ΠΕΡΙ ΨΥΧΗΣ

Δημοσίευσηἀπό ΒΕΚΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ » Πέμ 06/12/2001 16:04

Αγαπητοί συμπορευτές,
στο δρόμο προς την αυτογνωσία αργά ή γρήγορα βρισκόμαστε όλοι αντιμέτωποι με ερώτηματα όπως:

> "Τί είναι ψυχή;"
> "Ποιές οι ιδιότητές της;"
> "Σε τί διαφέρει από το Πνεύμα;"
> "Έχουν όλα τα έμβια όντα Ψυχή;"
> "Έχουν όλοι οι άνθρωποι Ψυχή;"
> "Ποιό είναι το υλικό της;"
> "Πού βρίσκεται μέσα στο σώμα;"
> "Πού πηγαίνει μετά την κοίμηση;"

και άλλα ερωτήματα παρόμοιου περιεχομένου. Θα επιθυμούσα λοιπόν αυτός ο χώρος να αφιερωθεί στη μελέτη του θέματος Ψυχή και την προσπάθεια εξιχνίασης των ερωτημάτων που το συνοδεύουν.

(Διορθώθηκε από ABRONYXOS στις 9:15 πμ on 17 Δεκ 2001)

ΒΕΚΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσ.: 747
Ἐγγραφή: Τετ 31/10/2001 01:06

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Σάβ 08/12/2001 06:04

ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΕΝΔΕΙΞΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΗ ΘΑ ΜΑΣ ΤΟ ΕΔΙΝΕ Η ΙΔΙΑ Η ΑΝΑΛΥΣΙΣ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ

ΨΥΧΗ-ΨΥΧΩ = ΠΝΟΗ ΩΣ ΣΗΜΕΙΟΝ ΖΩΗΣ...κ.α.

ΜΕΝΩ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΟΡΙΣΜΟΝ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ

ΑΥΤΟΝΟΗΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΨΥΧΗ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ "ΘΕΙΑ ΠΝΟΗ" ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΞΙΝ

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΠΛΗΡΗ ΣΥΜΦΩΝIΑ ΜΕ ΤΟΝ 2ον ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΟΝ ΝΟΜΟΝ (ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ-ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΡΜΟΤΕΡΟΝ ΣΤΟ ΨΥΧΡΟΤΕΡΟΝ) Η "ΘΕΙΑ ΠΝΟΗ" ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ "ΨΥΧΟΣ" !!!

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ Η "ΨΙΧΑ" ΤΟΥ ΑΡΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΨΥΧΟΠΟΜΠΟΣ ΘΕΟΣ ΕΡΜΗΣ

ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΕΡΙ ΨΙΧΑΣ, ΕΡΜΟΥ ΚΑΙ ΨΥΧ-ΑΓΩ-ΓΙΑΣ ΣΕ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Η ΨΥΧΗ ΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΓΕΝΕΣΙΝ ΚΑΙ ΟΥΧΙ ΓΕΝΝΗΣΙΝ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΩΝ ΟΝΤ-ΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΝΤΟΤΗΤ-ΩΝ

Η ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΤΡΙΑΔΟΣ. ΗΤΟΙ ΤΟΥ ΑΘΑΝΑΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΝΗΤΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΟ ΑΣΤΡΟ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ ΤΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΝ

ΑΥΤΗ Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΤΡΙΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ (ΑΙΘΕΡΑ) - ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΤΗ ή ΟΧΗΜΑ ή ΚΥΚΝΟ
ή ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ή ΝΟΥ (ΠΥΡ) - ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΨΥΧΗ (ΑΗΡ)

ΑΥΤΗ Η ΤΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΝΟΗ ΤΗΣ ΖΩΙΚΗΣ ΖΩΗΣ

ΣΤΟΥΣ ΧΩΜΟΠΛΑΣΤΟΥΣ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΔΑΜΙΚΟΥΣ ΤΩΝ ΕΛΟΧΙΜ ΑΠΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΣΤΟΥΣ ΜΕΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΚΟΥΣ ΥΠ-ΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΥΔΑΤΟΣ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟΝ ΚΛΕΒΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ "ΟΛΙΓΗΝ" ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟΝ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΤΟ 5ον ΣΤΟΙΧΕΙΟΝ ΤΟΥ ΑΙΘΕΡΟΣ

ΣΤΟΥΣ ΜΕΝ ΑΔΑΜΙΚΟΥΣ ΥΠ-ΑΡΧΟΥΝ ΤΑ 2 ΠΡΩΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΑΕΡΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΜΦΥΣΗΤΑΙ. ΑΥΤΟΣ Ο ΑΕΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΤΟ ΕΜΨΥΧΩΝΟΝ ΣΤΟΙΧΕΙΟΝ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΑΛΛΑ 2 ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΚΗΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΔΙΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΡΑΣΕΙ

Ο ΕΛ-ΛΗΝ, Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΑ 5 ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ΓΗ-ΥΔΩΡ-ΑΗΡ-ΠΥΡ-ΑΙΘΗΡ). ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΗ ΨΥΧΗ ή ΝΟΥ

ΣΥΝΟΨΙΖΩΝΤΑΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ Η ΨΥΧΗ ή ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ "ΝΤΥΜΕΝΟ" ΦΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΠΛΟΝ. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ "ΑΝΩΤΕΡΟ" ΜΕΡΟΣ ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΑΓΝΟ ΠΝΕΥΜΑ, ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΨΥΧΗΝ

ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΛΥΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΣΥΣΔΙΑΚΡΙΤΑ ΟΡΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ-ΠΝΟΗΣ-ΨΥΧΗΣ

ΤΟ ΕΝΔΥΜΑ ΤΩΡΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο "ΦΛΟΙΟΣ"ΤΗΣ "ΕΙΚΟΝΑΣ". ΗΤΟΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΙΚΗΣ ΨΥΧΗΣ. Η ΑΣΤΡΙΚΗ ΨΥΧΗ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΓΑΜΕ... ΗΛΙΑΚΟΝ ΑΓΓΕΛΟΝ ΕΚ ΔΕΞΙΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΒΟΛΑΚΟΝ ΕΞ' ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ ΜΑΣ. Ο ΦΛΟΙΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΑΣΤΡΙΚΗΣ ΨΥΧΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΑΡΚΙΝΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ

ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟΝ ΟΤΙ Η ΕΠΤΑΠΛΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΕΚ 5 ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΡΗΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΣ

ΕΠΙΣΗΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟΝ ΟΤΙ ΟΙ ΦΕΡΟΝΤΕΣ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΤΕΤΡΑΔΑ ΕΚ ΤΩΝ 2 ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΕΙΣ ΤΟ ΖΩΙΚΟΝ ΒΑΣΙΛΕΙΟΝ ΤΩΝ ΕΝΣΤΙΚΤΩΝ ΚΑΙ ΟΥΧΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

ΣΧΕΤΙΚΟΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΑΛΟΓΟΙ ΣΤΟΝ ΦΑΙΔΡΟ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΟΣ ΟΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

ΣΤΟΝ ΦΑΙΔΡΟ Η ΨΥΧΗ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΗΝΙΟΧΟ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΙΠΠΟΥΣ (ΟΧΙ ΑΛΟΓΑ). Ο ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΘΝΗΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΑΘΑΝΑΤΟΣ (ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΔΥΜΟΥΣ)

ΚΟΣΜΙΚΗ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΡΕΘΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΡΜΗΝΕΥΤΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟΝ ΤΩΝ ΔΙΔΥΜΩΝ, ΤΑ ΑΣΤΡΑ ΔΡΑΠΕΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΛΗΔΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΟΣ

ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΑΝΕΥΡΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΑΔΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ (ΝΕΟΧΙΤΩΝΙΟΝ-ΕΠΙΧΕΙΛΙΟΝ ΣΥΣΤΗΜΑ-ΕΡΠΕΤΙΚΟΝ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ) ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΟΔΟΥ...ΤΟ ΞΕΓΕΛΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΤΛΑΝΤΟΣ, ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΦΥΛΑΚΑ ΔΡΑΚΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡ-ΠΑΓΗ ΤΩΝ ΜΗΛΩΝ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ 3, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ

ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Η ΨΥΧΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟΝ ΤΗΣ ΑΦΕΝΟΣ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΑΔΗ (ΣΤΟΝ ΠΥΡΙΦΛΕΓΕΘΟΝΤΑ ή ΣΤΑ ΗΛΙΣΣΙΑ ΠΕΔΙΑ ή ΣΤΗΝ ΝΗΣΟΝ ΤΩΝ ΜΑΚΑΡΩΝ),
ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΟ ΑΣΤΡΟΝ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ ΤΗΣ (ΜΕΤΑ ή ΑΝΕΥ ΕΞΑΓΝΙΣΜΟΥ)

ΟΞΥΜΩΡΟΝ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ?

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Η ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΠΛΗ...ΑΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ

ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ ΩΣ ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΛΥΣΙΣ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΦΙΛΩΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΠΟΡΕΙΑ ΜΑΣ ΕΙΣ ΤΟΝ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΝ !!!

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΒΕΚΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ » Τρί 11/12/2001 01:39

Τα πέρατα της ψυχής δε θα βρείς προχωρώντας ,όσο μακριά και αν σε φέρει ο δρόμος σου τόσο βαθύ λόγο περιέχει .

"Ψυχής πείρατα ιών ούκ αν εξεύροιο, πάσαν επιπορευόμενος οδόν ούτω βαθύν λόγον έχει."

Ηράκλειτος Απ. 45

ΒΕΚΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσ.: 747
Ἐγγραφή: Τετ 31/10/2001 01:06

Δημοσίευσηἀπό ΦΟΥΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ » Τρί 11/12/2001 03:08

ΚΑΡΜΑΝΩΡ θΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ. Η ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΣΟΥ ΕΡΜΗΝΕΙΑ. ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ. ΕΙΣΕΡΧΕΣΕ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΙΣ ΠΑΡΥΦΕΣ ΤΟΥ ΡΥΑΡΡΙΟΝΤΟΣ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑΝ ΤΩΝ ΟΥΣΙΩΝ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟΥ.
ΛΥΠΑΜΑΙ ΟΠΟΥ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ, ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ, ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΩ ΕΙΣ ΤΟ ΠΟΛΥ, ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΟΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ Ο ΑΒΡΩΝΥΧΟΣ. ΚΑΙ Σ΄ΑΥΤΟΝ ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.
ΚΑΡΜΑΝΩΡ, ΕΠΙΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ, ΕΝΑ ΜΟΝΟ, ΚΑΤΆ ΤΉΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ, ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ. Η ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΠΕΘΕΝΕΙ. ΠΕΘΕΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΙ ΑΥΤΗ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ, ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΧΡΟΝΟΧΩΡΟΥΣ, ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΝΟΜΑΤΙΖΕΙΣ.
ΦΥΣΙΚΑ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΗ, ή ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΟΤΙ: ΨΥΧΗ ΔΕ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕΝΟΙ ή ΘΕΩΡΟΥΜΕΝΟΙ άνθρωποι.ΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ, ΚΑΙ ΔΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ, ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ, ΚΑΙ ΔΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ, ΘΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Σ' ΑΥΤΗΝ, ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΦΡΟΝΤΙΣΕΤΕ, ΤΟΣΟ Ο ΑΜΒΡΩΝΥΧΟΣ, ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΤΕ ΠΙΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟΤΕΡΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΛΗΘΟΥΝ ΔΙΟΤΙ, ΤΟ ΑΝΟΙΧΘΕΝ ΗΔΗ ΘΕΜΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΛΛΑ, ΑΠ' ΟΤΙ ΓΝΩΡΊΖΩ, ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΙΣ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΜΕΣΟ ΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕΩΣ, ΓΝΩΣΕΩΝ, ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ, ΑΠΟΨΕΩΝ ΚΑΙ ΘΕΣΕΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΟΝ ΕΝΤΥΠΟ, ΒΙΒΛΙΑ, ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ, ΕΧΕΙ ΓΊΝΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΙΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΗ, ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΗΝ.
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΘΕΡΜΑ ΜΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.

ΦΟΥΡΑΚΗΣ Π. ΙΩΑΝΝΗΣ

(Διορθώθηκε από FOURAKIS στις 12:46 πμ on 12 Δεκ 2001)

(Διορθώθηκε από FOURAKIS στις 12:53 πμ on 12 Δεκ 2001)

Ἀντιπροσωπευτικὸ εἰκονίδιο μέλους
ΦΟΥΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Δημοσ.: 808
Ἐγγραφή: Δευ 02/09/2002 22:27

Δημοσίευσηἀπό ΦΟΥΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ » Τρί 11/12/2001 03:12

ΚΑΡΜΑΝΩΡ θΕΡΜΑ ΣΥΧΑΡΗΤΗΡΙΑ. Η ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΣΟΥ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ. ΕΙΣΕΡΧΕΣΕ ΕΙΣ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΟΥΣΙΩΝ.
ΛΥΠΑΜΑΙ ΟΠΟΥ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ, ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΩ ΕΙΣ ΤΟ ΠΟΛΥ, ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΟΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ Ο ΑΒΡΩΝΥΧΟΣ. ΚΑΙ Σ΄ΑΥΤΟΝ ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.
ΚΑΡΜΑΝΩΡΩ, ΕΠΙΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ, ΕΝΑ ΜΟΝΟ
, ΚΑΤΆ ΤΉΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ, ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ. Η ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΠΕΘΈΝΕΙ. ΠΕΘΕΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΙ ΑΥΤΗ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ, ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ, ΤΟΠΟΥΣ Ή ΧΡΟΝΟΥΣ, ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΝΟΜΑΤΙΖΕΙΣ.
ΦΟΥΡΑΚΗΣ Π. ΙΩΑΝΝΗΣ
Ἀντιπροσωπευτικὸ εἰκονίδιο μέλους
ΦΟΥΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Δημοσ.: 808
Ἐγγραφή: Δευ 02/09/2002 22:27

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Τρί 11/12/2001 21:14

ΑΓΑΠΗΤΕ ΙΦ

ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΙΑ ΑΘΑΝΑΤΟΝ

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ "ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟΝ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ", ΑΛΛΑ ΕΚ ΠΑΡΑΔΡΟΜΗΣ ΕΓΡΑΨΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ "ΘΑΝΑΤΟΝ ΤΗΣ"

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Τετ 09/01/2002 22:31

Aς μου επιτραπεί να κάνω κι εγώ μια διόρθωση. Σύμφωνα με τον IΩANNH ΠAΣΣA ο κόσμος του ανθρώπου είναι ο μεσόκοσμος.

Aυτόν τον καιρό διαβάζω το OPΓANON του APIΣTOTEΛOYΣ και βρήκα καποιες αναφορές που κάνει περί ψυχής:

-"...ΔHΛAΔH OΠΩΣ H OPAΣH EINAI MEΣA ΣTO MATI ETΣI KAI O NOYΣ EINAI MEΣA ΣTHN ΨYXH."
-"...OΠΩΣ ΛEΓEI O ΞENOKPATHΣ KAΛOTYXOΣ EINAI EKEINOΣ ΠOY EXEI KAΛH ΨYXH, ΔIOTI AYTH EINAI H TYXH KAΘE ANΘPΩΠOY."

Aν βρω κι άλλες θα επανέλθω.

πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ » Παρ 11/01/2002 01:41

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΗ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ?ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΠΕΙΡΟΥ,ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΙΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΤΡΙΨΕΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ,ΔΙΟΤΙ ΨΥΧΗ ΕΣΤΙ ΑΠΕΙΡΟ ΚΑΙ ΟΥΔΕ ΕΝΑΣ ΜΙΛΗΣΕ ΔΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ,ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΔΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.Η ΝΟΗΣΗ ΜΑΣ ΠΑΡΑΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΓΚΛΩΒΙΣΕΙ ΣΕ ΟΡΙΑ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΕΣΤΙ ΑΠΕΙΡΟ.ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΟΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΙ ΠΩΣ ''ΚΑΤΙ'',ΣΚΕΨΟΥ,''ΚΑΤΙ'' ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΨΥΧΗ!!!!!ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ Η ΨΥΧΗ.ΟΤΙ ΚΙΝΕΙΤΑΙ Η' ΚΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΑΠΕΙΡΟ ΕΧΕΙ ΨΥΧΗ!ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΑΠΕΙΡΟΝ ΕΣΤΙ,ΔΙΟΤΙ ΣΥΝ+ΠΑΝ ΠΕΡΙΚΛΕΙΕΙ ΑΠΕΙΡΟ.
ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΤΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΩΣ ΚΑΙΡΙΑ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕΓΙΣΤΟΥ Κ.ΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΠΕΡΙ ΤΩΝ <<ΟΝΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΨΥΧΗ>>ΚΑΙ ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΥΤΟΘ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΕΩΣ ΤΟΥ ΑΥΤΗΣ.

ΜΕ ΤΙΜΗ ΖΕΥΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος

Δημοσ.: 319
Ἐγγραφή: Πέμ 10/01/2002 22:24

Δημοσίευσηἀπό πρώην μέλος » Παρ 11/01/2002 03:48

Σύμφωνα με την δική μου λογική και αντίληψη, αν η ψυχή ήταν κάτι που το έχουν όλοι,
όπως τα πόδια π.χ. δεν θα εγίνετο τόσος "ντόρος" γύρω από αυτήν ή θα εγίνετο ο ίδιος "ντόρος"
και για άλλα πράγματα που έχουν όλοι, όπως τα πόδια π.χ.
πρώην μέλος

Δημοσίευσηἀπό ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ » Παρ 11/01/2002 21:03

ΣΥΝΕΛΛΗΝΑ ΤΟ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΤΟΡΟΣ Η ΟΧΙ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ ΨΥΧΗΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΤΑ.ΤΟΝ ΝΤΟΡΟ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΠΙΖΗΤΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.ΟΙ ΑΡΧΑΟΙ ΜΙΛΗΣΑΝ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΝΤΟΡΟ.ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΙΛΗΣΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΑΝ.ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΟ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ.ΨΥΧΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΤΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ Η ΨΥΧΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ''ΚΟΙΜΑΤΑΙ'' ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ.Η ΛΕΓΟΜΕΝΗ ΛΗΘΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΙ ΜΕΡΗ ΤΗΣ.
Ψ Χ
ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος

Δημοσ.: 319
Ἐγγραφή: Πέμ 10/01/2002 22:24

Ἑπόμενο

Ἐπιστροφὴ στην Φιλοσοφία

Παρόντες

Παρόντες σὲ αὐτὴ τὴν Δ. Συζήτηση: Δεν ὑπάρχουν ἐγγεγραμμένα μέλη καὶ 0 ἐπισκέπτες