ΠΑΡΘΕΝΩΝ

Συζήτηση περὶ Μυθολογίας - Ἱστορίας

ΠΑΡΘΕΝΩΝ

Δημοσίευσηἀπό ΚΑΛΑΒΑΝΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » Τρί 14/04/2009 16:33

Βασικά το να λέμε ότι ο Παρθενών ή η αρχαία Αθήνα είχαν δύναμη βριλ είναι αφ’ ενός μεν ασέβεια στην ιστορική παρακαταθήκη του Παρθενώνος και της αρχαίας Αθήνας, αφ ετέρου δε ξενομανία. Και εξηγούμαι. Η ιστορία ξεκίνησε το 1871 όταν ο Sir Edward Bulwer-Lytton , συγγραφέας του ‘’Οι τελευταίες ημέρες της Πομπηίας’’ εξέδωσε το ‘’Vril - The power of the coming race’’ ή επί το ελληνικώτερον ‘’Βριλ - Η δύναμη της επερχόμενης φυλής’’. Η ιστορία πρωτοεμφανίσθηκε στο περιοδικό Athenaum. Εκεί γίνεται λόγος για μια υποχθόνια υπερεξελιγμένη φυλή, τους Βριλγια, οι οποίοι κατέχουν μια πανίσχυρη ενέργεια, την ενέργεια Βριλ. Ενδεχομένως ο συγγραφέας να εμπνεύσθηκε τον όρο Βριλ από το πάλαι ποτέ Βριλλήσιον όρος. Όπως και να έχει πρόκειται για υποχθόνια όντα τα οποία καμία σχέση δεν έχουν με τους Έλληνες. Η μήπως οι Αθηναίοι που οικοδόμησαν τον Παρθενώνα αφιερωμένο στη θεά της Σοφίας που κατενίκησε Τιτάνες και Άτλαντες είναι απόγονοι βριλγια…; Το να λέμε τώρα ότι ο Παρθενών έχει δύναμη βριλ σημαίνει ότι έχουμε πολύ επιρρεασθεί από τον συγκεκριμένο συγγραφέα και χρησιμοποιούμε την ορολογία του. Θα μπορούσε ομοίως κάποιος κάλλιστα να ισχυρισθεί ότι ο Παρθενών έχει δύναμη Chi ή ότι έχει δύναμη Πράνα ή ότι έχει δύναμη Κουνταλίνι ή ότι έχει δύναμη Οργόνης ή ότι έχει δύναμη Ζωϊκού Μαγνητισμού ή ότι έχει δύναμη Μέσμερ ή ότι έχει δύναμη ….στρουμφ ! Γιατί δεν λέμε πολύ απλά(;) ότι έχει ισχυρό ηλεκτρομαγνητικό πεδίο ή βαρυτικό πεδίο ή πύκνωση αιθερικού πεδίου ή …και εγώ δεν ξέρω τι. Σε τέτοιες ‘’κούφιες’’ έρευνες έστρεψαν τους Ναζί οι ατλαντιστές-θεοσοφιστές von των μυστικών εταιριών τον Χίτλερ και την ονειροπαρέα(sic) του, με αποτέλεσμα πρώτοι οι Αμερικανοί(;) να επιτύχουν την διά-σπαση του α-τόμου. Όχι ότι δεν έγιναν πολλές πρωτότυπες, άκρως μυστικές και σημαντικές έρευνες από τους Ναζί, αλλά ο ευσεβής πόθος τους να συναντήσουν τους υπερεξελιγμένους Βριλ στα έγκατα της Γης, τους έθαψε για τα καλά κάτω από την γη…!

Εἰκόνα

Εἰκόνα
Μουσάων, αἵ τ’ ἄνδρα πολυφραδέοντα τιθείσι θέσπιον αὐδηέντα.
( Ἡσίοδος, ἀποσπάσματα )
Ἀντιπροσωπευτικὸ εἰκονίδιο μέλους
ΚΑΛΑΒΑΝΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Μέλος
Μέλος

Δημοσ.: 130
Ἐγγραφή: Πέμ 05/06/2008 20:40

ΠΑΡΘΕΝΩΝ

Δημοσίευσηἀπό ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ » Τρί 14/04/2009 18:57

Αγαπητέ Αναστάσιε.
Παρέθεσα την εκδοχή του συγκεκριμένου συγγραφέα για τον Παρθενώνα.
Καθόλου απίθανο να συμβαίνει κάτι τέτοιο που αναφέρεις*.
Σαφώς όμως δεν είμαι επηρεασμένος από τα γραφόμενά του.Ούτε βέβαια ασπάζομαι τίς απόψεις του και ούτε βέβαια θα απολογηθώ γι'αυτές.
Αν όντως στο βάθος του μυαλού του υπαινίσεται την δύναμη τών "υποχθονίων όντων" φορώντας την προσωπίδα του 'Ελληνος, τότε οδεύει αυτός και τα γραπτά του στον "κάλαθο των ΑΧΡΗΣΤΩΝ"

* και πολύ καλά κάνεις γιατί μου δίνεις το ερέθισμα, να ψάξω το "ποιόν" του.

Με φιλότητα
Ν.Σ
ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ
Νεοεισερχόμενος

Δημοσ.: 13
Ἐγγραφή: Τρί 07/04/2009 17:45

ΠΑΡΘΕΝΩΝ

Δημοσίευσηἀπό ΑΝΑΓΝΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ » Πέμ 23/07/2009 03:06

ΒΟΥΒΟΥΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ἔγραψε:Ἀν δὲν μὲ ἀπατᾶ ἡ μνήμη μου, ὅπως ὀρθότατα ἀνέφερε ὁ συνάδελφος ἀρχαιολόγος κος Περουκανέας, οἱ Ἀθηναίοι, ἀμέσως μετὰ τὰ Περσικά, ἔδωσαν ὅρκο ὅτι δὲν πρόκειται νὰ ξαναχτίσουν τὰ τῆς Ἀκροπόλεως κτίσματα, γιὰ νὰ μείνουν ἐς ἀεὶ ἀνάμνησιν τῆς τῶν Περσῶν ἀσεβείας καὶ βαρβαρότητος. Ὁ ὅρκος αὐτὸς βέβαια εἶχε ἡμερομηνία λήξεως, ὅπως φαίνεται μέχρι τῶν ἡμερῶν μας. Ἄρα ἀσέβεια καὶ Ὕβρις...

Ο ΟΡΚΟΣ ΤΩΝ ΕΝΩΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΑΙΕΣ

http://www.youtube.com/watch?v=n4oCnC8V ... re=related

Αυτά τα λίγα προς στιγμήν για τον Περικλή και την "παρέα" του....
"ΓΕΜΙΣΕ Ο ΤΟΠΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΤΩΡΕΣ"!
ΑΝΑΓΝΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
ΟΔΥΣΣΕΥΣ

Δημοσ.: 598
Ἐγγραφή: Δευ 21/03/2005 18:26

ΠΑΡΘΕΝΩΝ

Δημοσίευσηἀπό ΠΕΡΟΥΚΑΝΕΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ » Κυρ 02/08/2009 19:11

[video]www.youtube.com/watch?v=1rFgq7MsRe8[/video]
Ελλάς = φώς
ΠΕΡΟΥΚΑΝΕΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Μέλος
Μέλος

Δημοσ.: 283
Ἐγγραφή: Παρ 07/12/2007 00:08

ΠΑΡΘΕΝΩΝ

Δημοσίευσηἀπό ΠΕΡΟΥΚΑΝΕΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ » Τετ 05/08/2009 20:53

Νομίζω καλά τα είπε...

[video]www.youtube.com/watch?v=rW_Rxxvy-Gg[/video]

[video]www.youtube.com/watch?v=nDXumK1-R9w&feature=related[/video]

[video]www.youtube.com/watch?v=MUbJXaWAY_g&feature=related[/video]

[video]www.youtube.com/watch?v=O4yW9OMDmyU&feature=related[/video]

[video]www.youtube.com/watch?v=KXsr-IQgjIQ&feature=related[/video]
Ελλάς = φώς
ΠΕΡΟΥΚΑΝΕΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Μέλος
Μέλος

Δημοσ.: 283
Ἐγγραφή: Παρ 07/12/2007 00:08

ΠΑΡΘΕΝΩΝ

Δημοσίευσηἀπό ΧΑΒΟΥΤΣΑΣ ΒΛΑΣΗΣ » Παρ 30/12/2011 15:41

Ανάγνου Βαγγέλης

Συγνώμη, τα χρήματα για τον ναό, θυμάστε πως βρέθηκαν;

Μήπως τα υπεξαιρείσαι ο Περικλής από το Συμμαχικό Ταμείο;
Αυτό και μόνο για μένα αρκεί, ότι δηλαδή τα χρήματα που δόθηκαν για την περάτωση του ναού είναι αποτέλεσμα υπεξαίρεσης. Οπότε για μένα είναι ύβρις του Περικλή προς την Παρθένο Αθηνά.

Μήπως οι Αθηναίοι είχαν "γονατίσει" από τους αβάσταχτους φόρους του Περικλή;
Για ποιο λόγο την "έφτιαξε" ο Περικλής;

Αυτά τα λίγα έχω να πω.

Ἀναμοχλεύοντας κατά τήν προσφιλῆ μου συνήθεια τήν Δοιμοθήνια, ἔπεσα ἐπάνω σέ αὐτό τό πολύ σημαντικό θέμα πού ἀφορᾶ στόν Παρθενώνα, καί στά ἱερά της Ἀκροπόλεως.

Παραθέτω σέ μορφή pdf, δυό παραγράφους ἀπό τήν ἱστορία τοῦ Διοδώρου τοῦ Σικελιώτου, ὅπου δίδει ἀπαντήσεις σχεδόν σέ ὁλόκληρο τό φάσμα τοῦ θέματος...

Βιβλίο 12 - 38,2 ἑώς 39,4

http://www.scribd.com/doc/62318482/%CE% ... E%BF%CF%82
Συνημμένα
και Πελοποννησιακός Πόλεμος.pdf
(734.17 KiB) Ἔχει μεταφορτωθεῖ 233 φορές
"Αἰὲν ἀριστεύειν καὶ ὑπείροχον ἔμμεναι ἄλλων, μηδὲ γένος πατέρων αἰσχυνέμεν»..

ΟΜΗΡΟΣ Ιλιάδα, Ζ 208
ΧΑΒΟΥΤΣΑΣ ΒΛΑΣΗΣ
Μάκιστος

Δημοσ.: 1595
Ἐγγραφή: Πέμ 10/03/2005 15:24

Προηγούμενη

Ἐπιστροφὴ στην Μυθολογία - Ἱστορία

Παρόντες

Παρόντες σὲ αὐτὴ τὴν Δ. Συζήτηση : Δεν ὑπάρχουν ἐγγεγραμμένα μέλη καὶ 1 ἐπισκέπτης