ΑΠ' ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΑ ΙΕΡΑ

Χῶρος ἀνταλλαγῆς ἀπόψεων

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Παρ 30/11/2001 03:42

ΧΑΙΡΕΤΩ ΣΑΣ

ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΤΟ ΝΑΧΙΟΝ ΕΔΩ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΓΝΩΡΙΜΟΥΣ ΣΥΝΕΛΛΗΝΕΣ

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΤΑΜΒΑΚΕΛΛΗΣ ΦΑΝΗΣ » Δευ 03/12/2001 22:18

ΑΓΑΠΗΤΟΙ (+ΕΛΛΗΝΕΣ)

ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ
ΣΥΜΒΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ
ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΘΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΕΔΑΦΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΟ.

ΑΚΟΥΣΑ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΣΑΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ
Η
ΑΚΟΥΣΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΜΟΥ

ΓΙΑ ΑΥΤΩΝ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ
ΕΡΕΥΝΑΣ ΤΙΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΛΟΥ ΤΟΥ.

ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ

ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ ΣΤΟΥΣ

Ierax , Naxion.

ΤΑΜΒΑΚΕΛΛΗΣ ΦΑΝΗΣ
Νεοεισερχόμενος

Δημοσ.: 27
Ἐγγραφή: Πέμ 01/11/2001 21:27

Δημοσίευσηἀπό ΜΑΚΡΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ » Τρί 04/12/2001 14:45

NA TOPOTHETH8W KAI EGW ME TH SEIRA MOU. (GIA ALLH MIA FORA NA ZITISO TIN SIGGNOMH SAS GIA TA GREEKLISH, DISTIXOS DEN EXO ALLI EPILOGI... EXO ANAFERTHEI GIA AUTO SE ALLO POST).

TA SUMBOLA GENIKOTERA IPARXOUN GIA NA SIMBOLIZOUN, PRAGMA POU TO LEEI KAI H IDIA H LEXI.
DEN EXEI NOHMA NA IPERASPISTEIS ENA SIMBOLO OTAN EISAI ANIKANOS NA IPERASPISTEIS AUTO POU SIMBOLIZEI.

OTAN H SHMAIA LOGOU XARIN, TWN ELLHNON ME TON ISOSKELH STAURO KAI TIS 9 LORIDES MPLE KAI ASPRES, "KATEBAINEI KAI ANEBAINEI" OPOTE ARESEI STON KATHE KIBERNITI-SIMMETOXI SKOTEINON KAIO ERPONOEIDON-SINERGATI-SKIAS EK SKIOS KTL DEN MPOROUME NA MILAME PLEON GIA AYTO TO SIMBOLO. STIN OUSIA PLEON APOTELEI XEFTILA GIA NA XRISIMOPOIHSO MIA PIO OMIN EKFRASI...

APO TIN ALLI OMOS, SKEFTESAI OTI KATO APO AUTI TI SIMAIA EDOSAN TO AIMA TOUS (OXI OI AGONISTES TOU 21... AUTOI EIXAN MIA PIO... MISTIKISTIKI AS POUME SIMAIA) POLEMISTES TOU 40 KAI TOU ANTARTOPOLEMOU-EMFILIOU (PESTE TO OPOS THELETE DEN EXEI PLEON SIMASIA...) KAI DEN GINETAI PARA NA DIAFONISEIS ME TA PARAPANO....

AUTO POU PISTEUO KAI PROSPATHO NA PO ME IGA LOGIA EINAI OTI KALA EINAI TA SIMBOLA, ALLA AS MIN TRELENOMASTE.... (ENA L :) )
OSOI EPESAN DIPLA APO TI SIMAIA DEN EPESAN GIA TO SIMBOLO, ALLA GIA AUTO POU SIMBOLIZEI....

SINEPOS... SIMFONO ME TON IPERIONA MONO OMOS STO SIMEIO "ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ
ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΘΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΕΔΑΦΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΟ"....

ISOS TELIKA NA MIN MPOROUME NA KANOUME KAI DIAFORETIKA....

H SIMAIA OS SIMBOLO DEN EXEI AXIA PLEON...
PREPEI NA GINEI XANA LABARO POU THA APEIKONIZEI THN PSIXI KAI TIN AGNOTITA TON SKOPON MAS....
THA APEKONIZEI TIN PROELEUSIN MAS, THA APEIKONIZEI TIS IKANOTITES MAS KAI ISOS KAI TIN ANOTEROTITA MAS (OSON AFORA BEBAIA TIN SIMPERIFORA KAI TA POLITISMENA PISTEUO MAS (TO POLITISMENA XORIS EISAGOGIKA...).

SINTOMA.... THA XREIASTOUME NEO SIMBOLO.

TA SIMBOLA ALLAZOUN... GIATI DEN EINAI DIAXRONIKA... AUTO POU SIMBOLIZOUN OMOS EINAI DIAXRONIKA....

XAIRETW!

Alexandros o 5os
Bellerofontis o Xemairoktonos...

ΜΑΚΡΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος

Δημοσ.: 380
Ἐγγραφή: Δευ 03/12/2001 00:17

Δημοσίευσηἀπό ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ » Παρ 11/01/2002 01:02

<<ΟΙ ΣΗΜΑΙΕΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΣΥΜΒΟΛΑ ΙΔΑΝΙΚΩΝ.ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΗΜΑΙΕΣ
ΙΔΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΝΟΙΕΣ ΠΝΙΓΜΕΝΕΣ ΣΕ ΠΑΝΙΑ ΣΗΜΑΙΩΝ>>

ΖΕΥΣ περι σημ-αιων
ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος

Δημοσ.: 319
Ἐγγραφή: Πέμ 10/01/2002 22:24

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Τετ 16/01/2002 04:32

ΠΩ ΠΩ ΠΩ !!!

ΣΤΟ ΝΤΟΥΚΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ

ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΗΡΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΥΡΩΔΙΑ ?

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ...ΠΑΝΙΙΙΙΙΙ

ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΟΧΘΟΝΙΟ ΤΡΟΠΟ

ΠΩ ΠΩ ΠΩ !!!

ΥΓ - ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΑΣ...ΚΑΛΟ ΚΑΝΕΙΣ

ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΩΣ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΕΙΟΔΟΤΕΣ

ΜΟΛΥΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΕΡΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΘΕΩΝ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ » Παρ 18/01/2002 00:02

ΦΙΛΕ ΚΑΡΜΑΝΟΡ.ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ ΠΑΝΙ;;;ΕΓΩ ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΥΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ ΑΠΕΥΘΗΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΕΓΙΣΤΟΥΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΥΤΑ:ΟΙ ΣΗΜΑΙΕΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΣΥΜΒΟΛΑ ΙΔΑΝΙΚΩΝ.ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΗΜΑΙΕΣ ΙΔΑΝΙΚΩΝ ΔΗΛΑΔΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΟΥΣ ΑΥΤΩΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΩΝ ΙΔΑΝΙΚΩΝ,ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΕΝΝΟΙΕΣ ΠΝΙΓΜΕΝΕΣ ΣΕ ΠΑΝΙΑ ΣΗΜΑΙΩΝ,ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΓΛΩΒΙΣΤΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΙΔΑΝΙΚΑ ,ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΩΝ ΙΔΑΝΙΚΩΝ ΣΕ ΠΑΝΙΑ ΣΗΜΑΙΩΝ.ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕΣ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΣΗΜΑΙΩΝ ΠΑΝΙΑ.ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΥΤΟ....ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ....ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ,ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΜΗ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ.ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΝΗΚΩ ΣΤΟΥΣ ΟΥΡΑΝΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΧΘΟΝΙΟΥΣ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΛΕΣ.ΣΕ ΣΥΝΧΩΡΩ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.
ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος

Δημοσ.: 319
Ἐγγραφή: Πέμ 10/01/2002 22:24

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Παρ 01/02/2002 05:45

ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο ΠΑΠΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΥΛΟΣ ... ΕΧΕΙ ΔΙΔΥΜΟ ΑΔΕΛΦΟ !!!

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΕΓΙΣΤΕ ΚΑΙ ΕΠΟΥΡΑΝΙΕ ΦΙΛΟΣΟΦΕ

Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΕΤΑ ΣΟΥ (ΤΟ ΓΛΥΚΟ ΕΝΟΩ)

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΚΥΔΩΝΙΕΥΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ » Παρ 08/02/2002 20:58

ΛΟΥΚΙΑΝΟΥ : ΠΑΤΡΙΟΣ ΕΓΚΩΜΙΟΝ (ΠΑΤΡΙΔΟΣ ΕΓΚΩΜΙΟΝ)

Διότι τίποτα δεν είναι γλυκύτερο απ'την πατρίδα, φθάνει σε μας πρωτοθρυλούμενο.
Άραγε λοιπόν δεν είναι τίποτα πιο γλυκό, ποιό άλλο σεμνότερον και θεϊκότερον;

Και που λέτε όσα σεμνά και θεία νομίζουν οι άνθρωποι, αιτία και διδάσκαλος αυτών η πατρίς είναι, που έχει γεννήσει και αναθρέψει και εκπαιδεύσει.

Των μεν πόλεων λοιπόν το μέγεθος και την λαμπρότητα και την πολυτέλεια των κατασκευών, πολλοί θαυμάζουν, τη πατρίδα δε πάντες αγαπούν και τόσο κανείς από τους κρατούντες δεν εξηπατήθει από την θέα της ηδονής , ξεχνώντας την πατρίδα , όσο από την υπερβολή θαυμαστών πραγμάτων που έπραξαν άλλοι. Όποιος μεν λοιπόν επαινείται ως όντας πολίτης ευδαίμονος πόλεως, νομίζω μου είναι άγνωστο ποία τιμή πρέπει να απονέμει στην πατρίδα, και αυτός ο ίδιος φαίνεται να είναι στεναχωρημένος εάν του τύχαινε μετριότερη πατρίδα, σε μένα είναι γλυκύτερο να τιμάς το όνομα της πατρίδος.

Γιατί οι πόλεις μεν ταιριάζει να προσπαθούν να συγκρίνονται εξετάζοντας το μέγεθος το κάλλος, και την αφθονία των αγαθών΄ όπου δε, υπάρχει κατάληψη πόλεων κανείς δεν θα επέτρεπε να κυριευτεί η λαμπρότερη πατρίδα, αλλά θα ευχόταν μεν να ήταν η πατρίδα του παραπλήσια με τις ευδαίμονες, αλλά [θα άφηνε] δε, να καταληφθεί η οποιαδήποτε. Αυτό ακριβώς δε οι δίκαιοι απ΄τα παιδιά πράττουν αλλά και οι χρηστοί των πατέρων. Γιατί ούτε νέος καλός και αγαθός δεν θα προτιμήσει άλλον από τον πατέρα του, ούτε πατέρας παραμελώντας το παιδί του θα νοιαστεί για άλλον νέον, αλλά τόσο πολύ
βέβαια οι πατεράδες νικημένοι προσμένουν στα παιδιά, ώστε και καλλίτεροι και μέγιστοι και σε όλα με τάξη άριστα να νομίζουν ότι είναι τα παιδιά προς αυτούς. Όποιος δε δεν είναι τέτοιος δικαστής προς τον υιόν του, μου φαίνεται πως δεν έχει μάτια πατέρα.

Της πατρίδος λοιπόν το όνομα είναι το πλέον οικείον όλων των άλλων, γιατί τίποτα άλλο οικειότερον (σε σένα) από του πατρός σου. Εάν δε κάποιος, απονέμει στον πατέρα την δίκαιη τιμή, όπως ακριβώς ο νόμος και η φύση υπαγορεύει (πρέποντως), ακολούθως την πατρίδα θα προτιμήσει. Και διότι ο πατέρας αυτός ανήκει στην πατρίδα και ο πατέρας του πατέρα και άπαντες οι οικείοι των ανωτέρων, και μέχρι στους πατρώους θεούς που προϋπάρχουν φθάνει ιεραρχικά το όνομα [της πατρίδος]. Χαίρουν και οι θεοί στην πατρίδα και πάντες μεν, όπως είναι φυσικό, επιβλέπουν τα των ανθρώπων και ηγούμενοι αυτών έχουν αποκτήματα κάθε γη και θάλασσα, επί της οποίας δε, καθένας τους εγεννήθει, την προτιμά από όλες τις άλλες πόλεις.
Και οι σεμνότερες πόλεις και νήσοι θεϊκότερες πατρίδες θεών είναι, στις οποίες υμνείται γέννεσις θεών. Τα ιερά λοιπόν θεωρείται ότι είναι χαρισμένα στους θεούς , επειδή καθένας φτάνοντας στους οικείους τόπους ιερουργεί.

Εάν στους θεούς τίμιον είναι το όνομα της πατρίδος, πώς [να μην είναι] στους ανθρώπους, βέβαια πολύ περισσότερο; [br[
Και διότι καθείς τον ήλιο πρωτοείδε από την πατρίδα του, όπως και αυτόν τούτον τον θεόν, εάν
και κοινός είναι , αλλά όμως, καθένα εξαιτίας της πρώτης ματιάς από τον τόπο σου θεωρείται πατρώον , και η φωνή εκεί άρχισε, τα εκ της χώρας πρώτα μαθαίνοντας λαλεί και θεούς γνωρίζει, εαν σε κάποιον τέτοια του έτυχε πατρίδα, όπως σε άλλη παρακαλεί για την παιδεία των μεγαλυτέρων, αλλά λοιπόν αφού την έχει (την παιδεία) και για τούτα τα παιδεύματα στην πατρίδα οφείλει χάρη, διότι δεν θα γνώριζε ποτέ καμιάς πόλης το όνομα αλλά εξαιτίας της πατρίδας την πόλη μαθαίνει.

Όλα δε, νομίζω τα παιδεύματα και μαθήματα που συλλέγουν οι άνθρωποι, χρησιμότερους τους εαυτούς τους κάνουν από αυτούς που στην πατρίδα προετοιμάζονται, αποκτούν και χρήματα εξαιτίας της φιλοτιμίας από τα κοινά δαπανήματα της πατρίδας. Και ευλόγως, νομίζω. Διότι πρέπει να μην είναι αχάριστοι αυτοί που τους έχουν τύχει οι μέγιστες ευεργεσίες.
Αλλά εάν για κάθε μια ευεργεσία καθένας απονέμει χάρη όπως ακριβώς είναι δίκαιον, επειδή εάν ωφεληθείς έναντι κάποιου πολύ περισσότερο ταιριάζει για τα καθήκοντα αυτά, την πατρίδα να ανταμείψεις.

Διότι για την παραμέληση των γονέων μεν υπάρχουν νόμοι στις πόλεις, ταιριάζει δε κοινή μητέρα όλων να θεωρείται η πατρίδα, και ευχαριστίες να αποδίδει για τις τροφές και την γνώση των νόμων.

Κανείς δεν φαίνεται έτσι να λησμονεί την πατρίδα όπως θα την αμελούσε αν είχε γεννηθεί σε άλλη πόλη, αλλά και αυτοί που κακώς πράττουν εις την ξενιτιά, συνεχώς φέρνουν στην μνήμη τους ως μέγιστο των αγαθών την πατρίδα, και αυτοί που ευδαιμονούν, αν και όλα τα άλλα καλώς πράττουν, αυτό λοιπόν σε αυτούς μέγιστη ανάγκη θεωρούν να μην κατοικούν στην πατρίδα αλλά στην ξενιτιά. Είναι, όμως, ντροπή η ξενιτιά.
Και αυτούς που κατά τον χρόνο της αποδημίας λαμπροί γίνονται ή αποκτώντας χρήματα ή δόξα εξαιτίας της τιμής τους ή καταθέτοντας παιδεία ή εξαιτίας της ανδρείας τους, έπαινο αυτοί στην πατρίδα φτάνοντας επειγόντως να δουν. Όπως σαν να μην έχουν επιδείξει άλλοι τα καλύτερα από τα καλά αυτών, και τόσο μάλλον, βέβαια, καθένας να σπεύδει να φτάσει στην πατρίδα, σαν να φαίνεται.

(Ευχαριστώ τον φίλο και συνοδοιπόρο Βασίλη)

Ἀντιπροσωπευτικὸ εἰκονίδιο μέλους
ΚΥΔΩΝΙΕΥΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος

Δημοσ.: 336
Ἐγγραφή: Τετ 10/10/2001 05:57

Δημοσίευσηἀπό ΒΕΚΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ » Κυρ 17/02/2002 04:31

Ο ΟΡΚΟΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΕΦΗΒΩΝ

Ου καταισχυνώ τα όπλα, ουδ' εγκαταλείψω τον προστάτην
ω αν στοίχω, αμυνώ δε και υπέρ ιερών και οσίων, και μόνος και μετά πολλών, και την πατρίδα ουκ ελάττω παραδώσω, πλείω δε και αρείω όσης αν παραδέξωμαι

Και συνήσω των αεί κρινόντων, και τοις θεσμοίς τοις ιδρυμένοις πείσομαι, και ούς τινας άλλους ιδρύσεται το πλήθος εμφρόνως.

Και αν τις αναιρεί τους θεσμούς ή μη πείθηται ουκ επιτρέψω, αμυνώ δε και μόνος και μετά πάντων.
Και τα ιερά τα πάτρια τιμήσω.

Ιστορες θεοί
Αγραυλος, Ενυάλιος, Αρης, Ζεύς, Θαλλώ, Αυξώ, Ηγεμόνη

ΒΕΚΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσ.: 747
Ἐγγραφή: Τετ 31/10/2001 01:06

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Τετ 13/03/2002 23:24

Φίλοι μου,
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Η Ελληνική Σημαία φέρει ένα σταυρό.
Εγώ δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ανήκω σε κάποια θρησκεία και τυχαίνει να μην βλέπω κάτι το Ελληνικό πάνω στην Σημαία αυτη.Γιατι να την υπερασπιστω?Γιατι
να στεναχωρηθώ όταν την καίνε?
Το μόνο που έχω να υπερασπιστώ δεν είναι το ύφασμα αλλά τα κόκαλα των προγόνων μου, το χώμα που γεννήθηκα, την Ιστορία μου, την περηφάνια του να είσαι Έλληνας. "Υπέρ βωμών και εστιών"
Για εμένα βωμός δεν είναι κάποια εκκλησία αλλά τα Ελληνικά βουνά, οι Ελληνικές θάλασσες και ο Ελληνικός αέρας. Για αυτά και μόνο θα δώσω την ζωή
μου, όχι για ένα σταυρό και μια παραποιημένη Ιστορία.
πρώην μέλος

ΠροηγούμενηἙπόμενο

Ἐπιστροφὴ στην Παγκοσμιοποίηση - Νέα Τάξη

Παρόντες

Παρόντες σὲ αὐτὴ τὴν Δ. Συζήτηση : Δεν ὑπάρχουν ἐγγεγραμμένα μέλη καὶ 1 ἐπισκέπτης