ΑΠ' ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΑ ΙΕΡΑ

Χῶρος ἀνταλλαγῆς ἀπόψεων

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Κυρ 07/04/2002 10:31

ΑΓΑΠΗΤΕ INTRALEX

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ (Ε)-ΛΛΗΝΑΣ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ....ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΧΘΡΟ ΤΟΥ

ΥΓ - ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑΣ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ....Ο ΝΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΘΟΣ...ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΑΛΑΧΟΥΖΟΣ ΜΙΧΑΗΛ » Κυρ 07/04/2002 11:55

Προς INTRALEX
Φίλε μου οι απαντήσεις που ζήτησες πολύ
απλά και ασχολίαστα αφού δεν μου επιτρέπεις να σχολιάσω.
1) Ειδικές Δυνάμεις (ΜΑK)
2) Είμαι κάτοχος κάρτας αιμοδοσίας, κοινός αιμοδότης.

Προς τους υπολοίπους
Ωραία αναπτύξατε το θέμα του σταυρού
αλλά μήπως μπορείτε τώρα να μου πείτε και τι διδάσκονται τα Ελληνοπούλα για την σημαία μας?

Υ.Γ. Λυπάμαι που δεν καταλάβατε το σχόλιο που είχα κάνει για την σημαία, είδατε τις λέξεις αλλά όχι και το νόημα.

ΑΛΑΧΟΥΖΟΣ ΜΙΧΑΗΛ
Μέλος
Μέλος

Δημοσ.: 157
Ἐγγραφή: Πέμ 21/03/2002 21:33

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Δευ 08/04/2002 09:32

Αγαπητε ΑΤΗΑΝΑΤΕ
Ευχαριστω για την απαντηση και οφειλω να εξηγηθω για
την σταση μου.
Ο παππουs μου , ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΣΕΡΓΗΣ επολεμησε στον
Ελληνικο Στρατο στην Μικρασιατικη καταστροφη, συνελ-
ληφθη στην υποχωρηση και γυρισε στο σπιτι του μετα απο τρια χρονια αιχμαλωσιαs, με ακρωτηριασμενα τα δα
χτυλα των ποδιων του απο τα βασανιστηρια στιs τουρκι-
κεs φυλακεs.
O πατεραs μου,ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΦΩΚΑΣ, πολεμησε στην Μανη
στην αντισταση ,στα βουνα, αφου πρωτα σωθηκε τυχαια
απο εναν Μανιατη γιατρο ονοματι ΚΟΥΚΟΥΛΟΜΑΤΗ, που
τον περιμαζεψε διαλεγονταs τυχαια απο το τσουρμο των
παιδιων που εψαχναν λεμονοκουπεs στα απορριμματα
τηs Ομονοιαs.
O πρωτοs μου εξαδελφοs ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΖΑΧΑΡΑΤΟΣ, λο-
χιαs τηs ΕΛΔΥΚ το 1973 στην Κυπρο,εγινε καρβουνο πο-
λεμωνταs τουs Αντιχριστουs στην Β εισβολη του Αττιλα,
απο βομβα ναπαλμ.Το ονομα του ειναι γραμμενο στην
επιτυμβια στηλη τηs ΕΛΔΥΚ που εχει στηθει απο τοτε.

Συγγνωμη που σε κουραζω με ολα αυτα τα προσωπικα
μου, αλλα θελω να σου εξομολογηθω κατι.Μου ηρθαν
δακρυα στα ματια με ολα αυτα που διαβασα στο κειμενο
σου....οχι για τιs κουβεντεs....οχι...τα λογια εστω και αστοχα η μεταφορικα ,τα παιρνει ο αεραs.Hρθαν στο μυα
λο μου οι εικονεs των ανθρωπων που σου αναφερω και
οι πραξειs τουs, και αναρωτηθηκα αν πολεμουσαν για ενα ιδανικο που λεγεται πατριδα ,και για ενα κομματι υφα
σμα που τυχαινει να εχει τον σταυρο επανω του.
Και επειδη δεν συγκινηθηκε κανειs να απαντησει στα "με-
ταφορικα" λογια σου, αλλα προσπαθησαν να σου εξηγη-
σουν με Ολυμπια ηρεμια τι σημαινει σταυροs, εγω τολμη-
σα να σου κανω μια ερωτηση ευθεωs-με το ελαττωμα
τηs ευθυτηταs η μη διπλωματιαs αν θελειs.
Θα ηθελα σε παρακαλω λοιπον, αφου δεν εισαι Ιεχωβαs
και εχειs παει στον στρατο, να μου εξηγησειs την μεταφο
ρικη εννοια του "εμενα προσωπικα δεν μου καιγεται καρ
φι για το αν καει η σημαια.....κλπ", γιατι με την ελαχιστη
μορφωση που εχω δεν μπορω να αντιληφθω το βαθυτε-
πο νοημα αυτηs τηs βαρυγδουπηs ανακοινωσηs σε εναν
τετοιο χωρο οπωs αυτον που γραφει ο καθεναs που πο-
ναει αυτον τον τοπο.
Ευχαριστω για την υπομονη σου.

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΑΛΑΧΟΥΖΟΣ ΜΙΧΑΗΛ » Δευ 08/04/2002 10:11

Προς intralex.
Φίλε μου,
ελπίζω να μου επιτρέπεις να χρησιμοποιώ αυτήν την λέξη, αυτό που ήθελα να πω με εκείνο το μήνυμα δεν έγινε κατανοητό δυστυχώς και έτσι θα το αναλύσω.
Όταν είπα ότι δεν υπάρχει λόγος να αγχωθώ για το αν την κάψουν ή όχι και ότι η σημαία δεν είναι ο λόγος (για εμένα πάντα μιλάω) που θα πολεμήσω εννοούσα το εξής, ας πούμε ότι αύριο η κυβέρνηση άλλαζε την σημαία μας και μας έδινε ένα κόκκινο πανί με έναν αγκυλωτό σταυρό αντί του ισοσκελή με το γαλάζιο-λευκό τότε τι θα είχε αλλάξει? Μήπως οι υποχρεώσεις μου για την Πατρίδα μου? Μήπως η αγάπη μου για αυτόν τον τόπο? Όχι βέβαια.
Θες να μάθεις γιατί θα πολεμούσα και γιατί θα αγχωνόμουν? Αν έκαιγαν την σημαία ίσως να μην έκανα τίποτα αλλά αν πρόσβαλαν τους προγόνους
μου τότε ΝΑΙ, θα αγχωνόμουν και θα νευρίαζα, αν πρόσβαλαν την Ιστορία μου τότε ΝΑΙ, θα αγχωνόμουν και θα νευρίαζα.
Γιατί θα πολεμούσα φίλε μου είναι πολύ απλό, θα πολεμούσα για τον ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΣΕΡΓΗ, για τον ΓΕΡΑΣΙΜΟ ΦΩΚΑ, για τον ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΖΑΧΑΡΑΤΟ, για εμένα, για εσένα, για τον ΚΑΡΜΑΝΩΡ για να μπορεί ελεύθερα να μιλάει για καμπύλες ωριμότητας και για πάθη νέων, θα πολεμούσα για τις οικογένειες μας, για την Ιστορία μας, για την περηφάνια του Έλληνα, για τις εστίες μας και για άλλους λόγους οι οποίοι είναι ελπίζω κοινοί για όλους μας. Αυτό που θέλω να πω με αυτά είναι ότι ο Εμμανουήλ Σεργης και ο Γεράσιμος Φωκάς είναι σημαντικότεροι για εμένα από την σημαία, γιατί αυτοί οι άνθρωποι είναι η Ελληνική σημαία και όχι το ύφασμα. Ελπίζω να σας κάλυψα όλους.
Φιλικά.
ΑΛΑΧΟΥΖΟΣ ΜΙΧΑΗΛ
Μέλος
Μέλος

Δημοσ.: 157
Ἐγγραφή: Πέμ 21/03/2002 21:33

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Δευ 08/04/2002 23:41

Σας διηγούμαι την ιστορία του καλλίτερου φίλου μου…

Ζούσαμε στο εξωτερικό, και μαζί με τις σπουδές μας, είχαμε μεγάλη αγάπη για την “κατανόηση της κίνησης της ζωής”, έτσι συνήθως αποφαινόταν…. όταν μίλαγα Φιλοσοφικά μαζί του. Είχε ορισμένες παραξενιές, που μόνο με τον καιρό κατάλαβα. Γύρω στα 23 του, άρχισε να εμφανίζεται όλο και λιγότερο στο βαρ των φίλων, έτσι μια μέρα πήγα στο σπίτι του να δω τη συνέβαινε. Τον βρήκα να διαβάζει, και πολύ αδύνατο. Με τα πολλά μου είπε πως είχε να φάει 10 μέρες, και πειραματιζόταν!. Πέρναγε τις μέρες διαβάζοντας, πίνοντας νερό, παρατηρώντας το σώμα του!. Το (κακό) μαζί του ήταν πως οι “παραξενιές του” όλο και μεγάλωναν…Μετά λίγο καιρό μας είπε στο Τραπέζι, πως δεν μπορεί να φάει πια το κρέας. Είχα δει κάτι Ανατολίτικα βιβλία στην βιβλιοθήκη του, και τον ρώτησα ανήσυχος, αν είχε να κάνει τίποτα με θρησκείες…

Όχι, μου απάντησε κατηγορηματικά. Βλέπω τα ζώα στο πιάτο…Τι να φας......

Τον πειράζαμε όλοι, ρωτώντας τον "διχως κρεας", πως τα έβγαζε πέρα με τις όμορφες γυναίκες που κυκλοφορούσε, μα απάνταγε πάντα με ένα χαμόγελο. Ήταν καλός και φιλικός με όλους, και όταν έκανε καιρό να εμφανισθεί, εμείς οι φίλοι του, πηγαίναμε να τον βρούμε. Κάποτε τον χάσαμε για πολύ καιρό, νομίσαμε πως είχε πάρει μεταγραφή, κανείς δεν ήξερε τι απέγινε…πάντα παράξενος!

Όταν ξαναεμφανίσθηκε, μετά από καιρό, μας έκανε εντύπωση σε όλους η ηρεμία του, λες και ζούσε σε άλλο κόσμο, μα οι εκπλήξεις, δεν είχαν τελειωμό. Σαν καθόσουν δίπλα του, σου έλεγε το πως αισθάνεσαι, και αν κάποιος είχε κάποιο φυσικό η ψυχολογικό πρόβλημα, αν και όχι φανερό, του το έλεγε αμέσως. Ένα βράδυ, σε μια εορτή και λόγο καιρικών συνθηκών, τον αναγκάσαμε να κοιμηθεί σε ένα κρεβάτι με μια φίλη μας, (σπάνια κοιμόταν στο ίδιο δωμάτιο με άλλον), και το πρωί, της διηγήθηκε τα όνειρα της….κάτι για κάποιους συγγενείς της, που μόνο αυτή γνωριζε!.

Φυσικά τέτοιοι φίλοι με τέτοια ευαισθησία σπανίζουν, έτσι οι πονηροί τον απέφευγαν, μα μερικοί, μείναμε μέχρι και σήμερα φίλοι του. Όταν πλησίασε ο καιρός για τον ΣΤΡΑΤΟ πρώτος εγώ τον ερώτησα πώς θα τα κατάφερνε, μιας και ήταν εναντίον κάθε βίας, φυσικής η ψυχολογικής.

Θα το κάνουμε μου απάντησε… Και ο Σωκράτης πολέμησε…τόσο για τα τείχη, όσο και για τα ιδανικά.

Έτσι στα ΑΝΤΑ μας, και από τον ίδιο τόπο, παρουσιαστήκαμε μαζί, τόσο στο κέντρο όσο και αργότερα στη μονάδα.

Ο Διοικητής….. μόλις έπεσαν στην αντίληψη του οι παραξενιές του, (δεν έπιανε και το όπλο!!!)… τoν κάλεσε στο γραφείο του, βρίζοντας τον με τα χειρότερα λόγια, αποκαλώντας τον ΙΕΧΩΒΑ, και προδότη!

“Θα σαπίσεις στη φυλακή ρε κάθαρμα”, του είπε! Μπροστά σε πολλούς αξιωματικούς…”

Μα έγινε κάτι ένα πρωί, και ο φίλος μου (γιατρός), επενέβη σώζοντας τη ζωή σε ένα στρατιώτη, έτσι ο διοικητής έμαθε ποιος ήταν. Σαν ανυπόταχτος, δεν είχε δηλώσει τι είχε σπουδάσει, μιας και τα χαρτιά του θα έφταναν με πολύ καθυστέρηση. Υπέφερε τα νοσοκομεία, μιας και μου έλεγε, πως όταν ήταν μέσα, κοντά σε ασθενείς, ένιωθε στο σώμα του την αρρώστια τους. … Έτσι όχι μόνο φυλακή δεν πήγε, μα εκεί στην παραμεθόριο, με παντελή έλλειψη γιατρού, του φόρτωσαν ένα κάρο ευθύνες….
(Ο..... γιατρός..... της μονάδος ήταν ανιψιός πολιτικού, παρουσιάσθηκε, μα σε δυο μέρες τον πήραν με απόσπαση στην Αθήνα. Ως γνωστόν αυτά γίνονται…)

Έτσι ο διοικητής, λόγο ανάγκης, τον δέχτηκε με τα ελαττώματα του, μα μια μέρα σε μια άσκηση, τον ειρωνεύτηκε…κάτι σαν γυναίκα του είπε... που δεν έπιανε το όπλο…Γέλασε όλο το Τάγμα, μα ο Φίλος μου, παρέμενε ατάραχος…. έκανε και μένα να ντρέπομαι, που ήμουν κολλητός του….μα ένα απόγευμα…

Μας φώναξαν εκτάκτως από έξοδο. Είχε πέσει ένα Αεροπλάνο, και έπρεπε να ξεκινήσουμε αμέσως για τυχόν επιζώντες. Από τα πλέον δύσβατα μέρη, χρειάσθηκαν ώρες πορείας και ορειβασίας για να φτάσουμε στον τόπο της τραγωδίας… Το θέαμα τα χαράματα, ήταν κυριολεκτικά ανατριχιαστικό…Από τους 30 εθελοντές, ελάχιστοι μπήκαν στον κλοιό να μαζέψουν μυαλά, δάχτυλα, μάτια, χέρια, πόδια, και ότι απέμεινε απ αυτό που ονομάζουμε άνθρωπο. Το χειρότερο, (λόγο θέσεως), το ελικόπτερο που έπαιρνε τις σακούλες με ότι βάζαμε μέσα….δεν μπορούσε να προσγειωθεί, έτσι από τη μια οι γκρεμοί….από την άλλη οι έλικες, αυτό που λέμε ψυχική και φυσική δύναμη εξαντλήθηκε, και σιγά σιγά πέσαμε ξεθεωμένοι κάτω, εκτός….. από το γιατρο!… Συνέχιζε…, λες και οι νόμοι της φύσης δεν τον αφορούσαν…να γεμίζει σακούλες, να της μαζεύει σε ένα μέρος, και να τις δίνει με κάποιον άλλο αργότερα στο ελικόπτερο….

Όταν τελειώσαμε είχε σουρουπώσει, ένας Αρχίατρος μαζί με ένα Συνταγματάρχη που έφτασαν με το ελικόπτερο, ρώτησαν πως ονομάζεται ο οπλίτης…τους είπα πώς είναι ο γιατρός του Τάγματος.…κοιτάχτηκαν αμήχανοι και οι δυο τους. Δεν φόραγε τα διακριτικά φιδάκια! …

Γυρίσαμε στο τάγμα περασμένα μεσάνυχτα. Άυπνοι, εξαντλημένοι, οι περισσότεροι δεν φάγαμε μιας και η καμένη σάρκα θα μας έκανε συντροφιά τις επόμενες μέρες. Ο Φίλος, μου είπε να πάω μαζί του στο ιατρείο, εκεί ήταν κάπως ποιο καθαρά και ήσυχα, εκτός πια και ερχόντουσαν νυχτερινοί επισκέπτες για τη δόση τους, ο γιατρός τους έδινε βιταμίνες που ο ίδιος αγόραζε, και προπαντός τους μίλαγε με τις ώρες…
Δεν υπήρχαν κέντρα για τοξικομανείς, και ο στρατός τότε ήταν μια λύση.

“Τίποτα το καλλίτερο στην ψυχή, από τον καλό λόγο…..” έλεγε χαμογελοντας.

Ήμουν τόσο κουρασμένος που ούτε το προσκλητήριο δεν άκουσα…Με διαταγή του διοικητή οι 30 είμαστε ελεύτεροι υπηρεσίας, εκτός του γιατρού, που πρωί πρωί κοίταζε τους ασθενείς...... Όταν δε μπήκε στο ιατρείο ο διοικητής, τον είδα για πρώτη φορά χωρίς το επιτακτικό του ύφος, να πλησιάζει το γιατρό σχεδόν με ευλάβεια…

Γιατρέ παλικάρι, τι έκανες εκεί πάνω…. φτάνουν από παντού αναφορές για σένα. Το θέμα είχε πάρει διαστάσεις, καθότι οι σχέσεις με την Τουρκία ήταν πάντοτε τεταμένες….και ο στρατός έδειξε ετυμηγορία…φαίνεται παρακολουθούσαν από κοντά την επέμβαση μας…. γείτονες, και πολιτικοί…

Είχε αρχίσει η άσκηση, θα διαρκούσε μέρες, ήρθε και ο αρχηγός του στρατού να μας συγχαρεί…Φουλ οι τιμητικές.... Ο διοικητής όλο και κάτι εύρισκε να έρχεται κάθε λίγο κοντά μας, εμένα με είχε κάνει νοσοκόμο….και αυτός, από ότι μάθαμε αργότερα, από αυτό το συμβάν, θα συνέχιζε η καριέρα του στα ανώτατα στελέχη. Μένανε λίγες μέρες να τελειώσει η άσκηση, ένα απόγευμα εκεί που έριχναν οι αξιωματικοί, ο διοικητής, κάτι ψιθύρισε, είδαμε το γιατρό να κατευθύνεται προς το σημείο βολής. Αν και δεν είχε πιάσει στα χέρια του όπλο, πήρε τη δέσμη, την τοποθέτησε και την άδειασε στο στόχο. Όλες οι σφαίρες πήγαν στο κέντρο, αφήνοντας μας όλους άναυδους .

“Αυτό κύριε διοικητά είναι το εύκολο…” τον ακούσαμε να λέει…

Παίρνοντας το απολυτήριο, ο διοικητής δεν έκρυψε τη συγκίνηση του…λέγοντας μας και τα καλλίτερα λόγια....

Λενε, πως τον Σωκράτη, άμα δεν ήταν ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ, δεν θα τον ήξερε κανένας….

Για τον άγνωστο Σωκράτη,….Στρατιώτη,… Άνθρωπο,….Γιατρό.

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Τρί 16/04/2002 10:44

Αγαπητοι συνοδοιποροι.

Το τι σημαινει η λεξη Ιεχωβαs, ολοι μαs το γνωριζουμε,
ασχετωs των εξαιρεσεων περι ανθρωπισμου,ικανοτητων
κλπ.Αλλωστε στην κοινωνικη τουs ζωη, ειναι ολοι τουs
προτυπα συμπεριφοραs,κοινωνικοτηταs και καλοσυνηs
για ευνοητουs λογουs.
To θεμα μαs ομωs ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ αν δεν απατωμαι.
Αρχισαμε τον διαλογο και τον αντιλογο απο την εννοια
ΤΩΝ ΣΥΜΒΟΛΩΝ με τον Αthanato.
ΠΡΟΤΕΙΝΩ λοιπον μια συνεχεια σε αυτο το θεμα αν συμ-
φωνειτε.Σαs ευχαριστω.

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Πέμ 18/04/2002 07:32

ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΛΑΤΩΝΑ

...ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΟΥ....ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΑ...ΜΕ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΚΡΥΦΑ...ΣΧΕΔΟΝ ΣΚΟΤΕΙΝΑ...ΟΣΟ ΚΑΙ Ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ !!!

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΝΙΚΟΛΤΣΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ » Τετ 24/04/2002 11:09

ΦΙΛΕ ΑΘΑΝΑΤΕ ΧΑΙΡΕ..!

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΚΟΙΤΑΣ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΑΛΛΑ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ...ΔΕΝΔΡΟΝ...

ΔΗΛΑΔΗ...

Η ΣΗΜΑΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΑΥΤΟΥΣ (ΔΗΛΑΔΗ Ε Μ Α Σ ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ Ο Π Ο Ι Α Δ Η Π Ο Τ Ε ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ (τό κατά πόσο ΜΑΣ εκπροσωπεί καί ΜΑΣ αντιπροσωπεύει ή κάθε κυβέρνησή ΜΑΣ είναι θέμα πού δέν θά μάς απασχολήσει ακόμα...)...

ΠΡΙΝ ΛΟΙΠΟΝ "ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝΕ" ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΜΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ :

Α'

ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝΕ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΒΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ...

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΤΩΝ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ... ΟΤΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΘΕΛΗΣΟΥΝ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ (ή νά τόν αντικαταστήσουν μέ ένα σύμβολο πιό "ουδέτερο" όπως ίσως ένα Χ , ένα Ψ ή ένα ... ΑΛΕΦ), ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΦΗΤΟ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...

ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ...ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΠΕΡΙ ...ΙΣΗΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ, ΚΑΙ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ, ΤΥΠΟΥ : "ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ..."

ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΨΕΥΔΟΔΙΛΗΜΑΤΑ ΠΕΡΙ ΙΣΗΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΜΕΙΟΝΩΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΑΤΑΦΩΡΗ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΟΔΥΝΑΜΟΥΝ ΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΕΩΣ ΤΟΥ 90-ΚΑΙ-ΚΑΤΙ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΣΤΗΝ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΤΩΝ ΛΙΓΩΝ (ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ)...

ΟΤΑΝ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΘΑ ΘΕΛΗΣΟΥΝΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΙΣ Ε Ν Ν Ε Α ΛΩΡΙΔΕΣ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ ΜΑΣ, ΕΠΤΑ, ΔΕΚΑΕΠΤΑ ή ΤΡΙΑΝΤΑΕΠΤΑ, ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΘΑ ΘΕΛΗΣΟΥΝ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΚΑΛΩΣ ΖΕΙΝ ή ΚΑΛΩΣ ΤΕΘΝΗΚΕΝΑΙ ΠΟΥ ΑΠΟΤΥΠΩΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΛΩΡΙΔΕΣ ΑΥΤΕΣ... ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΗΣ ΙΔΙΟΣΥΣΤΑΣΙΑΣ ΜΑΣ (ότι δηλαδή : εμείς οί ΕΛΛΗΝΕΣ δέν προσκυνάμε κανέναν φράγκο ταληροφονιά)

ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΑΡΑΧΑΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΛΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΣΥΝΙΣΤΟΥΝ ΚΑΤΑΦΩΡΗ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΝ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΤΟΥΣ... ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ : Φ Ω Τ Ι Α Κ Α Ι Τ Σ Ε Κ Ο Υ Ρ Ι ...

Β'

ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ (καλά, άς τολμήσουνε καί νά δείτε τί είδους ΦΡΟΥΤΑ θά φυτρώσουν στά δένδρα τού Συντάγματος καί της Ομόνοιας...)

και Γ'

ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΟΥΝΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ (από εκεί ψηλά πού θά είναι , άιντε νά ...διαφωνήσουν...)

...

ΟΤΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΠΑΝΙ", ΔΕΝ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΠΑΡΑ Η ΜΑΝΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ, ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑ, ΚΑΘΕ ΠΡΟΓΟΝΟΥ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΥΛΗΣ (Ε Ν Ν Ο Η Τ Α Ι ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ Κ Α Ι ΣΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ, ΑΛΛΑ Κ Α Ι ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ, ΕΤΣΙ ;;;)

ΣΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΗΤΑΝΕ ΘΑΡΡΩ ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΙΣΧΥΛΟΣ ΕΓΡΑΨΕ ΕΝΑΝ ΥΜΝΟ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ "ΠΕΡΣΕΣ" (στ. 402 - 405)

ΕΚΕΙ ΜΙΛΟΥΣΕ ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΑΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣΑΝ... ΑΥΤΑ ΤΑ ΙΔΑΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ Η ΣΗΜΑΙΑ ΜΑΣ... ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΤΙΜΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ...

...

ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΠΟΙΑ ΙΔΑΝΙΚΑ Δ Ε Ν ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΜΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΟΥΝΕ;;;

ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΙΔΑΝΙΚΟ Ο ""ΠΟΛΥ-ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ"" ;;; ή ΜΗΠΩΣ Η ""ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ"" ;;; ή ΜΗΠΩΣ Η ΤΟΥΡΚΟΛΑΓΝΕΙΑ ΤΩΝ ΟΣΦΥΟΚΑΜΠΤΩΝ ;;;

ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 180 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΟΛΑ... ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΡΚΟΥΣ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑΜΕ ΠΡΟΝΟΜΙΑ "ΔΥΣΕΥΡΕΤΑ" ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΕΚΕΙΝΗ...

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΕΤΑΞΑΜΕ ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ, ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΕΣΑΜΕ ΗΡΩΪΚΩΣ (μάς σφάξανε, μάς βιάσανε, μάς χτίσανε, μας κάψανε, μας γδάρανε, μάς βράσανε καί μάς πουλήσανε...)... ΟΙ ΜΑΝΑΔΕΣ ΣΚΟΤΩΝΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΦΤΑΝΕ ΣΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΟΥΝΕ ΤΗΝ ΑΤΙΜΩΣΗ...

Α Υ Τ Α ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ Η ΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΦΙΛΕ ΑΘΑΝΑΤΕ...

ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΚΛΑΒΟΥ...

ΚΑΛΥΤΕΡΑΣ ΜΙΑ ΩΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΖΩΗΣ
ΠΑΡΑ ΣΑΡΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΣΚΛΑΒΙΑΣ, ΦΙΛΕ ΑΘΑΝΑΤΕ...

ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ ΤΗΝ ΕΣΤΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ ΣΟΥ , Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Σ Η Μ Α , ΣΗΜΕΙΟΝ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΑΝΙ...

ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑΝ...

Ἀντιπροσωπευτικὸ εἰκονίδιο μέλους
ΝΙΚΟΛΤΣΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
Παλαιό μέλος
Παλαιό μέλος

Δημοσ.: 1372
Ἐγγραφή: Πέμ 17/01/2002 02:28

Δημοσίευσηἀπό ΒΛΑΤΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ » Τετ 24/04/2002 11:25

Βασίλη, το μήνυμα σου έχει πολλά περισσότερα από
μερικές λέξεις.
Εύγε Φίλε.
ΒΛΑΤΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος

Δημοσ.: 474
Ἐγγραφή: Σάβ 02/02/2002 13:01

Προηγούμενη

Ἐπιστροφὴ στην Παγκοσμιοποίηση - Νέα Τάξη

Παρόντες

Παρόντες σὲ αὐτὴ τὴν Δ. Συζήτηση : Δεν ὑπάρχουν ἐγγεγραμμένα μέλη καὶ 1 ἐπισκέπτης