ΑΠ' ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΑ ΙΕΡΑ

Χῶρος ἀνταλλαγῆς ἀπόψεων

Δημοσίευσηἀπό ΒΕΚΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ » Πέμ 14/03/2002 02:45

Η Ελληνική Σημαία φέρει έναν ΙΣΟΠΛΕΥΡΟ σταυρό και όχι απλά το σύμβολο ενός οποιοδήποτε σταυρού, αγαπητέ συνοδοιπόρε.
Ο ισόπλευρος σταυρός αποτελεί ανέκαθεν ΕΛΛΗΝΙΚΟ σύμβολο, και δεν τοποθετήθηκε στο σημείο που βρίσκεται για να αποτελέσει σύμβολο θρησκείας αλλά της ίδιας της μήτρας της Ελλάδος.
ΒΕΚΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσ.: 747
Ἐγγραφή: Τετ 31/10/2001 01:06

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Παρ 15/03/2002 14:30

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΤΟ ΑΒΡΩΝΥΧΟ

...ΜΟΝΟ ΠΟΥ Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΣΚΕΛΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΙΣΟΠΛΕΥΡΟΣ

...ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΓΟΛΙΚΗ ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ (ΓΗ-ΥΔΩΡ-ΑΗΡ-ΠΥΡ)...ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΝΩΣΗΣ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ υπαρχει το 5ο....ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΣΥΜΠΛΗΓΑΔΕΣ ΤΟΥ ΑΙΘΕΡΑ...χεχεχε !!!

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΒΕΚΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ » Κυρ 17/03/2002 02:06

Έχεις δίκιο. Ευχαριστώ για την διόρθωση. Ισόπλευρο μπορεί να είναι ένα τρίγωνο αλλά όχι ένας σταυρός. :)
ΒΕΚΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσ.: 747
Ἐγγραφή: Τετ 31/10/2001 01:06

Δημοσίευσηἀπό ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ » Παρ 29/03/2002 13:11

Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΠΙΣΗΣ ΦΙΛΕ ΘΑΝΑΤΕ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΩΝ ΠΛΑΤΩΝΙΣΤΩΝ(ΠΕΡΙΓΕΓΡΑΜΕΝΟΣ ΣΕ ΚΥΚΛΟ)ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕ ΤΑ 4 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΙΒΑΛΕΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΗΤΑΝ ΣΥΜΒΟΛΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΤΑΝ ΩΣ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΤΩΝ ΝΑΩΝ(ΤΑΒΑΝΙ ΚΥΡΙΩΣ)ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΗΤΑΝ ΤΕΜΝΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΔΙΑΓΩΝΙΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΦΥΛΛΩΝ ,ΛΟΥΛΟΥΔΙΩΝ Η ΑΛΛΩΝ ΣΥΜΒΟΛΩΝ ΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΡΟΔΑΚΑ.Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕ ΤΑ 4 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΡΜΟΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΦΥΣΗ(ΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΑ ΦΥΛΛΑ,Η ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΕΞΑΙΡΕΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΣΤΑΥΡΟ ΕΠΙΣΗΣ)ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΟΕΡΧΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ-ΚΟΣΜΟΥ-ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ,ΤΟΝ ΡΟΔΑΚΑ.
ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος

Δημοσ.: 319
Ἐγγραφή: Πέμ 10/01/2002 22:24

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Παρ 29/03/2002 19:48

Ίσως βρει θέση, και άλλη μια εξήγηση του Σταυρού….

Κάθετος. ΧρονοΤοπος, Πάνω-Κάτω ηρακλείτειο, Πόνος (ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ)

Οριζόντιος. ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΩΝ

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Σάβ 30/03/2002 08:13

ΑΛΛΟ Ο ΑΡΓΟΛΙΚΟΣ ΙΣΟΣΚΕΛΗΣ...ΚΑΙ ΑΛΛΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ή Ο ΕΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟΣ ΔΙΟΝΥΣΟΣ...
πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ » Δευ 01/04/2002 06:33

MIA AKOΜΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝ-ΤΜΗΣΗ ΤΩΝ 4ΡΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΡΧΗ,ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ.
ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος

Δημοσ.: 319
Ἐγγραφή: Πέμ 10/01/2002 22:24

Δημοσίευσηἀπό ΚΑΟΥΛΛΑΣ ΛΑΜΠΡOΣ » Δευ 01/04/2002 10:48

Ο ελληνικός (ισοσκελής) σταυρός διαφέρει από τον ελληνορθόδοξο (πιο μακρύς απο κάτω με μια οριζόντια γραμμή και μια πιο μικρή από πάνω – το ΙΝΒΙ) όπως επίσης από τον σλαβορθόδοξο (μακρύς από κάτω με οριζόντια γραμμή και μια πιο μικρή από κάτω με κλίση ). Επίσης από τον καθολικό («κανονικός» χριστιανικός) και από τον λατινικό (ανάποδος).

Χαιρετισμούς,
::Λάμπρος

ΚΑΟΥΛΛΑΣ ΛΑΜΠΡOΣ

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Σάβ 06/04/2002 06:40

ΑΓΑΠΗΤΕ ΛΑΜΠΙΚΕ

...ΙΝΒΙ=72=ΒΟ...ΟΠΟΤΕ ΑΣ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΟΥΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ...Ο ΣΤΑΥΡΑΕΤΟΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΟΥ...ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΒΟΣΚΟΥ ΒΟΩΝ-ΑΕΤΟΥ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΓΕΦΥΡΑΣ ???..χεχεχε !!!!

(Διορθώθηκε από KAPMANOP στις 3:40 πμ on 6 Απρ 2002)

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Σάβ 06/04/2002 08:33

Απόσπασμα μηνύματος του: Thanatos στις 8:24 μμ on 13 Μαρ 2002
Φίλοι μου,
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Η Ελληνική Σημαία φέρει ένα σταυρό.
Εγώ δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ανήκω σε κάποια θρησκεία και τυχαίνει να μην βλέπω κάτι το Ελληνικό πάνω στην Σημαία αυτη.Γιατι να την υπερασπιστω?Γιατι
να στεναχωρηθώ όταν την καίνε?
Το μόνο που έχω να υπερασπιστώ δεν είναι το ύφασμα αλλά τα κόκαλα των προγόνων μου, το χώμα που γεννήθηκα, την Ιστορία μου, την περηφάνια του να είσαι Έλληνας. "Υπέρ βωμών και εστιών"
Για εμένα βωμός δεν είναι κάποια εκκλησία αλλά τα Ελληνικά βουνά, οι Ελληνικές θάλασσες και ο Ελληνικός αέρας. Για αυτά και μόνο θα δώσω την ζωή
μου, όχι για ένα σταυρό και μια παραποιημένη Ιστορία.

------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------

ΔΥΟ ΜΟΝΟΝ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ

1.ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙΣ Η ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΣ?
2.ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ
-ΟΧΙ ΣΥΓΓΕΝΗ ΣΟΥ- ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ?

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΥΘΕΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΝΑΙ Η ΟΧΙ-ΟΧΙ ΦΙΛΟΣΟ
ΦΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ-ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΒΛΕΠΟΝΤΩΝ
ΒΕΒΑΙΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

πρώην μέλος

ΠροηγούμενηἙπόμενο

Ἐπιστροφὴ στην Παγκοσμιοποίηση - Νέα Τάξη

Παρόντες

Παρόντες σὲ αὐτὴ τὴν Δ. Συζήτηση : Δεν ὑπάρχουν ἐγγεγραμμένα μέλη καὶ 1 ἐπισκέπτης