ΦΥΛΗ ΚΑΙ ΕΘΝΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ή ΓΕΝΟΣ

Δημοσίευσηἀπό ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ » Τρί 26/11/2002 04:00

Απόσπασμα (ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ @ 25 Νοέ. 2002,22:09)
ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ.....

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΘΝΟΣ ΟΥΤΕ ΦΥΛΗ.
ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΟΥΤΕ ΕΦΥΗΣΑΝ .
ΒΑΣΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΠΕΡΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΦΥΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΓΗ.
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΙΝΗΚΑΝ Η' ΑΛΛΙΩΣ ΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΓΟΜΕΝΗ ΑΕΡΟΒΑΠΤΙΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΗΣΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΙ ΓΕΝΑΡΧΕΣ ΤΩΝ Ε-Θ-Ν-Ω-Ν ΚΑΙ Φ-Υ-Λ-Ω-Ν ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΟΤΕ...

....ΤΗΝ ΠΕΠΤΟΥΣΙΑ,ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑ.

ΕΤΣΙ Ο ΕΛΛΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΓΕΝΟΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΕΠΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΠΟ ΓΕΝΕΑ ΣΕ ΓΕΝΕΑ...

ΕΛ-ΛΗΝ

εαν δεν ειμαστε φυλη ουτε εθνος τοτε τι ειμαστε???
μηπως τα 'χεις μπερδεψει λιγο ε??
ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ
Μέλος
Μέλος

Δημοσ.: 138
Ἐγγραφή: Σάβ 04/05/2002 10:47

Δημοσίευσηἀπό ΝΙΚΟΛΤΣΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ » Τρί 26/11/2002 04:13

ΣΥΓΧΩΡΗΣΑΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑΝ ΠΑΡΕΝΘΕΣΙΝ...

(...

Η ΑΞΙΑ ΕΝΟΣ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΕΘΗ ή ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ· ΜΕΙΖΩΝ Ο ΡΟΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ "ΨΥΧΙΣΜΟΣ - ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ" ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΣ ΕΝΝΟΙΑΣ ΤΗΣ ΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΤΑΚΤΙΚΗΣ (ή τέχνην τού άγειν καί διατάσσειν τά στρατεύματα επί τού εδάφους) Η ΟΠΟΙΑ (ΤΑΚΤΙΚΗ) ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΘΕΣΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΟΣ ΚΑΙ ΕΥΘΥΚΡΙΣΙΑΣ (τού ΗΓΕΤΟΥ) ...

...

""Η τακτική χρησιμοποίηση του στρατού των Μακεδόνων, από ηγέτες της αξίας του Φιλίππου και αργότερα του Αλεξάνδρου, απέδειξε επανειλημμένα την αξία του δόγματος και της οργάνωσής του με τον τρόπο που επιβλήθηκε αποφασιστικά και επανειλημμένα σε πολυαριθμότερους αντιπάλους, στους οποίους προξένησε απώλειες δυσανάλογα βαριές σε σχέση με την αριθμητική του δύναμη και τις δικές του απώλειες.""

...

""Οι Διάδοχοι τού Αλεξάνδρου (300 - 160 π.Χ.)

Όταν οι διαδεχθέντες τον Αλέξανδρον, αποθανόντα, στρατηγοί του διενεμήθησαν την Αυτοκρατορίαν, αι μεταξύ των διαφοραί ερρυθμίσθησαν εις το πεδίον της μάχης της Ίψου (ή Ιψού) (301 π.Χ.), καθ' ην ανεμετρήθησαν από της μίας πλευράς ο Αντίγονος μετά του υιού του Δημητρίου, οι οποίοι είχαν συγκεντρώσει το βαρύ ιππικόν του Αλεξάνδρου, και από της άλλης πλευράς οι Κάσσανδρος, Λυσίμαχος, Πτολεμαίος και προπαντός ο Σέλευκος, κληρονόμος του ανατολικού πεζικού. Η υπόθεσις έλαβεν όλως διαφορετικήν τροπήν από την επί Υδάσπους λόγω σφάλματος του Δημητρίου, διοικούντος το βαρύ ιππικόν. Και εις αμφότερα τα στρατόπεδα, αι βαρείαι φάλαγγες ετάχθησαν αντιμέτωποι αλλήλων· οι ελέφαντες του Σελεύκου καλύπτουν το πεζικόν του Συνασπισμού, εις δε την παράταξιν του Αντιγόνου το βαρύ ιππικόν είναι τεταγμένον εις το αριστερόν υπό τας διαταγάς του Δημητρίου.

Κατ' αρχάς, όπως θα είχεν ενεργήσει και ο Αλέξανδρος, το βαρύ ιππικόν προσβάλλει το αντίπαλον άκρον δεξιόν, το υπερκερά και το ανατρέπει, πλην επιδίδεται εις την καταδίωξιν των διαλελυμένων στοιχείων του. Ο Σέλευκος Νικάτωρ αδιαφορεί δια το ατύχημα τούτο, προσβάλλει με τα άθικτα στοιχεία του και συντρίβει το πεζικόν του Αντιγόνου, το οποίον είχεν υπερβολικώς συμπαγή σχηματισμόν, δια να δυνηθή να διοχετεύση τους ελέφαντας. Το ιππικόν του Δημητρίου αποσύρεται.

Το μακεδονικόν ιππικόν δεν επρόκειτο πλέον να ανορθωθή έπειτα από την ήτταν ταύτην. Έφθινεν, απώλεσε το επιθετικόν πνεύμα, δεν εξετέλεσε πλέον επελάσεις μέχρι εσχάτων. Αντιθέτως, αι φάλαγγες κατέστησαν ακόμη πυκνότεραι και η θωράκισης του οπλίτου έτεινε προς την αύξησιν.

Η εξέλιξις της ελληνικής Τακτικής θα περατωθή μέσα εις το σύστημα και εις την οστεοποίησιν· αι φάλαγγες θα καταρρεύσουν εις Κυνός Κεφαλάς (197 π.Χ.) και εις Πίδναν (168 π.Χ.) προ των ρωμαϊκών λεγεώνων, έχουσαι την μετρίαν υποστήριξιν ενός ιππικού το οποίον δεν τολμά πλέον να επιτεθή. Το μόνον απόκτημα το οποίον θα διατηρηθή αμετάβλητον, χωρίς παρακλίσεις, θα είναι η χρήσις ελαφρών στρατευμάτων δια την ασφάλειαν.

Κατ' αυτόν τον χρόνον η τακτική επινοητικότης εγκατέλειψε την Ελλάδα δια να μεταπηδήση εις τους Καρχηδονίους με τους Έλληνας μισθοφόρους, τους οποίους θα νικήση κατόπιν η Ρώμη. Εις την Ανατολήν, η κατάληξις θα είναι περισσότερον ολεθρία και αι ρωμαϊκαί εκστρατείαι εναντίον του Μιθριδάτου (Ορχομενός και Χαιρώνεια το 86 π.Χ., Ρύνδαξ το 73 π.Χ.) θα προσφέρουν, εις τας ευκάμπτους επιθέσεις των λεγεώνων, πεζικά τόσον βαρέα ώστε ο κατ' αυτών ελιγμός να αποτελή παιγνίδι δι' αυτάς.""

..ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ (ή παρένθεσις)...
Ἀντιπροσωπευτικὸ εἰκονίδιο μέλους
ΝΙΚΟΛΤΣΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
Παλαιό μέλος
Παλαιό μέλος

Δημοσ.: 1372
Ἐγγραφή: Πέμ 17/01/2002 02:28

Δημοσίευσηἀπό ΝΙΚΟΛΤΣΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ » Τρί 26/11/2002 04:16

...

ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΟΠΩΣ :

1) Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ (ή τέχνην τού κυβερνάν έν όψει πολέμου ΚΑΙ κατά τόν πόλεμον),
2) Η ΤΕΧΝΙΚΗ (υποστήριξις)
3) Η ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ (τό ...ευ υπολογίζειν ΤΑ ΠΑΝΤΑ),
4) Η ΤΑΚΤΙΚΗ (ώς άνωθεν) ΑΛΛΑ ΚΑΙ
5) Η ΓΕΝΙΚΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ (ή αποσκοπούσα την ειρήνην μέ όλα τά προσήκοντα μέσα) ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΝ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΝ (τής νίκης διά των μαχών),

ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΞΑΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ΡΟΛΟ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ -ΦΥΣΙΚΑ- ΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑΣ...

ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ "ΥΠΟΘΕΣΙΝ" ΤΗΣ ΚΑΘΟΔΟΥ ΤΩΝ ΜΥΡΙΩΝ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΗΤΟ "ΜΥΡΙΟΙ" -ΔΗΛΑΔΗ 10.000- ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ...

Ο ΜΙΣΘΟΦΟΡΙΚΟΣ -ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ- ΣΤΡΑΤΟΣ ΤΟΥ ΚΥΡΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΟ ΑΠΟ :

4.000 ΟΠΛΙΤΕΣ ΥΠΟ ΤΟΝ ΞΕΝΙΑ ΤΟΝ ΑΡΚΑΔΑ,
1.500 ΟΠΛΙΤΕΣ ΚΑΙ 500 ΨΙΛΟΙ ΥΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΞΕΝΟ ΤΟΝ ΒΟΙΩΤΟ,
1.000 ΟΠΛΙΤΕΣ ΥΠΟ ΤΟΝ ΣΟΦΑΙΝΕΤΟ ΤΟΝ ΣΤΥΜΦΑΛΙΟ,
500 ΟΠΛΙΤΕΣ ΥΠΟ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ ΤΟΝ ΑΧΑΙΟ
300 ΟΠΛΙΤΕΣ ΚΑΙ 300 ΠΕΛΤΑΣΤΑΙ ΥΠΟ ΤΟΝ ΠΑΣΙΩΝΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑΡΕΩΣ,
2.300 ΟΠΛΙΤΕΣ ΚΑΙ 800 ΘΡΑΚΕΣ ΠΕΛΤΑΣΤΑΙ ΚΑΙ 200 ΨΙΛΟΙ ΤΟΞΟΤΕΣ ΥΠΟ ΤΟΝ ΚΛΕΑΡΧΟ ΤΟΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΩΣΤΙ ΤΟΝ ΣΥΡΑΚΟΥΣΙΟ,
700 ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΠΛΙΤΕΣ ΥΠΟ ΤΟΝ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗ ΧΕΙΡΙΣΟΦΟ ΚΑΙ
400 ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΠΛΙΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΤΟΥ ΣΑΤΡΑΠΟΥ ΤΗΣ ΦΟΙΝΙΚΗΣ.
---------------------------
13.900

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΠΙ ΤΩΝ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΑ ΤΩΝ ΠΕΡΣΩΝ ΑΡΤΑΞΕΡΞΗ (αντίπαλου του Κύρου), ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΤΟΥ ΚΥΡΟΥ ΣΤΑ ΚΟΥΝΑΞΑ, ΟΙ 13.000 ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ (100 περίπου είχαν σκοτωθεί σε αψιμαχίες πρίν από τα Κούναξα και 450 περίπου έπεσαν στην μάχη, ενώ 360 περίπου αυτομόλησαν κατόπιν) ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΒΟΡΡΑ, ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΥΞΕΙΝΟ ΠΟΝΤΟ...

13.000 ΗΤΟ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ... ΑΛΛΕΣ 20.000 ΠΕΡΙΠΟΥ ΗΤΟ ΟΙ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΕΣ ΑΥΤΟΥΣ AMAXOI (γυναίκες, παιδιά, δούλοι)...

ΑΥΤΟΙ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΤΡΕΙΣ-ΜΥΡΙΟΙ ΔΙΕΣΧΙΣΑΝ (ΠΟΛΕΜΩΝΤΑΣ ΣΥΝΕΧΩΣ) ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 3η ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟΥ 401 π.Χ. (Κούναξα) ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ 4η ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΤΟΥ 400 π.Χ. (Κοτύωρα), ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΟΧΙ ΤΗΝ ΝΙΚΗ, ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΙΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΝ...

3.300 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ¨ΑΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΤΟΥ" ΠΕΡΣΙΚΟΥ ΧΑΟΥΣ ΜΕ ΑΠΩΛΕΙΕΣ 4.000 ΠΕΡΙΠΟΥ ΗΡΩΩΝ (λιγότεροι από τό 1/3 τού μάχιμου δυναμικού).

...

Δ Ε Ν ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ -ΣΤΡΑΤΟΣ-ΛΑΟΣ-ΦΥΛΗ-ΕΘΝΟΣ-ΓΕΝΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΥΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ ΕΝΤΟΣ ΕΧΘΡΙΚΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΟ ΤΗΝ "ΠΙΕΣΗΝ" ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΧΘΡΙΚΩΝ ΠΟΛΕΜΙΣΤΩΝ...

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΕΘΑ ΟΛΟΙ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ...

ΕΙΜΕΘΑ ΠΕΡΑ ΕΠΙΘΕΤΩΝ, ΕΠΩΝΥΜΩΝ, ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ, ΤΑΜΠΕΛΩΝ ΚΑΙ ΕΤΙΚΕΤΩΝ...

ΜΙΑ ΨΥΧΗ, ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ, ΜΙΑ ΝΟΗΣΙΣ, ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΟΛΟΙ ΤΟΣΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΩΣ ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ ΑΜΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΑΤΤΑΝ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΑΣ...

ΠΗΓΗ κειμένων :

ERIC MURAISE : «ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΕΙΣ ΤΗΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑΝ» μετάφρασις εις την ελληνικήν μερίμνη Διευθύνσεως Στρατ. Εκδόσεων Γ.Ε.Σ. - ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑΙ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ (31) - ΑΘΗΝΑΙ 1966,
"Η ΚΑΘΟΔΟΣ ΤΩΝ ΜΥΡΙΩΝ" - ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΜΟΝΟΓΡΑΦΙΕΣ ΒΙΒΛΙΟ 19ο σελ. 80 ΤΟΥ ΠΑΝΤΕΛΗ ΚΑΡΥΚΑ και
άρθρο του Ηλία Παπαθανάση στο περιοδικό «ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ» τ. 40 (Απρ. 1996) σελ. 83.

...)

...ΤΕΛΟΣ ΠΑΡΕΝΘΕΣΕΩΣ

ΝΙΚΟΛΤΣΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
Παλαιό μέλος
Παλαιό μέλος

Δημοσ.: 1372
Ἐγγραφή: Πέμ 17/01/2002 02:28

Δημοσίευσηἀπό ΦΟΥΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ » Τρί 26/11/2002 04:28

Απόσπασμα (AMYNTAS @ 26 Νοέ. 2002,03:00)
ΕΛ-ΛΗΝ

μηπως τα 'χεις μπερδεψει λιγο ε??[/quote]

ΝΑΙ!!!! ΝΑΙ!!! ΣΕΒΑΣΤΟΤΕΤΕ ΣΥΜΠΟΡΕΥΤΗ ΑΜΥΝΤΑ.
΄Εγώ καί ΄Εσύ << δέν είμαστε>> ΄Ελληνες. Είμαστε άπλώς έλλαδίτες. ΄Αρα << είμαστε φυλη καί έθνος>> ( μέλη τής ελληνικής, ή σωστότερα έλλαδίτικης φυλής ή τού..... έθνους).
Οί ΄Ελληνες ήταν καί είναι ΓΕΝΟΣ.
Τό διατί ήταν καί είναι ΓΕΝΟΣ καί όχι φυλή ή έθνος, νομίζω πώς τό άπάντησε σωστά ό Γεώργιος ΄Αποστολάκης.
Ποία είναι δέ ή ΟΥΣΙΩΔΗΣ ( ή τής ΟΥΣΙΑΣ) διαφορά τού ΓΕΝΟΥΣ άπό τήν Φυλή καί τό ΄Εθνος, έχω, όπως θέλω νά νομίζω δώσει κάποιες έπαρκείς άπαντήσεις,κυρίως άπό τίς σελίδες τού <<.... ΟΡΑΜΑ...>>.
Πάντως, έπαναλλαμβάνω, οί ΄Ελληνες ήταν καί είναι ΓΕΝΟΣ. Φυλή ( μέ τήν έννοια πού δείδουν ή ΄Ανθρωπολογία, ΄Εθνολογία καί Βιολογία) ήσαν οί Πελασγοί καί ΄Εθνος οί έξ αύτών προελθόντες Γραικοί.

ΦΟΥΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Δημοσ.: 808
Ἐγγραφή: Δευ 02/09/2002 22:27

Δημοσίευσηἀπό ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ » Τετ 27/11/2002 16:46

Απόσπασμα (ΦΟΥΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ @ 26 Νοέ. 2002,03:28)
Απόσπασμα (AMYNTAS @ 26 Νοέ. 2002,03:00)
ΕΛ-ΛΗΝ

μηπως τα 'χεις μπερδεψει λιγο ε??[/quote]

ΝΑΙ!!!! ΝΑΙ!!! ΣΕΒΑΣΤΟΤΕΤΕ ΣΥΜΠΟΡΕΥΤΗ ΑΜΥΝΤΑ.
΄Εγώ καί ΄Εσύ << δέν είμαστε>> ΄Ελληνες. Είμαστε άπλώς έλλαδίτες. ΄Αρα << είμαστε φυλη καί έθνος>> ( μέλη τής ελληνικής, ή σωστότερα έλλαδίτικης φυλής ή τού..... έθνους).
Οί ΄Ελληνες ήταν καί είναι ΓΕΝΟΣ.
Τό διατί ήταν καί είναι ΓΕΝΟΣ καί όχι φυλή ή έθνος, νομίζω πώς τό άπάντησε σωστά ό Γεώργιος ΄Αποστολάκης.
Ποία είναι δέ ή ΟΥΣΙΩΔΗΣ ( ή τής ΟΥΣΙΑΣ) διαφορά τού ΓΕΝΟΥΣ άπό τήν Φυλή καί τό ΄Εθνος, έχω, όπως θέλω νά νομίζω δώσει κάποιες έπαρκείς άπαντήσεις,κυρίως άπό τίς σελίδες τού <<.... ΟΡΑΜΑ...>>.
Πάντως, έπαναλλαμβάνω, οί ΄Ελληνες ήταν καί είναι ΓΕΝΟΣ. Φυλή ( μέ τήν έννοια πού δείδουν ή ΄Ανθρωπολογία, ΄Εθνολογία καί Βιολογία) ήσαν οί Πελασγοί καί ΄Εθνος οί έξ αύτών προελθόντες Γραικοί.

να με συνχωρειτε Κυριε Φουρακη αλλα γιατι τετοια αυταπαρνηση οτι οτι δεν ειστε Ελλην αλλα Ελλαδιτης ?

το εχετε δηλωσει αυτο παλαιοτερα οτι απαρνειστε τον τιτλο του ελληνος δια πιον λογο ?

μπορειτε να με διαφωτιεισετε περι των ορων Ελληνας ελλαδιτης φυλη εθνος και γενος για αποφυγη παρεξηγησεων

και λαθος εκτημησεων ?
ευχαριστω
ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ
Μέλος
Μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ » Τετ 27/11/2002 23:34

Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:

Ο ΣΕΒΑΣΤΟΣ ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΚΟΣ.ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ.ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟ
ΤΟΝ ΤΥΑΝΕΑ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΑΝ ΥΙΟ ΤΟΥ ΔΙΟΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΟΤΑΝ ΔΙΕΡΩΤΕΙΤΟ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΥ(ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΔΗΛΑΔΗ)

ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ..

ΔΙΟΤΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΣΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΛΛΗΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ.

ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑ..ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟΝ ΕΝΙΠΕΑ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ..ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ...ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ.

Ο ΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΙΤΕΣ ΔΙΟΤΙ ΠΑΤΑΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΓΡΑΜΜΗ...ΚΑΙ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΑΥΤΗΣ ΣΤΑ ΠΕΔΙΑ ΤΗΣ ΔΟΜΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.

ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ.
ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος

Δημοσ.: 319
Ἐγγραφή: Πέμ 10/01/2002 22:24

Δημοσίευσηἀπό ΚΕΦΑΛΑΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ » Πέμ 28/11/2002 03:19

ΦΙΛΕ "ΑΜΥΝΤΑ"

ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΞΕΙΣ
ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ "ΕΛΛΗΝΕΣ" ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ;;;

ΟΥΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΝ ΟΜΙΛΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ!!!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΚΡΑΤΟΣ Η ΚΑΙ ΕΘΝΟΣ.
ΕΝΩ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΑΝ ΓΕΝΟΣ.

<<ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑ..ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟΝ ΕΝΙΠΕΑ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ..ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ...ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ>>

ΦΙΛΕ "ΓΕΩΡΓΙΕ" (ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗ)
ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ.

ΦΙΛΙΚΑ "ΓΡΙΠΑΣ"
ΚΕΦΑΛΑΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος

Δημοσ.: 405
Ἐγγραφή: Κυρ 12/05/2002 12:05

Δημοσίευσηἀπό ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ » Πέμ 28/11/2002 03:38

φιλε σταθη θα συμφωνησω μαζι σου.

δες την Ελληνικη γλωσσα σημερα ως μια διαλεκτο της Ελληνικης ( πχ. Ιωνικη -Δωρικη κλπ.). δεν λεω οτι ειναι και στην καλυτερη των καταστασεων της μεχρι τωρα ετσι ?

Ως γενος υφυσταμεθα ακομη(στην περιοχη Ελλαδος ετσι ?), αλλα ομως ζωντες αναμεσα σε ενα μιγμα απο αλλα φυλα οπως λατινοι, αθιγγανοι, μαυροι (σιγα σιγα αυτοι ερχονται στην Ελλαδα μας !!) και λοιπες απροδιοριστες φυλες, και ελλοχεθει παντα το εντεχομενο να τις αφομειωσουμε και τοτε......
αντιο μητηρ Ελλας κοιτις Ελληνων (ησουν καλη μητηρ οσο διηρκησες !!!)

(ΑΧΤΑΡΜΑΣ ΩΡΕ ΣΕΙΣ ΓΚΙΑΟΥΡΗΔΕΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΤΕ ΧΟΧΟΧΟ)

(ΕΛΑ ΑΛΕΚΟ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΕΙΠΕΣ ????)
ΟΛΑ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ( ΤΟ ΠΙΑΣΑΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΩ ΕΤΣΙ ?) :cool:
ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ
Μέλος
Μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ » Πέμ 28/11/2002 21:14

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΜΠΟΡΕΥΤΕΣ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΡΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΦΟΡΟΥΝ.ΠΡΩΤΟΝ:ΤΟ 2000 ΕΙΣΗΛΘΑΝ ΣΤΗΝ ΙΕΡΗ ΜΑΣ ΧΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 700.000 ΑΛΒΑΝΟΙ,ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ Η ΕΘΝΙΚΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΩΣ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ.ΔΕΥΤΕΡΟΝ:ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΒΑΝΑΚΙΑ(ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΥΦΟΣ ΜΟΥ,ΑΛΛΑ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΜΟΥ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ) ΤΑ ΟΠΟΙΑ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ,ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΜΑΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ(ΠΟΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ;ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ!).ΤΡΙΤΟΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ:ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ,ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΑΛΒΑΝΙΔΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΡΑΔΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ 5-6 ΚΟΥΤΣΟΥΒΕΛΑ,ΣΥΜΒΑΛΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΤΩΝ ΓΕΝΝΕΤΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΦΥΛΗ ΚΑΙ ΕΘΝΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ,ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ Η ΕΛΛΑΔΙΤΕΣ.
"..ανέμισε το ουρανοφλεγόμενο Λοφίο της Θεάς Αθηνάς και η φωτιά της ξεχύθηκε στον Κόσμο ολάκερο..."

Ε-ΤΟΠΙΑ
ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ
Παλαιό μέλος
Παλαιό μέλος

Δημοσ.: 1217
Ἐγγραφή: Σάβ 16/11/2002 00:08

Δημοσίευσηἀπό ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ » Παρ 29/11/2002 02:24

ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΕΡΕΥΝΑ ΟΤΙ ΤΟ 2050 ΘΑ ΑΡΙΘΜΟΥΜΕ 5 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΣΑΝ ΕΘΝΟΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΩΣ ΚΡΑΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 20.ΚΑΤΑΝΤΙΑ.

ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΧΑΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ+Η ΥΠΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ+.....

ΔΥΣΟΙΩΝΟ ΜΕΛΛΟΝ
ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος

Δημοσ.: 319
Ἐγγραφή: Πέμ 10/01/2002 22:24

ΠροηγούμενηἙπόμενο

Ἐπιστροφὴ στην Ἕλληνες

Παρόντες

Παρόντες σὲ αὐτὴ τὴν Δ. Συζήτηση : Δεν ὑπάρχουν ἐγγεγραμμένα μέλη καὶ 1 ἐπισκέπτης