ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ

Θέματα ποὺ δὲν ἀνήκουν σὲ μία ἐκ τῶν ἀνωτέρω ἐπιστημονικῶν κατηγοριῶν

Δημοσίευσηἀπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ » Τρί 11/12/2007 17:49

Δεν κατάλαβα, τί σχέση έχει αυτή η δημοσίευση με τα κινητά τηλέφωνα; Φαντάζομαι δεν εννοείς ότι μπορουμε να μιλάμε άνετα, αφού έχουμε θεαματικά αποτελέσματα στη θεραπεία...
ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσ.: 676
Ἐγγραφή: Σάβ 06/11/2004 15:09

Δημοσίευσηἀπό ΜΑΥΡΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ » Τρί 11/12/2007 18:13

Φυσικά και εννοώ αυτό,όλο φόβος απο τους 'επιστήμονες',που κάτι σημαίνει αυτό.
Τα κινητά τάδε,τα κινητά το άλλο και συνέχεια κάνουν έρευνες και έρευνες για να μας πουν τι;Το αυτονόητο;
Το θέμα είναι οτι εμείς είμαστε τα θύματα με το να ακούμε συνέχεια για τις βλάβες που θα πάθουμε.
Άσε ενα παραθυράκι ανοικτό,μια ελπίδα...
Πραγματικα, για χαρη των μετεχοντων, των υποκειμενων της μεθεξης, τα ασωματα φαινονται υπο μορφη σωματικη οταν εμφανιζονται στον αιθερα να εχουν διαστασεις.
Ἀντιπροσωπευτικὸ εἰκονίδιο μέλους
ΜΑΥΡΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσ.: 649
Ἐγγραφή: Τρί 19/06/2007 17:41

Δημοσίευσηἀπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ » Τρί 11/12/2007 20:11

Ανάμεσα στα παρακάτω:
α) Με τον τρόπο ζωής μας, να μην προκαλουμε βλάβες στο σώμα μας
β) Με τον τρόπο ζωής μας, να προκαλούμε βλάβες στο σώμα μας, τις οποίες ύστερα να θεραπεύουμε

...νομίζω ότι πρέπει να προτιμούμε το πρώτο. Αντί να κοιτάμε να επικοινωνούμε χωρίς να προκαλούμε προβλήματα υγείας, να χαιρόμαστε που θεραπεύονται τα προβλήματα;

Πρέπει να έχουμε ελπίδα, αλλά η ελπίδα να είναι ότι θα βρούμε τρόπο να μειωθούν/ εξαλειφθούν οι βλάβες από τα κινητά.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΧΑΒΟΥΤΣΑΣ ΒΛΑΣΗΣ » Τρί 11/12/2007 21:24

Αλέξανδρε είναι σίγουρα πού δύσκολο έως αδύνατον, να μειωθούν οι βλάβες / κίνδυνοι από τα κινητά τηλέφωνα.

Δύστυχος πλέον δεν εξαρτάτε από εμάς, ούτε από τον χρόνο που μιλάμε στα τηλέφωνα μας.

Τον προηγούμενο μήνα είχα πρόταση από συγκεκριμένη εταιρεία κινητής τηλεφωνίας, για εγκατάσταση κεραίας στην ταράτσα του σπιτιού μου.

Φυσικά η πρόταση δεν έγινε στην τύχη, αλλά από κοινό γνωστό.

Το θέμα έχει ως εξής.

Η εταιρίες διαθέτουν μηχανήματα που μετρούν καθημερινά την κάλυψη των εκπομπών τους, και ξέρουν σε ποια σημεία υπάρχει πρόβλημα κάλυψης.
Βλέποντας αυτήν την λίστα τα στελέχη των εταιριών, προσπαθούν και σταμπάρουν τα ψηλότερα σπίτια ή κτίρια εταιριών, ή ακόμη και δημόσιων υπηρεσιών (!!) και με μηνιαίο μίσθωμα του χώρου, δελεάζουν τους ιδιοκτήτες ή τους διευθυντές.

Στην δική μου περίπτωση το μίσθωμα ήταν αρκετά χρήματα, γιατί η περιοχή είχε μεγάλο πρόβλημα κάλυψης.
Η ακτίνα κάλυψης δεν είναι η ίδια σε όλες τις κεραίες.
Ξεκινά από 500 μέτρα, και φτάνει στα 4 χιλιόμετρα!!

Φανταστείτε πόση ακτινοβολία "τρώμε" καθημερινός, άσχετος αν διαθέτουμε τηλέφωνο...

Κατά την διάρκεια της μίσθωσης, υπάρχουν όροι στο συμβόλαιο, που αν δεν τους τηρήσει ο ιδιοκτήτης του οικήματος, ξηλώνουν την εγκατάσταση μέσα σε λίγες ώρες.
Ο απαράβατος όρος είναι....εχεμύθεια φυσικά, και να μην πλησιάζει κανένας την εγκατάσταση.

Δεν τελειώνει εδώ όμως το θέμα

Οι φωτεινές διαφημιστικές ταμπέλες των διαφόρων μαγαζιών, είναι "φωλιές" κεραιών κινητής τηλεφωνίας, αόρατες φυσικά για το κοινό, αλλά εκεί η "ταρίφα" είναι πολύ υψηλή...

Εάν κάποιο πρωινό λοιπόν, δείτε στην απέναντι πολυκατοικία, 2-3 μάστορες με φόρμα εργασίας που να λέει "τοποθετήσεις τζακιών" ή "διακοσμήσεις χώρων" πλησιάστε να δείτε αυτά τα υπέροχα "τζάκια"....

Θα ζηλέψετε!!

Ακόμη και στο χωριό των 900 κατοίκων που διαμένω, υπάρχει μαγαζί με "φωλιά"
Φανταστείτε τι γίνεται στην Αττική...

Τι μας μένει λοιπόν να κάνουμε Αλέξανδρε;;;

Πάντως όχι υπομονή...
"Αἰὲν ἀριστεύειν καὶ ὑπείροχον ἔμμεναι ἄλλων, μηδὲ γένος πατέρων αἰσχυνέμεν»..

ΟΜΗΡΟΣ Ιλιάδα, Ζ 208
ΧΑΒΟΥΤΣΑΣ ΒΛΑΣΗΣ
Μάκιστος

Δημοσ.: 1595
Ἐγγραφή: Πέμ 10/03/2005 15:24

Δημοσίευσηἀπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ » Τρί 11/12/2007 23:37

.
Βλάση συμφωνώ με αυτά που ανέφερες, και δεν βλέπω να έρχονται σε αντιθεση με την προηγουμενη δημοσιευσή μου. Δεν μπορουμε στις μέρες μας να κάνουμε αλλιως, παρά να δεχόμαστε τεράστια ποσά ακτινοβολίας καθημερινά. Δεν είναι μόνο τα κινητά τηλέφωνα, αλλά η τηλεόραση, τα σήματα από τους δορυφόρους, και σε λίγο καιρό και το ασύρματο ιντερνετ, και πολλά άλλα.

Ακόμα και αν καποιος αποφασίσει να μην χρησιμοποιεί κινητό τηλέφωνο, την ακτινοβολία θα την δέχεται από τις κεραίες που υπάρχουν γύρω του. Και σίγουρα δεν πρέπει κάποιος να μείνει μόνο στην υπομονή, άν και χρειάζεται και αυτή.

Απλά η δημοσίευση για την θεραπεία μιας μορφής καρκίνου, όπως παρατέθηκε σε αυτό το θέμα, μου θύμισε τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζουμε κάποιες καταστάσεις στις μέρες μας. π.χ. ανακοινώνονται χαμηλότερες χρεώσεις στις κλήσεις, και αντι να πληρώνουμε λιγότερο (με τις νέες τιμές) μιλάμε περισσότερο και πληρώνουμε εν τελει τα ίδια και περισσοτερα από πριν. Κάτι τέτοιο μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας για την θεραπεία του καρκίνου, και λέω ότι η ελπίδα δεν θα έπρεπε να θρέφεται από τα αποτελέσματα θεραπείας του καρκίνου, αλλά από τα αποτελέσματα (ατομικά πρώτα, συλλογικά ύστερα) για περιορισμό του κινητου στα "αναγκαία".

Εμείς ας κοιτάξουμε να περιορίσουμε, όσο μπορούμε, τις ακτινοβολίες που δεχόμαστε, και οι γιατροί θα συνεχίσουν να βρίσκουν αποτελεσματικότερες θεραπείες. Ας κάνουμε όμως και εμείς κάτι, αρχίζοντας από κάτι έστω και μικρό

Φιλικά
Αλέξανδρος
ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΜΑΥΡΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ » Τετ 12/12/2007 02:01

Δηλαδή μας λές οτι άν βρεθεί η θεραπεία για το καρκίνο(έστω μιάς μορφής του)να μη χαρούμε.Άρα να δεχόμαστε τις επιπτώσεις της τεχνολογίας.
Νομίζω οτι αυτό είναι το ρίσκο ώστε να προχωρίσουμε,τώρα το τί είδους τεχνολογία,τι επιπτώσεις έχει αυτό είναι άλλο θέμα.
Αυτό που λές είναι σαν να βρίσκεσαι στο διάστημα χωρίς διαστημική στολή και όταν βρεθεί μια "τεχνολογία"(δεν ξέρω πως να το πώ) που να μας προστατεύει απο τις καταστάσεις του διαστήματος να μην χαρούμε.
Δηλαδή να μείνουμε στη λίθινη εποχή,στάσιμοι χωρίς καμία ελπίδα.Να παίζουμε με πέτρες,ενώ οι άλλοι να παίζουν με όπλα.
Άποψη μου,άποψη σου κανένα πρόβλημα.
Μάλλον ξέφυγα απο το θέμα.
Πάντως συμφωνώ οτι η σημερινή τεχνολογία δεν ειναι και η καλύτερη.

Πραγματικα, για χαρη των μετεχοντων, των υποκειμενων της μεθεξης, τα ασωματα φαινονται υπο μορφη σωματικη οταν εμφανιζονται στον αιθερα να εχουν διαστασεις.
ΜΑΥΡΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ » Τετ 12/12/2007 02:55

Απόσπασμα (ΜΑΥΡΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ @ Δεκ. 12 2007,01:01)
Δηλαδή μας λές οτι άν βρεθεί η θεραπεία για το καρκίνο(έστω μιάς μορφής του)να μη χαρούμε.

δεν ειπα αυτο.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΜΑΥΡΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ » Τετ 12/12/2007 03:20

E θα παίζουμε τώρα;
Απόσπασμα
και λέω ότι η ελπίδα δεν θα έπρεπε να θρέφεται από τα αποτελέσματα θεραπείας του καρκίνου

Εννοώ ΧΑΙΡΟΜΑΙ=ΕΛΠΙΖΩ.
Μη λές πράγματα,για να μειώσεις τον συνομιλητή σου δεν εχω τίποτα μαζί σου,δεν απαντάς σε αυτό που σου απάντησα άμα δέν έχεις να πείς κάτι μην απαντάς.
Τί σημαίνει δεν είπα αυτό;

ΦΙΛΙΚΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣ.

ΜΑΥΡΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ » Τετ 12/12/2007 15:47

Βρισκόμαστε στο θέμα με τίτλο «Κινητά τηλέφωνα», οπότε :

1) Περιμένω, και εγώ, δημοσιεύσεις σχετικά με την ύπαρξή τους, τη χρήση τους, τα θετικά και αρνητικά που προκύπτουν απο τη χρήση τους, κλπ. Μετά από μια δημοσίευση που αναφέρει «κίνδυνο να αναπτύξει κάποιος καρκινικό όγκο στους σιελογόνους αδένες... μεταξύ αυτών που χρησιμοποιούν συχνά κινητά τηλέφωνα (22 ώρες το μήνα)» θεωρώ ότι όποιος ανησυχεί, θα φροντίσει να μην βάζει το κινητό στο αυτί του με το παραμικρό, αλλά είτε να περιορίσει τις κλήσεις του, είτε να χρησιμοποιεί ενσύρματα μέσα (hands free, σταθερό τηλέφωνο κλπ). Το να εκθέτει τον εαυτό του σε κίνδυνο καρκίνου μιλώντας για 20 ώρες (!!!!) το μήνα με το κινητο στο αυτί, και να χαίρεται που η θεραπεία του συγκεκριμένου καρκίνου βελτιώνεται, έχει κάτι το αρρωστημένο (κατά τη γνώμη μου βέβαια) και για αυτό δεν μπορώ να χαρώ με τον συνδυασμό αυτών των δυο. Κάτω από διαφορετικό θέμα όμως, και όχι «κινητά τηλέφωνα», τα επιτευγματα της ιατρικής τρέφουν, όπως και πρέπει, ελπίδες για όλους τους ανθρώπους, και εκεί χαίρομαι και ελπίζω μαζί με όλους τους άλλους.

2) Με τις τελευταίες δημοσιεύσεις μας νομίζω ξεφεύγουμε από το θέμα, οπότε, αν δεν έχεις αντίρηση, τα λέμε από κοντά, με την πρώτη ευκαιρία, ή μέσω ηλεκτρονικών μηνυμάτων.

Με εκτίμηση
Αλέξανδρος
ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΜΑΥΡΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ » Τετ 12/12/2007 23:07

Στο (2) έχεις δίκιο ξεφύγαμε πολύ και με συνχωρείς αν ήμουν λίγο εριστηκός.
Στο (1) συμφωνώ εν μέρη διότι υπάρχουν όντως άνθρωποι που άν θές λόγω δουλειάς και συνεχούς πίεσης και ανταγωνιστηκότητας στην εποχή μας ναί χρησιμοποιούν 20 ώρες το κινητό.
Θέλω να πώ το ότι ας μήν είμαστε απόλυτοι οτι όλοι χρησιμοποιουν αυτην την τεχνολογία για διασκέδαση.Βέβαια ναι υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα αυτοί που δέν μπορούν να την χρησιμοποιήσουν σωστά.
ΜΑΥΡΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

ΠροηγούμενηἙπόμενο

Ἐπιστροφὴ στην Ἄλλα ἐπιστημονικὰ θέματα

Παρόντες

Παρόντες σὲ αὐτὴ τὴν Δ. Συζήτηση : Δεν ὑπάρχουν ἐγγεγραμμένα μέλη καὶ 1 ἐπισκέπτης