ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

Δημοσίευσηἀπό ΧΑΒΟΥΤΣΑΣ ΒΛΑΣΗΣ » Κυρ 08/03/2009 15:03

Τὸ θέμα δέν εἶναι ἁπλό, οὔτε τελειώνει ἐδῶ..

Αὐτοὶ ποὺ βρίζουν καὶ ἀπαξιοῦν καθημερινὰ τοὺς Ἕλληνες τὰ διδάγματά τους καὶ τὸ ἦθος τους, εἴμαστε ἐμεῖς οἱ ἴδιοι οἱ ὑποστηρικτές τους.

Πῶς;;

Μὲ τὶς πράξεις μας

Μὲ τὶς κουτοπονηριές μας

Μὲ τὸ "ἦθος" μας''

Μὲ τοὺς ἐγωισμούς μας

Ὁ Χριστιανισμὸς λοιπὸν ἀναθεματίζει τοὺς Ἕλληνες μία φορᾶ, ἐνῶ ἐμεῖς ἀνελλιπῶς, καὶ σὲ καθημερινὴ βάση...

ΕΙΣ ΑΥΡΙΟΝ ΤΑ ΝΕΟΤΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ
"Αἰὲν ἀριστεύειν καὶ ὑπείροχον ἔμμεναι ἄλλων, μηδὲ γένος πατέρων αἰσχυνέμεν»..

ΟΜΗΡΟΣ Ιλιάδα, Ζ 208
Ἀντιπροσωπευτικὸ εἰκονίδιο μέλους
ΧΑΒΟΥΤΣΑΣ ΒΛΑΣΗΣ
Μάκιστος

Δημοσ.: 1595
Ἐγγραφή: Πέμ 10/03/2005 15:24

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

Δημοσίευσηἀπό ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΣΑ » Δευ 09/03/2009 00:31

Τους Έλληνες δεν τους αναθεματίζει ούτε η καθολική εκκλησία ούτε η προτεσταντική, αλλά τους αναθεματίζει η Ορθόδοξη εκκλησία και μάλιστα την μεγαλύτερη μέρα της που είναι η γιορτή της ορθοδοξίας.Πως λοιπόν μπορεί να συνδέσει κάποιος και ναπαραλληλίσει τις δύο αυτές έννοιες δηλ. ορθόδοξος χριστιανισμός και ελληνισμός, από την στιγμή που η ορθοδοξία όχι μόνο διαστρεβλώνει την έννοια του ελληνισμού,αλλά την καταριέται και την αναθεματίζει; Γιατί πρέπει να μπούμε στο παιχνίδι αυτό και να διαιωνίζουμε μία κατάσταση που από μόνη της βλέπουμε ότι αρχίζει σιγά σιγά και καταρρέει; Πιστεύω ότι το νερό μπήκε στο αυλάκι και σε λίγο θα γίνει χείμμαρος κι ορμητικό ποτάμι και δεν θα μπορέσει κανείς να το γυρίσει πίσω ή ν΄αλλάξει τη ροή του.
ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΣΑ
Μέλος
Μέλος

Δημοσ.: 121
Ἐγγραφή: Κυρ 09/12/2007 18:18

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Τρί 10/03/2009 01:40

Ἀπλὰ γιὰ τὴν Ἱστορία. Μὲ ἀπόφαση τοῦ μακαριστοῦ ἀρχιεπισκόπου Χριστοδούλου, δὲν διαβάζονται οἱ ἀφορισμοὶ τὴν Κυριακὴ τῆς Ὀρθοδοξίας. Ἀπὸ ὅσο πληροφορήθηκα, καθὼς δὲν ἐκκλησιάζομαι, ἡ ἀπὸφαση αὐτὴ ἰσχύει μέχρι τὶς μέρες μας. Ἐπιπλέον, ἡ Ζ' Οἰκουμενικὴ Σύνοδος καὶ οἱ άποφάσεις αὐτῆς εἶναι ἀποδεκτὲς καὶ ἀπὸ τὴν Καθολικὴ Ἐκκλησία. Ἐπομένως καὶ οἱ ἀφορισμοί, οἱ ὁποῖοι ἀποτελοῦν ἀπόφαση τῆς Συνόδου. Ἄλλωστε, ἀς μὴν λησμονοῦμε ὅτι οἱ Καθολικοὶ ὑπήρξαν οἱ φανατικότεροι εἰκονολάτρες καὶ ἤρθαν σὲ ἔντονη ρήξη μὲ τοὺς εἰκονομάχους αὐτοκράτορες. Οἱ Προτεστάντες δὲν δέχονται καμία ἀπὸ τὶς Συνόδους, καθὼς θεωροῦν μόνο τὴν Ἁγία Γραφὴ (Παλαιὰ καὶ Καινὴ Διαθήκη, Πράξεις τῶν Ἀποστόλων, Ἐπιστολὲς καὶ Ἀποκάλυψη) ὡς πραγματικὰ κείμενα ποὺ ἀντιπροσωπεύουν τὸν χριστιανισμό. Ἀπλὰ πρὸς ἐνημέρωσιν καὶ ὄχι πρὸς νέο πεδίο ἀντιπαραθέσεως.

Μὲ ἐκτίμηση,

ὁ έκ Σμύρνης,

Ἀλέξανδρος
πρώην μέλος

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

Δημοσίευσηἀπό ΧΕΡΙΣΤΑΝΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ » Τρί 10/03/2009 04:39

Κάτι δεν στέκει καλά όμως...πως γίνεται να αφοριστούν και να ακυρώσουν τις άλλες οικουμενικές συνοδούς ?Οι 2 εκκλησίες που εχουεν φαγωμάρα μεταξύ τους, να κανουν κατι μαζι :dance: ??Αν και η εικονομαχία ηταν μεγάλο πολίτικο λάθος αντιμετώπισης του Ισλάμ δεν μπορώ να καταλάβω που κολανε οι Ελληνες αφου ηταν μεταξύ Χριστιανών αυτό και Ελληνα ενουσαν τον παγανιστή γιατι σαν μόρφωση απο το κείμενο σου βλεπω οτι δεν την απορρίπτουν αλλα απορρίπτουν το θρησκευτικό κομμάτι...γιατι αμα ηταν ετσι δεν θα ξέραμε ούτε τα μισά για την ιστορία του Αρχαιου κοσμου.Ωπος δεν ξέρουμε πολλά για τις αρχαίες λειτουργίες..ουτε καν για τον Μιθρα και τον Ανίκητο Ηλιο που ηταν ανταγωνιστικές και οι ποιο εδραιωμένες θρησκείες την εποχή που άκμαζε ο Χριστιανισμός (αλλά ισως να επιβίωσαν σε αυτόν)

Πάντως για ενημέρωση μαύρη και λευκή μαγεία δεν υπάρχει ...υπάρχει μόνο μαγεία(Και μακρυά γενικά :twisted: :twisted: ) και για να γινει αυτο που λες..(δηλ κακοβουλη) πρέπει να υπάρχει αίμα η λίπος νηπίου(Βαφτισμένο Χριστιανικά) στην τελετή(στην χειρότερη ζώου)και δεν μπορεις να το κανείς σε ενα έθνος και δεν εχει νοημα να το κανεις σε μη Χριστιανο(αφου βαση Χριστιανικής θεολογίας ...τους κατέχει όποτε δεν εισπρατει κάποιο όφελος)

Το ανάθεμα ειναι θρησκευτική ποινή ...κατι σαν απομόνωση αλλα οχι εξόντωση..ουσιαστικά σημαίνει αποκοπή απο την Εκκλησιά(μακρυά και αγαπημένοι).Το βρίσκω λογικό πάντως να μην αφορα τους Ελληνες στα αλλα δόγματα του Χριστιανισμού η του Ισλαμισμού αλλα εκει βλέπουμε μια αντιπάθεια για τους Δρυίδες και τους ζωροαστριστές(οπου έχουνε και ακμή τα τελευταία χρονιά).

Πάντως για την νεοΕλληνικη ιστορία οι αφορισμοί έγιναν στους Επαναστάτες λόγω έλεγχου της Ορθόδοξης Εκκλησιάς απο τους Οθωμανούς με σκοπό καποια ζημιά...Τωρα για τον Βενιζελο(αν και δεν συμφωνώ στο μεγάλος Εθνάρχης άλλα θέλω να να πιστεύω οτι έπραξε λάθη και οχι εντολές και επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τον αφορισμό του...αφου η Εκστρατεία στην Μικρά Ασία ξεκίνησε με σκοπό την βοήθεια τον Χριστιανών που ζούσαν στα εδάφη της Οθωμανικής αυτοκρατορίας(τουλάχιστον η πρόφαση :lol: :lol: )

Α και ξέχασα ο Χριστιανισμός δεν ειναι θρησκεία αγάπης οπως την λένε..όσο είσαι σε αυτόν τον πλανήτη είσαι σε πόλεμο ακόμα και με τον ευατο σου.
ΧΕΡΙΣΤΑΝΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Μέλος
Μέλος

Δημοσ.: 53
Ἐγγραφή: Πέμ 13/11/2008 02:55

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

Δημοσίευσηἀπό ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΑΜΩΝ » Τετ 08/04/2009 01:48

Απάνω σε αυτό το θέμα θέλω να γραψω δύο περιστατικά.
Εδώ στο Göteborg της Σοηδίας που μένω,συχνά πάω στο Ελληνικό <ΣΤΈΚΙ> Εκεί μοιραίως συνάντησα και τον Παπά τον οποίον εκράτησα σε κάποιαν απόσταση και δεν του φίλησα το χέρι. πράγμα πουέκαναν όλλοι οι άλλοι.
-Μα χριστιανέμου τόσα χρόνια στη Σουηδία και δεν έγινες ακόμη άνθρωπος; Τότε εγώ τον ρώτησα αν γνωρίζει τους επτά αφορισμούς που ψέλνουν τον Μάρτιο, την Κυριακή της ορθοδοξίας και αυτός μου είπε όχι.
Αμέσως τότε του είπα, ότι δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν με σένα ή δεν ξέρεις τη δουλειά σου ή λες ψέμματα και δεν σέβαισε τα γένια σου. Διαλεξε και πάρε ποιο σου ταιριάζει καλλίτερα.
Μερικοί νταήδες σηκώθηκαν να μου πουν ότι δεν μου επιτρέπουν να μιλώ έτσι στον ιερέα. Παρώτρηναν και τους άλλους και φύγανε.
Τ δεύτερο περιστατικό συνέβη στη Ομόνοια στην Αθήνα. Ρώτησα κάποιον περαστικό αν είναι στο πρώτο ή το δεύτρο περίπτερο που σταθμέυουν τα Λεωφορεία για το Κουκάκι.
- Όποιο και νά πάρεις χρυσέ μου άνθρωπε, το ίδιο είναι
Τότε εγώπολύ συγκινημένος του είπα: Πρώτη φορά που εδώ στην Ελλάδα ακούω Έλληνα να με αποκαλεί Χρυσέ μου άνθρωπε! Μα δεν είμαι Έλληνας κύριε... Είμαι Κωνσταντινοπολίτης.
Την εποχή του Βυζαντίου η λέξις Έλλην θεωρείτο ύβρις. Ο δε Γρηγόριος ο Ε΄ αφόρησε και την Ευκλείδειο Γεωμετρία και βάλανε έναν Εβραίο μαθηματικό να γράψει μια γεωμετρία που εξ' ενός σημείου προς μίαν ευθείαν, πολλαί παραλληλοι άγονται...Αυτά τα ολίγα.
ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΑΜΩΝ
ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΑΜΩΝ

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

Δημοσίευσηἀπό ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΑΜΩΝ » Πέμ 09/04/2009 12:33

ΒΟΥΒΟΥΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ἔγραψε:Ἀπλὰ γιὰ τὴν Ἱστορία. Μὲ ἀπόφαση τοῦ μακαριστοῦ ἀρχιεπισκόπου Χριστοδούλου, δὲν διαβάζονται οἱ ἀφορισμοὶ τὴν Κυριακὴ τῆς Ὀρθοδοξίας. Ἀπὸ ὅσο πληροφορήθηκα, καθὼς δὲν ἐκκλησιάζομαι, ἡ ἀπὸφαση αὐτὴ ἰσχύει μέχρι τὶς μέρες μας. Ἐπιπλέον, ἡ Ζ' Οἰκουμενικὴ Σύνοδος καὶ οἱ άποφάσεις αὐτῆς εἶναι ἀποδεκτὲς καὶ ἀπὸ τὴν Καθολικὴ Ἐκκλησία. Ἐπομένως καὶ οἱ ἀφορισμοί, οἱ ὁποῖοι ἀποτελοῦν ἀπόφαση τῆς Συνόδου. Ἄλλωστε, ἀς μὴν λησμονοῦμε ὅτι οἱ Καθολικοὶ ὑπήρξαν οἱ φανατικότεροι εἰκονολάτρες καὶ ἤρθαν σὲ ἔντονη ρήξη μὲ τοὺς εἰκονομάχους αὐτοκράτορες. Οἱ Προτεστάντες δὲν δέχονται καμία ἀπὸ τὶς Συνόδους, καθὼς θεωροῦν μόνο τὴν Ἁγία Γραφὴ (Παλαιὰ καὶ Καινὴ Διαθήκη, Πράξεις τῶν Ἀποστόλων, Ἐπιστολὲς καὶ Ἀποκάλυψη) ὡς πραγματικὰ κείμενα ποὺ ἀντιπροσωπεύουν τὸν χριστιανισμό. Ἀπλὰ πρὸς ἐνημέρωσιν καὶ ὄχι πρὸς νέο πεδίο ἀντιπαραθέσεως.

Μὲ ἐκτίμηση,

ὁ έκ Σμύρνης,

Ἀλέξανδρος

Δηλαδή Αλέξανδρε, ο μακαριστός Χριστόδουλος έθεσεν εαυτόν υπεράνω της Οικ.Συνόδου. Δάμων
ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΑΜΩΝ

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

Δημοσίευσηἀπό ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΑΜΩΝ » Πέμ 09/04/2009 12:46

ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΣΑ ἔγραψε:Τους Έλληνες δεν τους αναθεματίζει ούτε η καθολική εκκλησία ούτε η προτεσταντική, αλλά τους αναθεματίζει η Ορθόδοξη εκκλησία και μάλιστα την μεγαλύτερη μέρα της που είναι η γιορτή της ορθοδοξίας.Πως λοιπόν μπορεί να συνδέσει κάποιος και ναπαραλληλίσει τις δύο αυτές έννοιες δηλ. ορθόδοξος χριστιανισμός και ελληνισμός, από την στιγμή που η ορθοδοξία όχι μόνο διαστρεβλώνει την έννοια του ελληνισμού,αλλά την καταριέται και την αναθεματίζει; Γιατί πρέπει να μπούμε στο παιχνίδι αυτό και να διαιωνίζουμε μία κατάσταση που από μόνη της βλέπουμε ότι αρχίζει σιγά σιγά και καταρρέει; Πιστεύω ότι το νερό μπήκε στο αυλάκι και σε λίγο θα γίνει χείμμαρος κι ορμητικό ποτάμι και δεν θα μπορέσει κανείς να το γυρίσει πίσω ή ν΄αλλάξει τη ροή του.

Ακριβώς όπως τα λες είναι! Ακουσα και έναν Παπά να λέει : <Τα γρανάζια της εκκλησίας τρίζουν>
Όσον αφορά εμένα αυτα που γράφεις ΕΛΣΑ είναι επακόλουθα της εξέληξης που δεν την υπολόγισε κανένας προφήτης
Δάμων
ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΑΜΩΝ

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

Δημοσίευσηἀπό ΦΟΥΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ » Πέμ 09/04/2009 14:08

ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΑΜΩΝ ἔγραψε:Απάνω σε αυτό το θέμα θέλω να γραψω δύο περιστατικά.
Εδώ στο Göteborg της Σοηδίας που μένω,συχνά πάω στο Ελληνικό <ΣΤΈΚΙ> Εκεί μοιραίως συνάντησα και τον Παπά τον οποίον εκράτησα σε κάποιαν απόσταση και δεν του φίλησα το χέρι. πράγμα πουέκαναν όλλοι οι άλλοι.
-Μα χριστιανέμου τόσα χρόνια στη Σουηδία και δεν έγινες ακόμη άνθρωπος; Τότε εγώ τον ρώτησα αν γνωρίζει τους επτά αφορισμούς που ψέλνουν τον Μάρτιο, την Κυριακή της ορθοδοξίας και αυτός μου είπε όχι.
Αμέσως τότε του είπα, ότι δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν με σένα ή δεν ξέρεις τη δουλειά σου ή λες ψέμματα και δεν σέβαισε τα γένια σου. Διαλεξε και πάρε ποιο σου ταιριάζει καλλίτερα.
Μερικοί νταήδες σηκώθηκαν να μου πουν ότι δεν μου επιτρέπουν να μιλώ έτσι στον ιερέα. Παρώτρηναν και τους άλλους και φύγανε.
Τ δεύτερο περιστατικό συνέβη στη Ομόνοια στην Αθήνα. Ρώτησα κάποιον περαστικό αν είναι στο πρώτο ή το δεύτρο περίπτερο που σταθμέυουν τα Λεωφορεία για το Κουκάκι.
- Όποιο και νά πάρεις χρυσέ μου άνθρωπε, το ίδιο είναι
Τότε εγώπολύ συγκινημένος του είπα: Πρώτη φορά που εδώ στην Ελλάδα ακούω Έλληνα να με αποκαλεί Χρυσέ μου άνθρωπε! Μα δεν είμαι Έλληνας κύριε... Είμαι Κωνσταντινοπολίτης.
Την εποχή του Βυζαντίου η λέξις Έλλην θεωρείτο ύβρις. Ο δε Γρηγόριος ο Ε΄ αφόρησε και την Ευκλείδειο Γεωμετρία και βάλανε έναν Εβραίο μαθηματικό να γράψει μια γεωμετρία που εξ' ενός σημείου προς μίαν ευθείαν, πολλαί παραλληλοι άγονται...Αυτά τα ολίγα.
ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΑΜΩΝ

Κύριε Άποστολόπουλε!
Θερμά, πολύ θερμά Σᾶς παρακαλῶ νά ἀποφύγετε τίς ὁποιασδήποτε μορφῆς ἄμεσες, ἤ ἔμμεσες ἀρνητικές ἐπισημάνσεις καὶ δή κατηγορίες ἐναντίον τῆς ΕΛΛΗΝ-ΟΘΡΟΔΟΞΙΑΣ . .
Αὐτές, τὶς ἀρνητικές Σας ἐπισημάνσεις καί κατηγορίες, νὰ τὶς στρέφετε μόνο ἐναντίο τοῦ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ, τὸν ὁποῖον, κυρίως τὴν διανοιόμενην περίοδον δὲν πρέπει νά ταυτίζεται/με ἀπολύτως μὲ τὴν ΕΛΛΗΝ-ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ. Δέν πρέπει μὲ τίς ἐναντίον της ἄμεσες καὶ ἔμμεσες βολές νὰ δημιουργούμε καὶ ἀναπτύσσωμε ἀφορμές καὶ αἰτίες διχασμοῦ καὶ συγκρούσεως μὲ τήν συντριπτική πλειοψηφία τῶν Ἑλλήνων, ἤ καὶ ἑλλαδιτῶν.

Ἀνεξαρτήτως μὲ τὶς ὅποιες διαφωνίες μας, ἐνστάσεις μας καὶ ἀρνήσεις μας εἰς τὸ τρόπο λειτουργίας καὶ συμπεριφορᾶς μερικῶν, ἤ τῆς συντριπτικῆς πλειοψηφίαςμ τῶν Ἰερομένων κι΄ἀκόμα τοῦ ὅλου συστήματος τῆς Ἑλλην-ορθοδόξου Ἐκκλησίας Ἐμεῖς ἐδῶ εἰς τὴν ΔΗΜΟΘΟΙΝΙΑ ἐπιβάλεται νὰ τὶς παραβλέπουμε, προκειμένου νὰ μή συμμετάσχομε εἰς τήν καλλιέργειαν καί ἀνάπτυξιν τῶν μσχεδίων ἐκείνων, οἱ ὁποία ἐπιδιώκουν τὴν δημιουργίαν ἀφορμῶν καὶ συνθηκῶν ἕνος ἀκόμα διχασμοῦ καὶ ἀδελφοκτόνου πόλεμου, μεταξύ "Δωδεκαθεϊστῶν" καὶ τῶν Γονέων μας Ἑλληνο-Ορθοδόξων.
ΦΟΥΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Δημοσ.: 808
Ἐγγραφή: Δευ 02/09/2002 22:27

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

Δημοσίευσηἀπό ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΑΜΩΝ » Πέμ 09/04/2009 14:54

Αξιότιμε κύριε Φουράκη,
Ωφείλω να σεβαστώ τις απόψεις σας Άλλωστε Σεις νομίζω είστε ο ιδιοκτήτης αυτής της ιστσελίδας, Συγχαρητήρια και καλή μελλοντική πρόοδο.
Ως απολογία θέλω να γράψω ότι είμαι λάτρης της αλήθειας και δεν μου έρχεται να την αποφύγω. Για μένα όλα τ'αξιώματα όλα τα ιστορικά γεγονότα και όλα τα συμβάντα είναι αλήθειες. Υπάρχουν όμως και υποκειμενικές αλήθειες, αλλά η αντικειμενική αλήθεια είναι μόνο μία.
Επειδή μου αρέσει να διαλογίζωμαι ένας Κριτικός έίπε πως όλοι οι Κρητικοί είναι ψεύτες, επομένως ήταν και αυτός ψεύτης.. Άρα οι Κρητικοί είναι καλοί άνθρωποι και δεν λένε ποτέ ψέματα.
Με άπειρη τιμή
Δάμων Αποστολόπουλος
ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΑΜΩΝ

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

Δημοσίευσηἀπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ » Τρί 21/04/2009 22:17

Όλοι οι Κρητικοί... όλοι οι χριστιανοί... όλοι οι Έλληνες... όλοι οι άλλοι... όλοι το λένε...

Οι γενικεύσεις συχνά δημιουργούν προβλήματα περισσότερα και από το εγώ, εγώ, εγώ.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσ.: 676
Ἐγγραφή: Σάβ 06/11/2004 15:09

Ἐπιστροφὴ στην Βυζαντινοί & Ρωμιοί

Παρόντες

Παρόντες σὲ αὐτὴ τὴν Δ. Συζήτηση : Δεν ὑπάρχουν ἐγγεγραμμένα μέλη καὶ 1 ἐπισκέπτης