ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ

Θέματα ποὺ δὲν ἀνήκουν σὲ μία ἐκ τῶν ἀνωτέρω ἐπιστημονικῶν κατηγοριῶν

Δημοσίευσηἀπό ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛΙΑΣ » Πέμ 27/12/2007 03:59

Ο τρελλος ο γραφικος και ο κυνηγημενος ξαναδημοσιευει.

Πολυ ενδιαφερον και σημαντικο το θεμα που ανεβασατε.

θα το παω ομως λιγο πιο βαθεια.

Αν εχετε παρατηρησει το συμβολο των ιατρων και φαρμακοποιων , αποτελειται απο ενα ραβδι
και δυο φιδια που ανελισσονται περιστρεφομενα γυρω απο αυτο .
Ομως και το συμβολο του DNA (ΔΙΑΝΟΙΑ για μενα, του ΔΙΑ Ο ΝΟΥΣ) ειναι ομοιο με αυτο των ιατρων. το ιδιο περιπου και στην πατριαρχικη ραβδο, το ιδιο ομως ειναι και το κυρηκειο του Ερμη του αγγελιοφορου Θεου. Ολα αυτα ειναι συμπτωσις ; η εχουν σχεση οι δυο εποχες ματαξυ τους,
της αρχαιοτητας και του σημερα . Η ηλεκτρικη ανακατασκευη αυτου του συμβολου, η κηρυκειου αν θελετε ,δημιουργει ενα πηνιο και κεραια με ασυνηθιστες ιδιοτητες .
Μηπως ο αγγελιοφορος ο θεος ερμης χρησιμοποιουσε το κηρυκειο σαν καποιας μορφης κινητο τηλεφωνο της αρχαιας εποχης, και λαμβανε καποια δεδομενα απο τη μια ακρη της γης μεχρι την αλλη. Μηπως τελικα τα κινητα εκτος περι καρκινων και αλλων επιπτωσεων, οπως πολυ σωστα αναφερατε εχουν να κανουν και με την μεταλλαξη επεμβαση του DNA μεσω τεχνολογιας ( εκτος των τροφιμων )τον
εντοπισμο που βρισκομασται και τι λεμε ,καθως και με κυματα και ακτινοβολια που εκπεμπουν, πανω σε ολο το σωμα μας και στον εγκεφαλο μας ,ελεγχουν μελετουν κατευθυνουν και εξωντονουν αν θελετε οποιον οπως και οποτε θελουν εναν απο εμας η και ολοκληρη την ανθρωποτητα , αφου ο ανθρωπος ειναι μια φορτισμενη μπαταρια με ηλεκτρικη ενεργεια αλλα και πομποδεκτης.
Δεν ειναι τυχαιο που καποιοι επινοησαν μια τετοια συσκευη ,που θα την κανουν αναγκαστικα χρηση, απο τον πιο μικρο ανθρωπο ως τους παππουδες και τις γιαγιαδες ,αλλα ουτε και τυχαιος ο τροπος που
λανσαριστηκε στη παγκοσμια αγορα ,αλλα ουτε και τυχαιο να μιλατε απεριοριστα με μηδεν χρεωσεις μονο με ενα παγιο ,διοτι οσο πιο πολλη ωρα μιλαμε, τοσο πιο γρηγορα θα πετυχουν το στοχο τους .
Τελος πιστευω πως και στην αρχαιοτητα υπηρχε πολυ ανωτερη τεχνολογια απο τη σημερινη, ομως την κατειχαν μονο τα ιερατεια και τα πανεπηστημια ,και τη χρησημοποιουσαν για το καλο της ανθρωποτητος ,και οχι για το κακο και την αυτοκαταστροφη της .
Επομενη συσκευη εντοπισμου , ειναι οι πλοηγοι με χαρτες για ολη την ελλαδα αλλα και χωρες του εξωτερικου, που σιγα σιγα αυξανονται οι πωλησεις με ραγδαιο ρυθμο .
Προσωπικη μου εμπειρια. Ειναι συμπτωσις, η χαλασμενη η συσκευη GPS που αγορασα, για να μετρησω καποιες αποστασεις σε κτηματα, μεσω δορυφορου που χρησημοποιουν οι τοπογραφοι. Οταν επεστρεψα σπιτι μου ειχα κλεισει τη συσκευη GPS, και την αφησα πανω στο τραπεζι του σαλονιου .Οταν λοιπον συζητω με τη συζυγο μου τα καθημερινα η συσκευη παρεμενε κλειστη, οταν ανοιγαμε αλλου ειδους συζητησεις η συσκευη ανοιγε απο μονη της , αυτο επαναληφθηκε πολλες φορες ,και σε συγκεκριμενες συζητησεις ,μεχρι που καταλαβα οτι δεν ειναι τυχαιο αυτο , και αφαιρεσα τις μπαταριες της συσκευης . Κατοπιν επισκευθηκα και το επισημο service της εταιριας , και σε διαγνωση συνδεδεμενο το GPS πανω σε υπολογιστη εδειξε οτι δεν αναγνωριστηκε κανενα σφαλμα στη συσκευη , τα συμπερασματα δικα σας.
Σκαψε, Τι βλεπεις ; Ανθρωπους και πουλια,νερα και πετρες.
Σκαψε ακομα, Τι βλεπεις ; ιδεες κι ονειρατα ,αστραπες και φαντασματα.
Σκαψε ακομα τι βλεπεις ; Δε βλεπω τιποτα Νυχτα βουβη, πηχτη σα θανατος.
θα ναι ο θανατος.
Σκαψε ακομα .

Ν. ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ
ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛΙΑΣ
Μέλος
Μέλος

Δημοσ.: 84
Ἐγγραφή: Παρ 11/08/2006 18:18

Δημοσίευσηἀπό ΜΑΥΡΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ » Πέμ 27/12/2007 16:43

Απόσπασμα
Ο τρελλος ο γραφικος και ο κυνηγημενος ξαναδημοσιευει.

Καλές δημοσιεύσεις λοιπόν,μετά απο αυτό που έγινε πιστεύω οτι γίναμε σοφότεροι,δεν νομίζεις;Παρόλα αυτά το μόνο που δέν μ'άρεσε ήταν που έσβησες τις παλιώτερες δημοσιεύσεις σου.Να είσαι σίγουρος οτι απο εμένα δέν πρόκειται να ξαναυπάρξει πρόβλημα.
Τώρα περί του θέματος συμφωνώ με όσα λές,αλλά το θέμα είναι σάν το τσιγάρο.
Όλοι συμφωνούμε για τις βλαβερές συνέπειες του,αλλά όλοι καπνίζουμε.
Έτσι θα γίνει στο εξής,πέραν του κινητού τηλεφώνου και με άλλα καινούργια ''γκατζετάκια''(συνχωρέστε με για την βαρβαρική) που σιγά σιγά θα εμφανιστούν.πχ το τσιπάκι που λένε και οι παπαροκάδες.
Βέβαια το τσιγάρο ειναι ναρκωτικό,αλλά ναί έτσι κατά την γνώμη μου είναι και η τεχνολογία.
Όσο για την σημερινή τεχνολογία,όλοι ξέρουμε οτι είναι η χειρότερη και η ποιό επιβλαβής στο περιβάλλον από όσες εχουν περάσει στον πλανήτη...
Τυχαίο;δέν νομίζω...

Ένα ποιηματάκι! Πες μου, πώς μπορεί
τόσον η καρδιά μας ναν το λαχταρεί;
Σ' ένα τραγούδι μέσα τι θα λάχει;
Τίποτε. Δυο λέξεις μόνο ρυθμικές,
μόνο δύο ριμούλες ταιριαστές, γλυκές,
και μια ψυχή ακέρια εντός του θα' χει.
Ἀντιπροσωπευτικὸ εἰκονίδιο μέλους
ΜΑΥΡΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσ.: 605
Ἐγγραφή: Τρί 19/06/2007 17:41

Re:

Δημοσίευσηἀπό ΜΑΥΡΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ » Τρί 13/11/2012 04:52

ΜΑΥΡΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ ἔγραψε:Απόσπασμα Ο τρελλος ο γραφικος και ο κυνηγημενος ξαναδημοσιευει.Έτσι θα γίνει στο εξής,πέραν του κινητού τηλεφώνου και με άλλα καινούργια ''γκατζετάκια'' που σιγά σιγά θα εμφανιστούν.

2012 ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΝΙΓΕΙ ΣΤΑ I PHONE...
Ένα ποιηματάκι! Πες μου, πώς μπορεί
τόσον η καρδιά μας ναν το λαχταρεί;
Σ' ένα τραγούδι μέσα τι θα λάχει;
Τίποτε. Δυο λέξεις μόνο ρυθμικές,
μόνο δύο ριμούλες ταιριαστές, γλυκές,
και μια ψυχή ακέρια εντός του θα' χει.
Ἀντιπροσωπευτικὸ εἰκονίδιο μέλους
ΜΑΥΡΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσ.: 605
Ἐγγραφή: Τρί 19/06/2007 17:41

Προηγούμενη

Ἐπιστροφὴ στην Ἄλλα ἐπιστημονικὰ θέματα

Παρόντες

Παρόντες σὲ αὐτὴ τὴν Δ. Συζήτηση : Δεν ὑπάρχουν ἐγγεγραμμένα μέλη καὶ 1 ἐπισκέπτης