H ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ …ΓΟΥΡΟΥΝΟΠΟΥΛΑ !

Παραδόσεις, θρύλοι, ἤθη, ἔθιμα τοῦ τόπου μας

Δημοσίευσηἀπό ΧΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ » Δευ 04/05/2009 10:34

Στην αρχηκή τοποθέτηση ο αγαπητός Αναστάσιος αναφέρει κάποια πολύ, κατα την άποψή μου, συμαντικά τα οποία δίνουν τροφή για σκέψεις και συνειρμούς και ΔΙΑ-συνδέσεις με τα συνβαίνοντα σήμερα ανα την υφήλιο όσων αφορά την «Γρίπη των Χοίρων» την οποία εγώ θα συνεχίσω να ονομάζω έτσι διότι έτσι είναι.
. Ας απαντήσουν οι επιστήμονες γιατι έσπευσαν να αλλάξουν το όνομα σε Η1 Ν1 ή «Νέα Γρίπη»;

Μήπως για να αθωόσουν τους Χοίρους (προς το παρόν) διότι νομίζω οτι μέχρι τον ΙΟΥΛΙΟ θα κατηγορηθούν και πάλι οι χοίροι και θα ακολουθήσουν την τύχη των πουλερικών.
Τώρα γιατι μέχρι τον Ιούλιο ;

Ο Καλαβάνος Αναστάσιος έγραψε:
«…. Και οι Αιγύπτιοι πιστεύουν ότι η γουρούνα είναι πάρα πολύ μισητή στον ήλιο και την σελήνη. Όταν πανηγυρίζουν την γιορτή της σελήνης, θυσιάζουν προς αυτήν μια φορά το χρόνο γουρούνες, και ποτέ άλλοτε, ούτε σ εκείνην ούτε σε άλλον θεό θέλουν να θυσιάζουν αυτό το ζώο. ]…»

Άρα η σφαγή των Χοίρων πρέπι να γίνει μια φορά και ποτέ άλλοτε για σκοπούς θυσίας προς την Ι ΣΙΔΑ (Σελήνη) και τον ΟΣΙΡΙ (Ηλιο)(Σείριο;;;)
Τώρα τι συνβαίνει στον Ήλιο και στη Σελήνη που μπορεί να επιρεάζει την ΓΗ;

Ας δούμε την Ενότητα Σύμπαν και το θέμα « Η Μαύρες κηλίδες του Ήλιου»......

Αυτά προς το παρόν σαν κάποιες σκέψεις που στριφογυρίζουν στο κεφάλι μου τις τελευταίες μέρες.

Μια είδηση της τελευταίας στηγμής. ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΕΣΠΕΥΣΑΝ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΕΣΦΑΞΑΝ 300,000 ΧΟΙΡΟΥΣ.
Πολλοί θέλουν το καλό μας
Μην τους αφήσετε να μας το πάρουν !!!!!!!
ΧΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσ.: 782
Ἐγγραφή: Δευ 25/02/2008 10:02

Δημοσίευσηἀπό ΧΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ » Πέμ 07/05/2009 17:37

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας ανακοίνοσε οτι δεν πρέπει να καταναλώνοντε Χοίροι που προσβλήθηκαν απο τον ιό .
Τι άραγε θα κάνουν αυτούς τους χοίρους ;
ΧΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΚΑΛΑΒΑΝΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » Πέμ 07/05/2009 23:27

Bασικά η σφαγή 300.000 γουρουνιών από τους Αιγυπτίους δεν έχει καμία σχέση με την θυσία της γουρούνας προς τον ήλιο και την σελήνη, καθότι οι σύγχρονοι Αιγύπτιοι είναι αραβόφωνοι μουσουλμάνοι που δεν τρώγουν χοιρινό βάσει των Κορανικών διδαχών και όχι γνήσιοι απόγονοι αρχαίων Αιγυπτίων.Τώρα αναφορικά με την ενότητα ''Οι μαύρες κηλίδες του ήλιου'' αυτό που διαφαίνεται είναι μια ανάσχεση στην θέρμανση της Γης και μια ενδεχόμενη μικρή νεοπαγετωνική περίοδος ως απόρροια της μετατόπισης των μαγνητικών πόλων του ήλιου. Όταν λέμε ότι οι αρχαίοι Αιγύπτιοι θυσίαζαν γουρούνες στον ήλιο και στην σελήνη, μάλλον λέγοντες ήλιο και σελήνη θα πρέπει να εννούμε τον Σείριο -Α και τον υπέρπυκνο-σκοτεινό-μαύρη τρύπα συνοδό του Σείριο Β, κατά κάποιους γνωστό και ως Τάρταρα. Αν τώρα η εξαφάνιση των ηλιακών κηλίδων οφείλεται σε μια δράση-προσέγγιση του συστήματος του Σειρίου προς τον δικό μας ήλιο, αυτό είναι ένα θέμα που χρήζει ιδιαίτερης διερευνήσεως. Στην περίφημη πινακίδα του Ιδαλίου, που έγινε ευρύτερα γνωστή από το περιοδικό ''Δαυλός'' γίνεται μια υπαινιγματική συσχέτιση ανάμεσα στους κάπρους και τον Σεθ. Ως γνωστόν ο Σεθ κατά την φάση της πανσελήνου διαμέλισε τον Όσιρη-Σείριο-Α. Αυτό πάντως που είναι ιδιαίτερα σημαντικό είναι το γεγονός ότι η λεγόμενη γρίπη των χοίρων πρωτοεμφανίσθηκε στο Μεξικό, όπου κατά τα λεγόμενα των ουφολόγων και συνωμοσιολόγων βρίθει από βάσεις αλλοειδών όντων. Προς το παρόν ας αποφύγουμε την επαφή με τους χοίρους και όχι χήρους ...
Μουσάων, αἵ τ’ ἄνδρα πολυφραδέοντα τιθείσι θέσπιον αὐδηέντα.
( Ἡσίοδος, ἀποσπάσματα )
Ἀντιπροσωπευτικὸ εἰκονίδιο μέλους
ΚΑΛΑΒΑΝΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Μέλος
Μέλος

Δημοσ.: 130
Ἐγγραφή: Πέμ 05/06/2008 20:40

Δημοσίευσηἀπό ΧΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ » Σάβ 09/05/2009 09:12

ΚαλαβάνοςΑναστάσιος έγραψε:
Σείριο -Α και τον υπέρπυκνο-σκοτεινό-μαύρη τρύπα συνοδό του Σείριο Β, κατά κάποιους γνωστό και ως Τάρταρα.

Αυτός ο <<Σκοτεινός>> κάτι μου θυμίζει.
Θα το ψάξω λίγο και θα επανέλθω.
ΧΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΧΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ » Δευ 11/05/2009 11:12

ΚαλαβάνοςΑναστάσιος έγραψε:.
Σείριο -Α και τον υπέρπυκνο-σκοτεινό-μαύρη τρύπα συνοδό του Σείριο Β, κατά κάποιους γνωστό και ως Τάρταρα.»¨

Εγώ έγραψα
Αυτός ο <<Σκοτεινός>> κάτι μου θυμίζει.
Θα το ψάξω λίγο και θα επανέλθω.

Εύρεικα...εύρεικα.

ΜΥΘΩΔΙΑ.

MOVEMENT IV

ΑΝΑ ΤΗΝ ΓΑ ΕΙΣ ΤΗΝ ΗΧΩ
ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΤΟΝ ΣΚΟΤΕΙΝΟ
Ω (ΖΕΙ) ΝΥΞ ΕΙ (ΠΑΝΤΑ ΖΕΙ)……

Ποιόν αναζητούν ; Μήπως τον πραγματικό ήλιο Υπερίωνα;
Ο οποίος αν και είναι νύκτα «Ω ΝΥΞ ΕΙ» (σε κατάσταση νύκτας--Σκοτεινός), ΔΙΑ-πιστώνουν ότι..«ΖΕΙ ΠΑΝΤΑ ΖΕΙ»

ΚαλαβάνοςΑναστάσιος έγραψε:
«Αν τώρα η εξαφάνιση των ηλιακών κηλίδων οφείλεται σε μια δράση-προσέγγιση του συστήματος του Σειρίου προς τον δικό μας ήλιο, αυτό είναι ένα θέμα που χρήζει ιδιαίτερης διερευνήσεως.»

Αυτό σήγουρα χρήζει ιδιαίτερης διερευνήσεως. Διότι η προσέγγιση αυτή, σε συνάρτιση και με κάποια άλλα γεγονότα, ίσως δώσει και την αφορμή επανόδου ( επιστροφής) του Υπερίωνα στο ηλιακό μας σήστημα

Σημ.:Το θέμα τελικά κάθε άλλο απο Λαογραφικό αίναι και ίσως θα πρέπει οι διαχειριστές να το μετακεινήσουν
ΧΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΠΕΡΟΥΚΑΝΕΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ » Πέμ 03/09/2009 21:58

ΑΝΑΓΝΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ἔγραψε:
ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΑΜΩΝ ἔγραψε:Περίμενα όμως να μάθω απ' όλες τις Παναγίες ποια είναι ποιο θαυματουργική. Μήπως έχετε ακούσει αν τσακόνονται μεταξύ τους;
ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΑΜΩΝ

Μπορείς να μου εξηγήσεις το λόγο της ερώτησης σου;

Κύριε Αποστολόπουλε τελικά δεν απαντήσατε στην ερώτηση του κυρίου Ανάγνου. Δεν έχετε το θάρρος ή απλά πετάξατε ένα πυροτέχνημα και τώρα δεν ξέρετε τι να πείτε και πώς να υποστηρίξετε την κατά τα άλλα ''έλλογη'' ερώτησή σας; Ποιός σας έδωσε το δικαίωμα να ξεστομίζετε τέτοιες ύβρεις;
Θα ήμουν περιχαρής εάν έβλεπα την απάντησή σας.
Ευχαριστώ πολύ.
Ελλάς = φώς
Ἀντιπροσωπευτικὸ εἰκονίδιο μέλους
ΠΕΡΟΥΚΑΝΕΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Μέλος
Μέλος

Δημοσ.: 283
Ἐγγραφή: Παρ 07/12/2007 00:08

Προηγούμενη

Ἐπιστροφὴ στην Λαογραφία

Παρόντες

Παρόντες σὲ αὐτὴ τὴν Δ. Συζήτηση : Δεν ὑπάρχουν ἐγγεγραμμένα μέλη καὶ 1 ἐπισκέπτης