ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΑΣΙ

ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΑΣΙ

Δημοσίευσηἀπό ΜΑΥΡΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ » Δευ 24/11/2008 10:19

16-10-2008

Με παρασέρνει μια γαλήνια αύρα ακούγοντας την τρομπέτα αυθόρμητη να σολάρει μέσα στο μπαρ. Θαρρώ πως μια όμορφη γυναίκα στέκεται μπροστά μου και δίχως να μου αποσπάει την προσοχή με γοητεύει,σαν να με προτρέπει να μη φύγω ακόμα, με πείθει να μείνω κι άλλο..Μέσα στη σκοτεινή ατμόσφαιρα διακρίνω στο μπαρ δύο άντρες και λίγο πιο κει μια παρέα κοριτσιών να κάθονται γύρω από ένα τραπέζι. Όλοι τους είναι μεθυσμένοι πολύ..Ο καπνός από τα τσιγάρα διαχέεται στο χώρο και θαρρείς ότι βλέπεις αερικό. Κοιτάζοντας τα πρόσωπά τους βλέπεις ότι ο καθένας ξεχωριστά απολαμβάνει αυτή τη στιγμή με έναν δικό του τρόπο και τίποτα δεν έρχεται να διακόψει την προσωπική αυτή θαλπωρή. Το αύριο μοιάζει ανούσιο σαν να μην τους αφορά, μόνο για το τώρα διψούν, για το παρόν..Μπαίνοντας σε αυτό το μπαρ ένιωσα ο χρόνος να πέφτει σε νάρκη, τα ρολόγια να αφήνουν έναν λυγμό θανάτου καθώς η τρομπέτα ακατάπαυστη να με παίρνει μαζί της στον πιο απόκοσμο χορό. Παραγγέλνω ακόμα ένα ποτό αν και ήδη βρίσκομαι σε μια ζάλη με πολλά χρώματα, καπνό και σκοτάδι. Μέσα στη διάστασή μου έχω ξεχάσει τι γίνεται έξω και καμία σκέψη δε με ανησυχεί πλέον για το αύριο ή για τους ανθρώπους. Μέσα στο μπαρ η βραδιά δε θα τελειώσει ποτέ ενώ εγώ θα πίνω όλη την ώρα και θα χάνομαι σε κάθε φανταστικό δρόμο του μυαλού μου. Τώρα δε με νοιάζει αν βυθίζομαι στο λάθος αφού δεν έχω να χάσω κάτι. Ο προορισμός αυτός είναι ο τελευταίος που με συνδέει με τη γη γι’ αυτό σβήνω κάθε ανάμνηση και κάθε στιγμή από μέσα μου. Τίποτα δεν έχει νόημα πια εκτός από το γεμάτο ποτήρι μου..Αυτό είναι αληθινό αφού μπορώ να γευτώ κάθε γουλιά από το κόκκινο κρασί που υπάρχει μέσα του, κάθε σταγόνα..Η θλίψη χάθηκε, τέλειωσε και δε θα με βρει ποτέ ξανά, ποτέ..Μέσα στο παράξενο μπαρ τίποτα δε θα με πληγώσει, κανένας πόνος δε θα μπει εδώ γιατί η νύχτα είναι η τελευταία του κόσμου..από αύριο φεύγω για την άλλη μεριά του σύμπαντος, το μεγαλύτερο ταξίδι με κατεύθυνση το πουθενά...

Λάμπρος Τόλης
Πραγματικα, για χαρη των μετεχοντων, των υποκειμενων της μεθεξης, τα ασωματα φαινονται υπο μορφη σωματικη οταν εμφανιζονται στον αιθερα να εχουν διαστασεις.
Ἀντιπροσωπευτικὸ εἰκονίδιο μέλους
ΜΑΥΡΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσ.: 649
Ἐγγραφή: Τρί 19/06/2007 17:41

Ἐπιστροφὴ στην Λογοτεχνία

Παρόντες

Παρόντες σὲ αὐτὴ τὴν Δ. Συζήτηση: Δεν ὑπάρχουν ἐγγεγραμμένα μέλη καὶ 0 ἐπισκέπτες