ΥΜΗΤΤΟΣ

Συζήτηση γιὰ τὶς τρέχουσες ἐξελίξεις

Δημοσίευσηἀπό ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ » Πέμ 05/12/2002 18:23

Πριν μερες γνωστοποιηθηκε απο τα Μ.Μ.Ε. το θεμα των κεραιων που θελουν να τοποθετησουν στον Υμηττο.Εγινε πολυ θορυβος για το θεμα καθως δεν ηθελε κανεις να τοποθετησουν τις κεραιες κοντα στα σπιτια τους,ενω πολλα σχολια εκαναν πορεια διαμαρτυριας στην περιοχη.
Εκτος απο αυτο θα ηθελα να αναφερω το γεγονος οτι μετα τις 9 το βραδυ απαγορευεται η εισοδος στο βουνο.
Επισης,επειδη μενω κοντα,εχω παρατηρησει δυο φορες μεχρι τωρα σε δυο διαφορετικα σημεια του βουνου ενα ασπρο φως σαν αυτο του αυτοκινητου.Τα σημεια αυτα βρισκονται ψηλα και σε αυτα δεν υπαρχει δρομος,επομενως δεν προκειται για αυτοκινητα.Η φωτεινοτητα του φωτος αυξανομειονοτανε χωρις συγκεκριμενο ρυθμο,ξαφνικα εσβηνε και μετα απο λιγο ξαναεμφανιζοταν.
Θα ηθελα τη γνωμη σας και τις πληροφοριες σας σχετικα με το θεμα. ???
"..ανέμισε το ουρανοφλεγόμενο Λοφίο της Θεάς Αθηνάς και η φωτιά της ξεχύθηκε στον Κόσμο ολάκερο..."

Ε-ΤΟΠΙΑ
Ἀντιπροσωπευτικὸ εἰκονίδιο μέλους
ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ
Παλαιό μέλος
Παλαιό μέλος

Δημοσ.: 1354
Ἐγγραφή: Σάβ 16/11/2002 00:08

Δημοσίευσηἀπό ΣΚΑΛΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ » Παρ 06/12/2002 12:49

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.
ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΜΗΤΤΟ ΜΑΣ .

ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΜΗΤΤΟ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΗ ΠΟΛΛΑ , ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΣ ΚΟΡΥΦΕΣ ΤΟΥ ΥΜΗΤΤΟΥ (ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΤΡΕΛΟΥ).
Ο ΥΜΗΤΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΈΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΑΣ .
ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΣ .
Ο ΥΜΗΤΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΟΣΤΕΝΟ ΒΟΥΝΟ ΜΕ ΜΗΚΟΣ 20ΧΛΜ , ΚΑΙ ΠΛΑΤΟΣ 6 ΧΛΜ ΚΑΙ 774 ΜΕΤΡΑ ΥΨΟΜΕΤΡΟ .

(ΑΠΟ ΓΕΩΛΟΛΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΟΚΥΚΛΑΔΙΚΗ ΖΩΝΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΤΡΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΑΣΒΕΣΤΟΛΙΘΟ , ΣΧΙΣΤΟΛΙΘΟ , ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΑΖΕΣ ΜΑΡΜΑΡΟΥ . ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΓΝΩΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΣΠΗΛΑΙΑ ΚΑΙ ΒΑΡΑΘΡΑ
ΠΟΥ ΕΧΕΙ . Η ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΦΕΙΔΩΛΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΕ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΔΑΣΗ , ΑΛΛΑ Η ΘΕΑ ΤΟΥ ΜΟΝΑΔΙΚΗ .

Ο ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ ΣΤΑ << ΑΤΤΙΚΑ>> ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΑΛΜΑ ΤΟΥ <<ΥΜΗΤΤΙΟΥ ΔΙΑ>> ΚΑΙ ΒΩΜΟΙ ΤΟΥ << ΟΜΒΡΙΟΥ ΔΙΑ>>ΚΑΙ ΤΟΥ <<ΠΡΟΟΨΙΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ>>).ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ , ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ <<ΥΜΗΤΤΙΟΥ ΔΙΑ>>,<< ΟΜΒΡΙΟΥ ΔΙΑ>>,ΚΑΙ <<ΠΡΟΟΨΙΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ>>,
ΟΠΟΣ ΙΧΝΗΛΑΤΗ ΚΑΙ Ο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ Κ . ΦΟΥΡΑΚΗΣ.

(ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΗΓΗΤΗ ΕΛΒΙΑ ΤΣΕΛΕΜΠΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΑΛΙΟΙ ΣΟΦΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΒΑΖΑΝ ΕΙΔΙΚΟ ΟΡΟ ΣΤΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΘΑΨΟΥΝ ΣΤΟΝ ΥΜΗΤΤΟ, ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΤΑ ΣΟΜΑΤΑ ΑΝΕΠΑΦΑ.)
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΘΕΛΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΘΑΒΟΥΝ ΣΤΟΝ ΥΜΗΤΤΟ ?

(ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΟΝΟΜΑΖΑΝ ΤΟΝ ΥΜΗΤΤΟ <<ΚΗΠΟ ΤΟΥ ΑΔΩΝΙ >> ΠΟΥ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ ΚΑΘΕ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΜΕ ΤΑ ΒΟΤΑΝΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΟΙ ΑΝΕΜΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΡΑ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ<< ΜΝΗΜΗ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΦΩΝΙΑ >>), ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΑΝ ΧΡΗΖΕΙ ΨΑΞΙΜΑΤΟΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΔΙΝΕ ΜΝΗΜΗ , ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΜΝΗΜΗ ΟΜΙΛΟΙ, ΚΑΙ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΜΝΗΜΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΦΩΝΙΑ?.

ΤΩΡΑ, ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟΦΡΑΣΤΟ ΛΕΕΙ , ΤΟ ΠΡΟΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΥΜΗΤΤΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΝ <<ΜΕΓΑΣ ΥΜΗΤΤΟΣ>>, ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΩΣ <<ΤΡΕΛΟΣ>>Η<<ΕΥΖΩΝΑΣ>>, ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ << ΕΛΑΣΣΩΝ ΥΜΗΤΤΟΣ>>Η<<ΑΝΥΔΡΟΣ >>.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ

ΣΚΑΛΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Παλαιό μέλος
Παλαιό μέλος

Δημοσ.: 1069
Ἐγγραφή: Σάβ 30/03/2002 00:37

Δημοσίευσηἀπό ΣΚΑΛΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ » Παρ 06/12/2002 13:11

(ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΥΜΗΤΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ <<ΤΡΕΛΟΣ >>. ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΤΑΘΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ , ΟΠΩΣ Ότι ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΟΙ ΓΑΛΟΙ ΤΟΝ ΑΠΟΚΑΛΟΥΣΑΝ <<TRES LONG >>
ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΣ, Η ΟΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΑ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΠΡΙΤΣΙΑ ΤΟΥ.
ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ (ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΤΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΣΤΑ ΕΔΑΦΗ ΤΟΥ.)
Η ΠΡΟΣΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΥΜΗΤΤΟΥ <<ΑΝΥΔΡΟΣ >> ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΣΜΕΝΗ ΣΕ ΜΕΛΕΤΕΣ, ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΤΙΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΥΜΗΤΤΟΥ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΒΡΟΧΗ, ΓΙΑΤΙ ΙΣΧΥΡΟΙ ΑΝΕΜΟΙ ΔΙΑΛΥΟΥΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ.)

&#61623; ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΜΗΤΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ( ) ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΙΟ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ
ΣΚΑΛΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Παλαιό μέλος
Παλαιό μέλος

Δημοσ.: 1069
Ἐγγραφή: Σάβ 30/03/2002 00:37

Δημοσίευσηἀπό ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ » Παρ 06/12/2002 15:57

Στον Υμηττο υπαρχει και ενα εκκλησακι του προφητη Ηλια,το οποιο εχω επισκεφτει.Σιγουρα στο σημειο αυτο,απο το οποιο βλεπει κανεις ολη την Τερψιθεα,υπηρχε καποιο ιερο στην αρχαιοτητα.Αυτο ειναι πολυ φυσικο,αφου καθε χριστιανικος ναος εχει χτιστει πανω στα ερειπια αρχαιων ιερων.
"..ανέμισε το ουρανοφλεγόμενο Λοφίο της Θεάς Αθηνάς και η φωτιά της ξεχύθηκε στον Κόσμο ολάκερο..."

Ε-ΤΟΠΙΑ
Ἀντιπροσωπευτικὸ εἰκονίδιο μέλους
ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ
Παλαιό μέλος
Παλαιό μέλος

Δημοσ.: 1354
Ἐγγραφή: Σάβ 16/11/2002 00:08

Δημοσίευσηἀπό ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ » Κυρ 08/12/2002 20:44

ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ''ΜΕΛΩΔΙΕΣ'' ΤΟΥ ΥΜΗΤΤΟΥ.

ΣΤΟΝ ΥΜΗΤΤΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΕΝΤΟΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ.ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΚΥΡΙΩΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΣΥΓΓΕΧΥΜΕΝΑ.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΔΙΑΘΕΣΕΩΝ ΜΟΥ ΣΤΑ ΔΥΟ ΣΗΜΕΙΑ.ΣΤΟ ΕΝΑ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΟΣ ΤΡΟΜΟΣ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΛΑΒΑ ΜΕΡΟΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΩ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΛΩΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ 500ΜΕΤΡΩΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΡΕΙΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΠΑΡΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΥΤΕΣ ΗΡΘΑΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ(ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΣΟΥ ΗΡΘΕ ΜΕΓΑΛΕ;...ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΞΕΡΟΥΝ).

ΕΙΤΕ ΑΡΠΥΙΕΣ,ΕΙΤΕ ΣΕΙΡΗΝΕΣ,ΕΙΤΕ ΝΥΜΦΕΣ.

ΓΙΑ ΤΙΣ ΝΥΜΦΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΘ'ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΗΤΑΝ ΞΕΡΟΤΟΠΟΣ (ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΝΥΜΦΕΣ ΔΕΝ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΡΗ)ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΑΣΙΚΟ ΧΩΜΑΤΙΝΟ ΔΡΟΜΟ.

Η ΜΕΛΩΔΙΑ ΗΤΑΝ ΙΔΙΑΣ ΤΟΝΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΕΡΗ,ΚΑΙ Η ΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΗ,ΗΛΙΟΛΟΥΣΤΗ(ΜΕΣΗΜΕΡΙ) ΜΕ ΝΗΝΕΜΙΑ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΑΥΤΟ "ΣΤΕΓΑΖΟΝΤΑΙ" Η' ΝΑΙΟΥΝ ,ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΧΩΡΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΛΕΚΑΝΟΠΕΔΙΟ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ "ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ"ΕΝΟΣ ΑΤΟΜΟΥ ΑΠΟ ΛΑΜΙΑ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥ ΥΜΗΤΤΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΟ ΡΟΛΟ,ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΕΣ ΟΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ (ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΛΟΠΟΥΛΑΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟ)ΚΑΙ ΓΑΥΓΙΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΧΩΡΙΣ ΟΡΑΤΗ ΑΙΤΙΑ.

ΑΝ ΠΟΤΕ ΑΝΑΣΚΑΦΟΤΑΝ Ο ΥΜΗΤΤΟΣ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ''ΤΡΕΛΑ'' ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΦΟΡΑ..
ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος

Δημοσ.: 319
Ἐγγραφή: Πέμ 10/01/2002 22:24

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Κυρ 08/12/2002 21:26

Το "ΔΡΑΚΟΣΠΙΤΟ" ΤΟΥ ΥΜΗΤΤΟΥ

Το κτίσμα αυτό, που όμοιά του βρίσκονται στην Νότια Εύβοια, (αποκαλείται και "σπίτι του δράκου") περιλαμβάνεται στις "Ιστορικές Πληροφορίες" του βιβλίου "Ζωγράφου-Ιλίσια-Γουδί" του Αναστασίου Παππά. Όταν ο τελευταίος εκπονούσε την ενδιαφέρουσα έρευνά του για την ευρύτερη περιοχή, λίγοι συζητητές, από καλή θέληση επίμονοι, ανέφεραν την παρουσία του "δρακόσπιτου" ή "περίεργου αρχαίου κτίσματος". Ουδείς γνώριζε τη θέση του. Το "κάπου ψηλά στον Υμηττό" δεν είναι κατατοπιστικό. Από σεβασμό προς αυτούς αναφέρονται στην συνέχεια όσα προέκυψαν από την έρευνα.

Τα μυστηριώδη αυτά κτίσματα, ως επί το πλείστον κείμενα εντός του σκότους και της υγρασίας, ανεγείροντο εντός ή πολύ πλησίον του ανοίγματος των σπηλαίων (χμ!) ή πολύ αρχαίων λατομείων (χμ!!). Μερικά εξ αυτών, ήταν σπήλαια και μετεβλήθησαν σε λατομεία, όπως ήταν το σπήλαιο του Πανός, το κείμενο άλλοτε περί του μέσου της βόρειας πλευράς του λόφου ανατολικά του Παναθηναϊκού Σταδίου και πλησίον του λόφου του Αγ. Σπυρίδωνος.

Στα Πρακτικά της Αρχαιολογικής Εταιρείας (υπ. αριθμ. 151 του 1920 και στην σελ. 71) βρέθηκε άρθρο του καθηγητή Γ.Κ. Γαρδίκα με τίτλο "Υμηττός", όπου αναφέρεται το "δρακόσπιτο" ως "σπήλαιον μετά πολλών επιγραφών, γλυφών επί βράχου ή προστύπων αναγλύφων... Αι γλυφαί εικονίζουσι γυναίκα καθήμενην, κεφαλήν μεγάλην λέοντος και αυτόν τον Αρχέδαμον χιτώνι κρατούντα εν τη δεξιά χειρί και εν την αριστεράν τεκτονικήν γνώμονα...". Το άντρο αυτό ήταν αφιερωμένο στις Χάριτες, στον Πάνα και στον Απόλλωνα Έρσον (ή Ερσηφόρον=τον προσφέροντα δροσιά). Οι εντός αυτού επιγραφές κατά τον καθηγητή χαράχθηκαν προ του έτους 432 π.Χ.

Ο ίδιος περιγράφοντας το άντρο, λέγει ότι εντός αυτού "υπάρχει δωμάτιον κυκλικόν αμυδρώς φωτιζόμενον, ου από της οροφής σταλακτίται κρέμονται. Αναβλύζει δ' εν αυτώ ύδωρ διαυγές και ψυχρόν. Λέγεται δ' ότι οι γονείς του Πλάτωνος εις το μέρος τούτο του Υμηττού, εκόμισαν αυτόν βρέφος έτι όντα, ίνα θυσίαν προσενέγκωσιν, επειδή το σπήλαιον ην αφιερωμένον" στους προαναφερθέντες θεούς. Τότε, λέγει ακόμη ο Γ.Κ. Γαρδίκας ότι "αι μέλισσαι του Υμηττού προσπετόμεναι (που πετούσαν κοντά) επλήρωσαν αυτού το στόμα κηρίων μέλιτος".

Την ύπαρξη τoυ κυκλικού ή κυκλοτερούς δωματίου (ή οικίσκου) επιβεβαιώνουν και οι ερευνητές Β. Κατσιαδράμης-Π. Κουβαλάκης-Μ. Μαμανέας σε άρθρο τους που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό "Δαυλός" (188-189, σελ. 11608) με τίτλο "Κυκλοτερές κτίσμα και επιγραφή σε αρχαίο λατομείο του Υμηττού". Κατά το άρθρο αυτό "ο εν λόγω οικίσκος είναι κτισμένος κοντά στη βάση ενός υψηλού λατομικού πετάσματος...Είναι δομημένος κατά το εκφορικό σύστημα, δηλαδή αποτελείται από αλλεπάλληλα τοποθετημένους πλακοειδής λαξευμένους ογκόλιθους από μαρμαριγιακό σχιστόλιθο βάρους 1-2 τόνων ο καθένας και πάχους 25 εκατοστομέτρων".

Κατά τον καθηγητή το λατομείο ή άντρο ή δρακόσπιτο ευρίσκεται "εν τινι φάραγγι αφανεί, αμέσως υπό τον πόδα της υψίστης κορυφής του Υμηττού (όπου) η Μονή των Καρυών (πιθανώς η Μονή Καρέα) υπέρ ην φαίνονται αρχαία λατομεία... εν αυτοίς έτι και νυν σώζονται στύλοι τινες αρχαίοι...". Οι ερευνητές του "Δαυλού" επιβεβαίωσαν την θέση αυτή, λέγοντας ότι "το δρακόσπιτο ευρίσκεται στην νοητή επέκτασιν της οδού Φορμίωνος, πέραν της Κατεχάκη-Αλίμου, προς τον Υμηττόν (Δήμος Καισαριανής)".

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΒΕΚΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ » Δευ 09/12/2002 00:54

Απόσπασμα
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΡΕΙΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΠΑΡΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΥΤΕΣ ΗΡΘΑΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ(ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΣΟΥ ΗΡΘΕ ΜΕΓΑΛΕ;...ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΞΕΡΟΥΝ).

ΓΙΑ ΤΙΣ ΝΥΜΦΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΘ'ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΗΤΑΝ ΞΕΡΟΤΟΠΟΣ (ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΝΥΜΦΕΣ ΔΕΝ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΡΗ)ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΑΣΙΚΟ ΧΩΜΑΤΙΝΟ ΔΡΟΜΟ.

Αμαδρυάδες...
Μήπως ήσουν σε περιοχή που υπήρχαν καμμένα δέντρα;
ΒΕΚΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσ.: 747
Ἐγγραφή: Τετ 31/10/2001 01:06

Δημοσίευσηἀπό ΚΕΦΑΛΑΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ » Δευ 09/12/2002 03:34

Απόσπασμα (ΒΕΚΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ @ 08 Δεκ. 2002,23:54)
Απόσπασμα

Αμαδρυάδες...
Μήπως ήσουν σε περιοχή που υπήρχαν καμμένα δέντρα;

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ Ο ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΑΝΔΡΟΜΕΔΙΟΣ)
ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΩΣ ΑΝΥΔΡΟ.

<<ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ "ΕΛΑΣΣΩΝ ΥΜΗΤΤΟΣ" Η "ΑΝΥΔΡΟΣ">>

ΦΙΛΙΚΑ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ.
ΚΕΦΑΛΑΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος

Δημοσ.: 405
Ἐγγραφή: Κυρ 12/05/2002 12:05

Δημοσίευσηἀπό ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ » Παρ 03/01/2003 23:45

ΝΙΚΟΣ ΓΚΑΤΣΟΣ

Εκεί ψηλά στον Υμηττό

Μια μέρα στο Μισσισσιππή
σ’ένα παζάρι νέγρικο
κάποια τσιγγάνα μου χε πει
φύγε γιατί έρχεται φωτιά
το βλέπω μέσα στα χαρτιά.

Έφυγα γρήγορα από εκεί
Γεια σου Αμερική
Για σου Αμερική

Πήγα σε τόπους μακρινούς
Κι είδα καινούργια πράγματα
Που δεν τα πιάνει ανθρώπου νους
Είδα στην ίδια ζυγαριά
Θεούς προφήτες και θεριά

Έφυγα τότε σαν τρελή
Γεια σου ανατολή
Γεια σου ανατολή

Έτσι ξεκίνησα κι εγώ
Για μια πατρίδα πέτρινη
Που χει τον ήλιο ξεναγό.
Τώρα θα βρω το μυστικό(η πάω να βρω την Ηγησώ στο γερασμένο Ιλισό)
Εκεί ψηλά στον Υμηττό.

Φτάνω την άλλη Κυριακή
Γεια σου Αττική
Γεια σου Αττική .

ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ

Δημοσίευσηἀπό ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ » Σάβ 04/01/2003 05:32

Τί δηλεί και τί προσδιορίζει ο ποιητής;

Ποιά σχέση μπορεί να έχουν οι πρώτοι οκτώ στίχοι με τον αναμενόμενο μετεωρίτη, που τόσο έχει προβληθεί είτε σε κινηματογραφικές ταινίες είτε σε επιστημονικά άρθρα είτε τώρα στο τελευταίο Miky Maous! Και, επίσης ποιά η σχέση του μετεωρίτη με το περίεργο βουνό του Υμηττού;

Ποιό είναι όμως το μυστικό του Υμηττού;
Μία ανεπίσιμη ετυμολογική άποψη είναι η εξής:

Υ-μηττός ήτοι Υ-μήτις!

Μήτις είναι η σοφία του νου κατά την Ελληνική Μυθολογία.
Το Υ υποδηλώνει την συσώρευση. Το σχήμα του θυμίζει
κύπελλο ή χωνί!Με την τελευταία παρομοίωση φανερώνεται μία ομιχλώδης κατά φύση απάντηση!

Ο Υμηττός είναι συσωρευτής και δότης σοφίας!Κατά άλλους θετική ενέργεια!

Πώς θά μπορούσε να συσχετιστεί ο μετεωρίτης με το βουνό;
Μήπως είναι ένας δρόμος διαφυγής σε μια επερχόμενη καταστροφή;

Με εκτίμηση!
ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ

Ἑπόμενο

Ἐπιστροφὴ στην Τεκταινόμενα

Παρόντες

Παρόντες σὲ αὐτὴ τὴν Δ. Συζήτηση : Δεν ὑπάρχουν ἐγγεγραμμένα μέλη καὶ 1 ἐπισκέπτης