ΠΟΙΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ

Χῶρος ἀνταλλαγῆς ἀπόψεων

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Παρ 15/03/2002 21:30

ΑΓΑΠΗΤΕ ΗΛΙΣΣΙΑ ΠΕΔΙΑ

"ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΕΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΙΚΑΡΟ...ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ

ΕΙΣΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ, ΕΥΓΕΝΗΣ, ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΚΑΙ ΩΡΙΜΟΣ ΕΝΗΛΙΚΑΣ. ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΜΟΖΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ"
Φίλε ΚΑΡΜΑΝΟΡ θα μου επιτρέψεις να σου πω το εξής. Η αξία ενός άντρα δεν μετριέται με επιστήμες και πτυχία. Η αληθινή αξία ενός άντρα είναι αυτή που δίνει ο ίδιος στον εαυτό του.

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Παρ 15/03/2002 23:49

"Ta paideia paizoun...ta de skylia, gavghzoun ayto pou den gnwrizoun..."

mesynxwrhte filoi gia thn epembash, kainourgios eimai...

"mhpws se bathos mesa mas, yparxei fovos?"

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Σάβ 16/03/2002 00:15

Καλησπέρα σε όλους,

είναι κρίμα μια σοβαρή συζήτηση για ένα θέμα το οποίο παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον, να καταστρέφεται απο προσβλητικές δημοσιεύσεις απο κάποιους πρός κάποιους άλλους. Δίχως να θέλω να παραστήσω τον "ειρηνοποιό" και χωρίς να παίρνω το μέρος κανενός, να τονίσω οτι εδώ γίνεται διάλογος, συζήτηση, ανταλλαγή απόψεων και κάθε άποψη πρέπει να γίνεται σεβαστή απο τους υπόλοιπους, ασχέτως αν κάποιος διαφωνεί με το περιεχόμενο της όποιας δημοσιεύσεως.

Ελπίζω να ηρεμήσουν τα (άκρως ανήσυχα) πνεύματα.

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Σάβ 16/03/2002 17:33

Ν’ αγιάσουν τα στόματα … δηλαδή τα χέρια σας, αγαπητοί νέοι συνοδοιπόροι.

Έπ’ ευκαιρία να σας καλωσορίσω στη ΔΗΜΟΘΟΙΝΙΑ μας.

Σας εύχομαι να είναι ευχάριστη η παραμονή σας.

Φιλικά

ΥΓ. Προς Πλατό
Διαβάζοντας κάποια κείμενα στην ιστοσελίδα σου, ένοιωσα πως έχεις πολλά προσφέρεις στην προσπάθεια μας.

(Διορθώθηκε από Binational στις 11:34 μμ on 16 Μαρ 2002)

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΜΑΚΡΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ » Σάβ 16/03/2002 20:31

(APO TIS LIGOSTES MOU EPEMBASEIS....)

PROS ILISSEIA PEDIA (H' OPWS ALLIWS 8ELEI NA GRAFETAI) KAI PROS TON IKARO POU PETAEI PALI PSILA XWRIS NA AKOUEI KANENA....

GIA IREMISTE....

AFORMI NOMIZW POS PSAXNOUME STIN TELIKI?

H' MHPWS NA POULHSOUME MOURI?

AKOMA KAI AN DEN ISXYEI TIPOTA APO OLA AYTA.... OUTWS H' ALLWS EPIBEBAIWNETE ESEIS OI DIO TON KARMANWR GIA TIN POLLAPLOTHTA TWN ELLHNIKWN FILWN, EPIBEBAIWNETE POLLOUS, GIA TIN XEROKEFALIA TWN ELLHNWN, KAI EMENA GIA THN TIFLA POU TOUS DIAKATEXEI KAI TO POSO ANAXIOI EINAI....

KAI AN BASTAEI KANENAN SAS AS ME DIAPSEUSEI....

Alexandros o ... ?

ApAfBr(?)Nk(?)Xa

(Xerei kaneis?)

ΜΑΚΡΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος

Δημοσ.: 380
Ἐγγραφή: Δευ 03/12/2001 00:17

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Κυρ 17/03/2002 04:13

Θα επρεπε, παραβλεπονταs ολεs τιs φραστικεs σαs αντι
δικιεs, να κανετε ενα ταξιδακι στην Κρητη το καλοκαιρι,
για να διαπιστωσετε "ιδιοιs ομμασιν"την ρατσα-το γενοs,
την φυλη,την καστα η οπωs αλλιωs θελετε να το πειτε-
των πολυθρυλλητων-ντε- Εβραιων, οι οποιοι ερχονται
εδω και τεσσερα χρονια συστηματικα για ολιγοημερεs
διακοπεs .
Ταξιδευουν αυστηρα σε group και ποτε ανεξαρτητοι, σε
προκαθορισμενεs ημερομηνιεs.Kαι θα μου πειτε, ουδεν
μεμπτον.Συμφωνοι.
Ομωs εκεινο το παγερο βλεμμα τηs υπεροψιαs και τηs
επιφυλακτικοτηταs, το στρατιωτικο-μεχρι τον πατο- κου
ρεμα και οι αγαρμπεs κινησειs, τα μισολογα σε συνδιασμο
με τιs ανατολιτικεs εντονεs χειρονομιεs τηs επιφασηs και
τηs επιμονηs, δικην "ετσι ειναι αμα το λεω εγω", σου δα-
γκωνουν την ψυχη.
Το μονο τουs ταλεντο, στο οποιο επιδιδονται μετα μανιαs
, ειναι να μπαινουν σε μπουλουκια στα μαγαζια, και ενω οι
μισοι απασχολουν τουs υπαλληλουs, οι αλλοι μισοι ξαφρι
ζουν οτι διαθεσιμο υπαρχει...δεν ειναι αναγκη να ειναι χρη
σιμο...φτανει να κανουνε ζημια...εστω και κινητα τηλεφω
να.
Συμπεριφορα? ΑΘΛΙΑ...Και οχι μονον στα μαγαζια.Μια ερω
τηση σε ιδιοκτητεs ενοικιαζομενων αυτοκινητων η μοτο-
συκλεττων, θα σαs διαφωτισει για το ποιον και την κου-
λτουρα του Πεφωτισμενου Λαου.Περιττο να σαs αναφε-
ρω οτι ολα τα οχηματα επιστρεφονται μετα την ληξη του
μισθωτηριου ΑΧΡΗΣΤΑ .
Απο τουs ντοπιουs βεβαια,εχουν την ιδια αντιμετωπιση,
με αυτην που ειχαν πριν απο οκτω χρονια,οι Τουρκοι
μεταναστεs τηs Γερμανιαs δευτερηs η τριτηs γενιαs,που
ρωτουσαν τουs Ελληνεs: do you know Instambul...ex
Konstantinoupolis?ΤΡΩΝΕ ΤΟ ΞΥΛΟ ΤΗΣ ΑΡΚΟΥΔΑΣ.
Μονο με αυτο καταλαβαινουν ποιοι ειμαστε, και το που
βρισκονται.

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Κυρ 17/03/2002 17:17

Oι εβραιοι είναι ποντίκια. Mίκυ Mάους κι έτσι. Mια καθηγήτριά μου στο κολέγιο (εβραία) μου είχε πει ότι οι Eλληνοκύπριοι είναι Έλληνες της διασποράς.
Aν κάποιος θέλει να αφανίσει τα ποντίκια από την αποθήκη ή το υπόγειο του σπιτιού του δεν πρέπει πρώτα να τα εντοπίσει, να δει τι κάνουν, που κρύβονται κλπ? Θεωρείται συνωμοσιολαγνεία αυτό? Ή μήπως έτσι θα τους δώσει δύναμη? Aχχχαααχαχαχαα. Eτρελλάθημεν τελείως μου φαίνεται.

O Παναθηναϊκός δεν θα αποκλειστεί βρε ηλίθια παιδία.

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Κυρ 17/03/2002 21:13

Κατ'αρχην προς αποφυγήν παρεξηγήσεως θα ήθελα να πω ότι δεν τρέφω αρνητικά συναισθήματα για κάποιον από αυτόν τον χώρο.
Τώρα αγαπητή Binational θα σε παρακαλούσα την επόμενη φορά που θα αντιγράψεις μήνυμα μου για να με ρωτήσεις κάτι καλό είναι να αντιγράψεις ότι πρέπει και όχι ότι συμφέρει. Το που είδα αυτά που έγραψα? Ωραία, ας πούμε ότι δεν γνωρίζεις τον Ilisia και διαβάζεις το παρακάτω: --------------------------------------------------------------------------------
ΑΓΑΠΗΤΟΙ,
ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΡΕΦΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΤΟΝΩΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΣΕ ΜΙΑ ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ
ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.......ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ,
ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ, ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ..... (το οποίο το είχα αντιγράψει στο μήνυμα μου αλλά άγνωστο γιατί δεν έκανες και εσύ το ίδιο) πες μου σε παρακαλώ τι συμπέρασμα βγάζεις? Δηλαδή αυτά που λέγονται για τους Εβραίους
δεν είναι "ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ"? (Κάποια δεν είναι, το ξέρω και το ξέρουμε όλοι πιστεύω).
Αυτή η ιστορία " Η ΟΠΟΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ
ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ......." πρέπει εμείς να της επιτρέψουμε να υφίσταται και στο μέλλον? Ποιος σου είπε ότι έχουμε αυτό το δικαίωμα?
ΦΙΛΙΚΑ!!!
πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Κυρ 17/03/2002 22:09

Γράφω απλά ελληνικά!!!. Ti ωραία !!! Ma τα αρχαία ελληνικά μου, είναι χειρότερα από την δωρική διάλεκτο της μητέρας μου. :(

Υπομονή… :)

Αργά, διαβάζοντας τι γράφεται εδώ μέσα , μου προκάλεσαν εντύπωση οι κατατοπιστικές εγκυκλοπαιδικές γνώσεις καθώς και οξυδέρκεια ορισμένων φίλων. Όσο για τη δυσκαμψία ορισμένων σε δευτερεύοντα θέματα, ξανά Υπομονή… :)

Φυσικά θεωρούνται Φίλοι και αυτοί , παρ όλες τις αντιδράσεις. Απ, όπου και να φυσάει ο ΑΝΕΜΟΣ, ας παρατηρήσουμε μέσα μας...

Binational, σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα,

Πίστευε και μη, ερεύνα!

Ευτυχώς που υπάρχουν και κόμματα :)

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Κυρ 17/03/2002 22:27

Οκ, δεκτόν!!! Πρέπει να διατυπώνουμε την άποψη μας πιο προσεκτικά. Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο, Θάνατε.

Θέλω να δηλώσω πως δεν τρέφω καμία συμπάθεια προς τους Σιωνιστές η στον οποιοδήποτε θρησκόληπτο, φονταμενταλιστή η κατέχοντα την «μόνη αλήθεια». Απεχθάνομαι τις οποίες μυστικιστικές οργανώσεις που μόνο σκοπό έχουν την επιβολή των σχεδίων τους. (Πιστεύω πως έγινα κατανοητή, δεν είναι ο τόπος για να επεκταθώ παραπάνω.)

Αλλά σκέψου κάτι, 125 θέματα, σε πιο δημιουργήθηκαν εντάσεις? Σε πιο φάνηκε ότι υποβόσκει εχθρότητα? Σε πιο πιαστήκαμε από τις λέξεις? Σε πιο τα συναισθήματα ήταν τόσο έντονα που αλλά γράφτηκαν κι’ αλλά διαβάσθηκαν. Στο θέμα «Εβραίοι». Σε ρωτώ. Το θεωρείς τυχαίο?

Ο τρόπος που αντιδράσαμε, ΕΜΕΝΑ, μου μυρίζει: Προκατάληψη, Ταμπού και Ρατσισμό.

Και αυτό ήταν και το αρχικό μου θέμα. Στο οποίο κανένας δεν απάντησε.

Κατά την ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, δεν μας τιμά αυτή η στάση. Θα σεβόμασταν τον εαυτό μας, εάν ΔΕΝ επιτρέπαμε να μας δηλητηριάσουν το μίσος και η προκατάληψη. Εάν είχαμε την ωριμότητα και την ψυχική δύναμη να μελετήσουμε την ιστορία και τους «εχθρούς» μας. Να τους κατονομάζουμε με ψυχραιμία και χωρίς εμπάθεια. Να τους πολεμήσουμε με θάρρος και σύνεση. Χωρίς να θολώνει το μυαλό και το βλέμμα μας.

(Διορθώθηκε από Binational στις 4:57 πμ on 18 Μαρ 2002)

πρώην μέλος

ΠροηγούμενηἙπόμενο

Ἐπιστροφὴ στην Παγκοσμιοποίηση - Νέα Τάξη

Παρόντες

Παρόντες σὲ αὐτὴ τὴν Δ. Συζήτηση: Δεν ὑπάρχουν ἐγγεγραμμένα μέλη καὶ 0 ἐπισκέπτες