"ΑΡΝΟΥΜΑΙ"

Δημοσίευσηἀπό ΜΠΡΙΚΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ » Πέμ 07/02/2008 18:09

Θα πρέπει να ήμουν γύρω στα δεκατρία, όταν ο πατέρας μου μου έδωσε αυτό το κιτρινιασμένο βιβλίο παροτρύνοντάς με να το διαβάσω. Πρίν λίγες μέρες, κάνοντας ανασκαφές στο σπίτι μου, έπεσε πάλι στα χέρια μου! Πρόκειται για τη δεύτερη έκδοση (1962) των διηγημάτων του Αντώνη Σαμαράκη με τον τίτλο "ΑΡΝΟΥΜΑΙ".Το ξεφύλλισα λιγάκι και στάθηκα στο εξής απόσπασμα

"Όσο υπάρχουν δυό άνθρωποι...ένας άνθρωπος κι ένας άλλος άνθρωπος...αυτοί οι δυό άνθρωποι είναι μιά βεβαιότητα..."
Είχε ξαναβγεί μέσα του η παλιά χαμένη δύναμη...εκείνη η δύναμη της Αντίστασης...
"Το πρώτο είναι νά σταθώ εναντίον του ρεύματος...Να σταθώ καί να πάω κόντρα..Να παλαίψω!..."
Αριστερά του είτανε οι καπνοθήκες...οι ψηλοί γκρίζοι τοίχοι...¨
"Το πρώτο είναι η Αντίσταση...η Αντίσταση σ αυτόν εδώ τον παράλογο κόσμο...ναί, τό πρώτο είναι να πώ Αρνούμαι σ αυτόν εδώ τον παράλογο κόσμο...αλλά καί μαζί να πώ Αρνούμαι στο θάνατο, στην υποταγή...στη φυγή...στη λιποταξία..."
Μιά συγκεχυμένη βουή ερχότανε από το βάθος...η πόλη ανάσαινε μεσα στη νύχτα...η ζωή κυκλοφορούσε στους μεγάλους δρομους καί στους μικρούς δρόμους...η ζωή, η ζωή που άξιζε γι αυτή να σταθεί σάν Κυναίγειρος με τα δόντια καί να πει ΑΡΝΟΥΜΑΙ στο θάνατο, να πει ΑΡΝΟΥΜΑΙ στην άρνηση της ζωής...η ζωή, που άξιζε γι αυτή να σταθεί πάνω στη βεβαιότητα που τώρα είχε... να σταθει καί να παλαίψει για να γίνει αυτή η ζωή επιτέλους λιγότερο άσχημη...λιγότερο ασφυκτική...για να γίνει αυτός εδώ ο κόσμος ένας κόσμος καινούριος... ένας κόσμος αλλιώτικος...ένας κόσμος που επιτέλους θα δώσει σε όλους τους ανθρώπους ελευθερία καί ειρήνη καί ψωμί...
"Όσο υπάρχουν δυό άνθρωποι...όσο υπάρχουν δυό άνθρωποι, υπάρχει μιά βεβαιότητα...όσο υπάρχουν δυό άνθρωποι, υπάρχει ένα ΑΡΝΟΥΜΑΙ" ,είπε καί στάθηκε...

ΕΡΓΑ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑΚΗ
Διηγήματα
Ζητείται ελπίς (1954)
Αρνούμαι (1961)
Το διαβατήριο (1973)
Η κόντρα (1992)
Αυτοβιογραφία 1919- (1996)

Μυθιστορήματα
Σήμα κινδύνου (1959)
Το λάθος (1965)
Εν ονόματι (1998)

ΜΠΡΙΚΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

"ΑΡΝΟΥΜΑΙ"

Δημοσίευσηἀπό ΑΓΓΕΛΟΥ ΠΕΤΡΟΣ » Παρ 28/03/2008 10:06

Δεν έχω διαβάσει έργα του Σαμαράκη !!!!
Αυτος ο κύριος που συντέλεσε στην δημιουργία της Βουλής των εφήβων εννοείς;
Διόνυσος
Ἀντιπροσωπευτικὸ εἰκονίδιο μέλους
ΑΓΓΕΛΟΥ ΠΕΤΡΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσ.: 517
Ἐγγραφή: Τρί 27/03/2007 18:24

"ΑΡΝΟΥΜΑΙ"

Δημοσίευσηἀπό ΜΠΡΙΚΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ » Παρ 28/03/2008 23:43

Αυτός ο κύριος είναι Πέτρο!
ΜΠΡΙΚΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

"ΑΡΝΟΥΜΑΙ"

Δημοσίευσηἀπό ΑΓΓΕΛΟΥ ΠΕΤΡΟΣ » Σάβ 29/03/2008 09:14

Σπουδαίος και σπάνιος ανθρωπος.!!!!
Διόνυσος
Ἀντιπροσωπευτικὸ εἰκονίδιο μέλους
ΑΓΓΕΛΟΥ ΠΕΤΡΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσ.: 517
Ἐγγραφή: Τρί 27/03/2007 18:24

Ἐπιστροφὴ στην Λογοτεχνία

Παρόντες

Παρόντες σὲ αὐτὴ τὴν Δ. Συζήτηση : Δεν ὑπάρχουν ἐγγεγραμμένα μέλη καὶ 1 ἐπισκέπτης