ΤΟΥ ΡΙΖΙΚΑΡΗ Ν.ΓΚΑΤΣΟΣ

ΤΟΥ ΡΙΖΙΚΑΡΗ Ν.ΓΚΑΤΣΟΣ

Δημοσίευσηἀπό ΚΑΤΣΟΥΛΑ ΑΜΑΛΙΑ » Δευ 25/07/2011 22:50

Η ωριμότερη στιχουργική στιγμή του Ν.Γκάτσου ,υπήρξε χωρίς αμφιβολία στους Δροσουλίτες ,όπου τα ακριτικά τραγούδια, συναντούν τα βυζαντινά μοιρολόγια και τη λαϊκή παράδοση.Ο Χριστόδουλος Χάλαρης ντύνει τους καθαρά ποιητικούς στίχους με τους ήχους της ποντιακής λύρας, του βιολιού, του σαντουριού, της τζούρας ,του ρεμανέ, της μεγάλυρας και μίας σειράς άλλων παραδοσιακών μουσικών οργάνων που μαζί με τα πνευστά και τα κρουστά μας ταξιδεύουν αιώνες πίσω στον οργιαστικό χορό των Κορυβάντων.
Ο Χρύσανθος,το «αηδόνι του Πόντου» με την ιδιόρυθμη φωνή του μεταμορφώνεται στους Δροσουλίτες σε γνήσιο βακχευτή « ὡς λιβάνου καπνὸν ἀνέχων πυρσώδη φλόγα πεύκας ἐκ νάρθηκος ἀίσσει δρόμῳ καὶ χοροῖσιν πλανάτας ἐρεθίζων ἰαχαῖς τ᾽ ἀναπάλλων τρυφερόν <τε> πλόκαμον εἰς αἰθέρα ῥίπτων» .
Και μόλις 35 χρόνια μετά το πρώτο άκουσμα, αρχίζω πια να καταλαβαίνω αυτό το «κάμε , κάμε αγεράκι νάμαι,νάμαι , νάμαι πάνω απ΄τη φωτιά» του Ριζικάρη και το Μάνο Χατζιδάκη που έλεγε για τις συνομιλίες του με το Γκάτσο πως
«Ήταν ο μυστικός δείπνος των λέξεων και των αισθημάτων, απ όπου κοινωνούμε «νυν και αεί» το σώμα και το αίμα του μυστηρίου της δωρεάς τους¨»

Αμαλία Κατσούλα

ΤΟΥ ΡΙΖΙΚΑΡΗ

Κόσμε κόσμε του μπαξέ μου δυόσμε
κόσμε κόσμε του Θεού φουμιά.
Κάμε κάμε λουλουδάκι νά 'μαι
νά 'μαι νά 'μαι σ' ακροποταμιά.

Βαφτιστή μου κι άγιε Κλήδονα
βάλε μέλι στ' αγριοκύδωνα

Φίλε φίλε τον αητό σου στείλε
φίλε φίλε πάνω στα βουνά.
Τρέξε τρέξε με τον ήλιο παίξε
τρέξε τρέξε κι ο καιρός περνά.

Βαφτιστή μου καμηλιέρη μου
πες μου τώρα για το ταίρι μου

Χάρε χάρε τους γερόντους πάρε
Πάρε πάρε κι άσε τα παιδιά.
Κοίτα κοίτα τη χρυσή σαΐτα
κοίτα κοίτα πόχουν στην καρδιά.

Βαφτιστή μου Ριζικάρη μου
ποιος θα πάρει το λογάρι μου.

Βράδυ βράδυ γύρω στο πηγάδι
Βράδυ βράδυ έμπα στο χορό.
Μίλα μίλα στης καρδιάς τα φύλλα
μίλα μίλα δροσερό νερό.

Βαφτιστή μου και Σωτήρα μου
πες μου πάλι για τη μοίρα μου.

Κόσμε κόσμε του μπαξέ μου δυόσμε
κόσμε κόσμε του Θεού ματιά
Κάμε κάμε αγεράκι νά 'μαι
νά 'μαι νά 'μαι πάνω απ' τη φωτιά.

Βαφτιστή μου κι άγιε Κλήδονα
βάλε μέλι στ' αγριοκύδωνα

http://youtu.be/v_mxq0tbDFQ
ΤΩΝ ΓΑΡ ΗΛΙΘΙΩΝ ΑΠΕΙΡΑ ΓΕΝΕΘΛΑ
ΚΑΤΣΟΥΛΑ ΑΜΑΛΙΑ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Δημοσ.: 706
Ἐγγραφή: Παρ 11/09/2009 06:21

Ἐπιστροφὴ στην Ποίηση

Παρόντες

Παρόντες σὲ αὐτὴ τὴν Δ. Συζήτηση: Δεν ὑπάρχουν ἐγγεγραμμένα μέλη καὶ 0 ἐπισκέπτες